DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Wspierając WOŚP nie wiem czy pomagam dzieciom, Hari Kriszna czy Owsiakowi – uważa ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Wspierając WOŚP nie wiem czy pomagam dzieciom, Hari Kriszna czy Owsiakowi – uważa ks. prof. Paweł Bortkiewicz
fot.Krystian Maj/FORUM

Jak co roku na przełomie grudnia i stycznia odżywają gorące dyskusje na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sam cel akcji charytatywnej nie budzi kontrowersji. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do rozliczeń WOŚP czy organizowanych przez fundację imprez. W wywiadzie udzielonym Fronda.pl ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz stwierdził, że katolik nie powinien brać udziału w akcji.

 

Duchowny wyraził zrozumienie dla ludzi, którzy mają dobre intencje i z tego powodu angażują się w pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Jak jednak sam przyznał, on nie finansował akcji i nie zamierza tego czynić.

 

- Dając panu Owsiakowi, nie wiem czy daję na hasłowe cele, na wsparcie Hari Kriszna, na Woodstock, czy na rodzinę pana Owsiaka. Jeśli chcę dać na autentycznie dobry cel - mam na to przejrzyste sposoby - Caritas czy np. Szlachetną Paczkę – zauważył ksiądz profesor Bortkiewicz dodając, że katolik nie powinien brać udziału w kontrowersyjnej akcji.

 

Duchowny zwrócił uwagę, że działania Jerzego Owsiaka służą maskowaniu niedoskonałości medycznej polityki państwa, a sama akcja pod względem uczciwości pozostawia wiele do życzenia.

 

- Cel nie uświęca środków. Pomoc ludziom nie uświęca matactwa i szwindlu, o czym było ostatnio nieco głośniej, w związku z wygraną blogera Matki Kurki przeciw panu Owsiakowi – zauważył rozmówca Fronda.pl. Zdementował jednocześnie pojawiające się niekiedy zarzuty, że środowiska prawicowe i katolickie krytykują WOŚP ze względu na niereligijny charakter akcji. Kościół – stwierdził ks. Bortkiewicz – nie chce mieć monopolu na czynienie dobrych dzieł, ale daje do nich motywację, jaką jest miłość Chrystusa.

 

Źródło: fronda.pl

MWł

DATA: 2015-12-30 10:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zlikwidujcie Caritas - też maskuje niedoskonałości polskiego systemu
ponad 1 rok temu / Frey
 
@Laura - tylko problem polega na tym, że 1) ksiądz nie wciąga w "tacę" wojska ani telewizji oraz nie kończy zbierania tacy fajerwerkami; 2) nikt Ci nie każe dawać 3) ksiądz nikogo nie pozwał o pomówienia o defraudację, które w toku procesu okazałyby się prawdą a ostatecznie oskarżony zostałby ukarany za brzydkie przezywanie Widzisz różnicę?? Skoro nie chcesz dawać księdzy "po kolędzie" to albo nie wpuszczaj księdza (nie martw się, ksiądz się nie rozpłacze) bądź powiedz księdzu że nie dasz - nikt przecież Ciebie nie będzie z tego powodu piętnował w mediach. Poza tym - po co mieszasz w to księży? Przecież to owsik wysyła swoich puszkowych pod kościoły w niedzielę!
ponad 4 lata temu / Gość
 
Jak dajemy na tace tez nie wiemy na co te pieniądze idą , czy na nowy samochód czy na wycieczkę księża z racy księża pomagają . Wole dać Owsiakowi niż o kolędzie to tez jego praca należy mi się za to jak pomaga Rząd tez z nas więcej zedrze i tez okradają Polskę bo nie sztuka być przy korycie i się nażreć tylko sztuka jest podzielić się z innymi
ponad 4 lata temu / Laura
 
@Bojownik - tak czytam ten Twój idiotyczny komentarz i aż brak mi słów. Przecież zarówno sąd pierwszej jak i drugiej instancji przyznał, że wyliczenia i argumenty bloggera SĄ JAK NAJBARDZIEJ W PORZĄDKU, czy czytałeś w ogóle to uzasadnienie? Blogger nie za to został ukarany, jakoby mówił nieprawdę - został ukarany TYLKO I WYŁĄCZNIE za nazwanie owsika "hieną cmentarną". Kumasz? Nie sądzę.
ponad 4 lata temu / Gość
 
@Stormer - stary, zbłaźniłeś się i żadne tłumaczenie teraz nie pomoże. Wystarczy sam fakt, że wygenerowany choćby jeden grosik ze złotówki wrzuconej do puszki pójdzie na łudstok (i to potwierdza uzasadnienie) co jednoznacznie odpowiada na twoje żenujące pytanie z poprzedniego wpisu o finansowanie łudstoka.
ponad 4 lata temu / Gość
 
@Gość: tak, z "odsetek od odsetek" (nie wiem czy wiesz, ale to wynikło ze specyfiki polskiego prawa ustanowionego przez parlamentarzystów i ja to rozumiem i akceptuję, tak jak sąd, ponieważ jest to ułamek promila kosztów "łudstok") ... Aha, podaj jeszcze kto komu i ile zapłacił po tym "głośnym" wyroku :-D
ponad 4 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.