DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Współdziałanie z Łaską Bożą

Współdziałanie z Łaską Bożą

W procesie fermentacji działają nie tylko siły kwasu, ale i mąki. Współdziałanie kwasu i mąki daje smaczne ciasto. Dlatego nie jest wcale obojętne, z jakiego gatunku zboża jest mąka, czy jest wysokowartościowa, czy pośledniejsza. Działanie kwasu dostosowuje się do gatunku mąki i zależnie od tego gatunku mamy gorsze czy lepsze ciasto. Podobna jest zależność między szczepem i latoroślą. I dziczek współdziała przy uszlachetnianiu, od jego gatunku też wiele zależy.


Oto obrazy oczyszczającej i uszlachetniającej pracy, jaką łaska przeprowadza w duszy. Błędem jest liczenie tylko na własne siły i własną pracę w dziele zbawienia; ale równym błędem jest bierne zdanie się na działanie łaski, bez współpracy z nią. Zbawienie nasze dokonuje się przez działanie Boże i nasze współdziałanie, domaga się od nas wysiłku i ofiary. Dlatego Apostoł upomina: „Z lękiem zbawienie wasze sprawujcie!"
(Fil 2,12). A jest to echo słów Jezusowych: „Wchodźcie przez ciasną bramę, albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie i wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jednak brama i wąska droga, która wiedzie do żywota i jak niewielu jest takich, którzy ją znajdują" (Mt 7,13-14).

Każdy może współpracować z łaską, niezależnie od swych przymiotów, zdolności i wrodzonych cech temperamentu. Łaska dostosowuje się najściślej do natury człowieka. Kto tylko chce szczerze z nią współdziałać, tego oczyści i uszlachetni, zgodnie z jego naturą. Święci są najlepszym dowodem. Są wśród nich ludzie wszystkich ras, ze wszystkich narodów, wszystkich czasów, w różnym wieku, mężczyźni i niewiasty, każdego zawodu, powołania, temperamentu. Każdy inny, a przecież wszystkich oczyszczała i uszlachetniała łaska Chrystusowa, urabiała ich na wzór Chrystusa, na wzór Boży.

 

Bernardyn Goebel OFM Cap, Przed Bogiem, Kraków 1965, s. 551.


DATA: 2020-07-20 11:53
AUTOR: O. BERNARDYN GOEBEL OFM CAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.