DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Wspaniały dzień żołnierzy podziemia w Świętej Wodzie

Wspaniały dzień żołnierzy podziemia w Świętej Wodzie
Fot. Adam Białous

W podlaskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej świętowany był w sobotę Dzień Podziemia Niepodległościowego. Wspaniałe, patriotyczne spotkanie z licznym udziałem młodzieży, odbyło się w Świętej Wodzie pod patronatem medialnym portalu PCh24.pl.

 

 

To wydarzenie organizowane jest już od 6 lat, zawsze we wrześniu, dzięki pomysłowi przedsiębiorcy Wojciecha Przybysza, mieszkańca pobliskiego Wasilkowa. Również on zainicjował powstanie społecznego komitetu, który prowadzi w tym miejscu dzieło tworzenia Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

 

Tegoroczne spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza święta, odprawiona w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Celebrował ją ks. Piotr Waliński, duszpasterz białostockich środowisk rekonstruktorów historycznych. – Wielu z żołnierzy podziemia leży w bezimiennych grobach, w zasadzie nie wiadomo, gdzie są pochowani. Miejsc pochówku rodziny szukają od wielu lat. Organizatorzy dzisiejszego święta starają się w Świętej Wodzie stworzyć miejsce, do którego będą mogli przyjechać ludzie, by się pomodlić, zapalić świece. Wzbudzić intencję za duszę poległych. I to jest najważniejszy cel tego przedsięwzięcia i tego dzisiejszego święta – powiedział duchowny.

 

Kapłan przypomniał również, że raz na kwartał w Świętej Wodzie odprawiane są wypominki za zmarłych żołnierzy podziemia niepodległościowego. – Mamy już sporą listę, około dwustu nazwisk żołnierzy podziemia, za których dusze się modlimy. Cały czas ta lista się powiększa – mówił ksiądz Piotr Waliński.

 

Po Eucharystii w Miejscu Pamięci został poświęcony wysoki, pamiątkowy drewniany Krzyż, postawiony w intencji Żołnierzy Podziemia. – Każdy z żołnierzy podziemia chciał być zapamiętany jako człowiek prawy, który swoje życie oddaje za wolność ojczyzny. Dlatego tu dziś jesteśmy aby przywołać tą dobrą pamięć o nich, żeby ona nie zginęła. Żeby trwała, a postawa Niezłomnych była dla nas przykładem życia. Nam ludziom młodym bardzo potrzebne są dziś takie autorytety, jakimi są żołnierze podziemia – powiedział przy tej okazji Michał Mikucki, prezes białostockiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

 

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych oraz IPN. Gorącą patriotyczną mowę wygłosił Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, współorganizator Święta Podziemia.

 

Patriotyczne spotkanie zakończyło się piknikiem rodzinnym. Podczas niego pięknie przygrywała orkiestra dęta z Wasilkowa. Były rozmowy o sprawach ojczyzny. Na pikniku można było zaopatrzyć się w ręcznie malowane portrety znanych żołnierzy podziemia. Były też stoiska z książkami historycznymi. A wszystko to przy pięknej pogodzie, w malowniczym podlaskim plenerze.

 

Mottem tegorocznego Święta Podziemia Niepodległościowego w sanktuarium Święta Woda były słowa rotmistrza Witolda Pileckiego: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”. Sylwetka tego bohatera narodowego jest jednym z wielu biogramów przedstawionych na wystawie stałej „Żołnierze Wyklęci – pamiętamy”, prezentowanej w Miejscu Pamięci.

 

W przyszłości powstać ma tam okazały monument ku pamięci Niezłomnych. – W niedługim czasie powstanie tu pomnik, w kształcie orlich skrzydeł, które będą symbolicznie obejmowały żołnierzy podziemia. Jest to duże wyzwanie i potrzebujemy oczywiście wsparcia zarówno materialnego, jak i zainteresowania oraz wspólnej chęci zadbania o to miejsce – powiedział Wojciech Przybysz.

 

Święto Podziemia Niepodległościowego swoim honorowym patronatem objął JE ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki oraz miasto – gmina Supraśl. Patronat medialny nad uroczystością sprawował portal PCh24.pl. Święto Podziemia w Świętej Wodzie to cykliczna uroczystość, która ma ocalić pamięć o bohaterach i zainicjować modlitwę w ich intencji.

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Białous

 

 2_1

 

3

 

4


DATA: 2020-09-19 18:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cenna i inicjatywa
1 miesiąc temu / Szawel
 
Bardzo dobra i icjatywa
1 miesiąc temu / Pawel
 
Czy moglibyśmy dziś bez wstydu spojrzeć w twarze Niezłomnych? Nie! Z naszymi tabunami zniewieściałych, bojaźliwych psudomężczyzn, któym bliżej do flagi tęczowej niż biało-czerwonej? Owszem, szanujmy pamięć Niezłomnych, ale myślmy o przywróceniu ZSW by zapobiec katastrofie.
1 miesiąc temu / Izydor Oracz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.