Nie istnieją na ziemi ludy, które by nie znały muzyki. Muzyka towarzyszy nam od zarania dziejów. W zasadzie nie wiadomo, po co istnieje. I o ile sztuki plastyczne mogły przekazywać informacje drogą wizualną, a literatura i poezja stanowią często zapis typowych sytuacji życiowych i sposobów radzenia sobie z nimi, o tyle muzyka zawsze stanowiła element odmienny. Budziła emocje, choć sama w sobie nie niosła żadnej treści.
Z grot zamieszkałych przed dwunastoma tysiącami lat przez lud kultury magdaleńskiej mamy już bogate instrumentarium. W mrocznych jaskiniach Lascaux i Altamiry rozbrzmiewały kościane flety i piszczałki. Dłonie uderzały w bębenki. W powietrzu wirowały warkotki… Niektóre ryty naścienne archeolodzy określają mianem narracyjnych. Jak się wydaje, obrazują one sceny z polowań i rytuałów. Nasi przodkowie z tamtej epoki pisać nie umieli, ale próbowali utrwalać swoje wspomnienia, dzięki temu z zamierzchłej przeszłości przetrwały strzępki jakiegoś przesłania. Fragment jakiejś opowieści. Przepadła natomiast bez śladu muzyka uprawiana przez łowców reniferów w grotach Hiszpanii i Francji.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Według organizatorów, ok. 5 tys. osób zebrało się w niedzielę na Place du Trocadéro w Paryżu podczas „Marszu Życia” w obronie rodziny i przeciwko zabijaniu nienarodzonych dzieci. Liczby nie powalają, ale trzeba pamiętać, że manifestacja odbywała się w czasie obowiązywania surowych obostrzeń.
Cyfrowy paszport szczepień przeciw COVID-19 jest opracowywany przez grupę firm medycznych i technologicznych, które przewidują, że rządy, linie lotnicze oraz inne podmioty wkrótce zaczną wymagać dowodów na zaszczepienie poszczególnych osób – pisze portal telewizyjnej sieci CNBC.
Znamy nazwisko kolejnego parlamentarzysty decydującego się na dołączenie do ruchu Szymona Hołowni. Do posłanki Katarzyny Gill-Piątek, która zamieniła Lewicę na Polskę 2050 dołączył senator Jacek Bury, kandydujący z list Koalicji Obywatelskiej były szef struktur Nowoczesnej na Lubelszczyźnie.
Kryzys COVID-19 to wielkie wyzwanie dla wspólnoty międzynarodowej – uważa abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego zdaniem następstwa pandemii koronawirusa; współczesne zagrożenie dla zdrowia publicznego i postępujące bezrobocie można zwalczyć jedynie za pomocą współpracy międzynarodowej.
Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI