DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

„wSieci”: dzięki sprzedaży polskich lasów rząd chciał wypłacić Żydom odszkodowania

„wSieci”: dzięki sprzedaży polskich lasów rząd chciał wypłacić Żydom odszkodowania
Fot. Jacek Szydlowski/FORUM

Pieniądze ze sprzedaży Polskich Lasów Państwowych miały być przeznaczone na odszkodowanie dla Żydów za utracone w naszym kraju mienie – podaje tygodnik „wSieci”.

 

Do takich wniosków prowadzi tajna notatka ambasadora USA w Polsce, ujawniona przez WikiLeaks a nagłośniona w naszym kraju przez portal wpolityce.pl. Wynika z niej, że prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk, złożywszy obietnicę zwrotu odszkodowania Żydom za mienie odebrane im przez Niemców i Sowietów, planowali zdobyć pieniądze m.in. dzięki sprzedaży ziemi i państwowych lasów – pisze tygodnik.

 

Chodzi dokładnie o fragment notatki ambasadora Victora H. Ashe, który zaraportował do Departamentu Stanu: „Komorowski stwierdził, iż premier Tusk zmusi niepokornych ministrów, […] by ‘dołożyli się do rekompensat’, sprzedając państwowe lasy i nieruchomości”.

 

Taką możliwość stwarzała zmiana konstytucji, która posłowie rządzącej koalicji chcieli przeprowadzić na jednym z grudniowych posiedzeń Sejmu. W mediach, jak na wagę głosowania, mówiono o tym niewiele. Koalicja chciała wprowadzić do ustawy zasadniczej zapis, umożliwiający sprzedaż Lasów Państwowych, w sytuacji gdy uzna, że wymaga tego interes państwa. Poprawka przepadła jednak dzięki przewadze pięciu głosów.

 

„wSieci” zwraca też uwagę, iż innym źródłem zysku, z którego planowano pokryć odszkodowania dla Żydów miała by być sprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom. 1 maja 2016 roku kończy się bowiem okres ochrony dla polskiej ziemi. W tej sprawie trafił do Sejmu wniosek o referendum, by polską ziemię dopuścić do sprzedaży cudzoziemcom, gdy średnie zarobki Polaków będą stanowiły minimum 90 proc. średniej płacy w Unii Europejskiej. Wniosek trafił do Sejmu pół roku temu. Na razie nie wiadomo, co się z nim stanie.

 

Obietnice zwrotu majątku ze strony polskiego rządu pojawiły się m.in. w 2008 roku, podczas spotkania przedstawicielami organizacji żydowskich w Nowym Jorku. Jak twierdził jeden z przedstawicieli takiej organizacji, Tusk miał sam zainicjował rozmowę na ten temat, deklarując, że jako Kaszub wie, ile musieli przejść i wycierpieć w związku ze swoją „odmiennością”.

 

Mimo deklaracji, sprawy nie zostały doprowadzone do końca. Ale zdaniem ambasadora USA, Komorowski zapewnił go, iż „Tusk jest zdeterminowany, by jak najszybciej uchwalić odpowiednią ustawę”. Organizacje żydowskie przystąpiły w końcu też do bardziej formalnych działań i na początku 2011 roku utworzyły zespół HEART, mający na celu „odzyskiwanie mienia żydowskiego w Europie Środkowowschodniej”. Jego dyrektor, Robert Brown przyjechał do Polski w 2013 roku, gdzie rozmawiał na temat zwrotu mienia w 2013 roku z Tuskiem, a także Rostowskim, Sikorskim i Gowinem. Wówczas miał nastąpić „przełom”.

 

Wstępnie szacuje się, że koszt rekompensat może wynieść nawet 60 mld. dol. Ostatnim razem, jak pisze „wSieci”, prezes HEART spotkał się z Bronisławem Komorowskim przy okazji otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Tygodnik stwierdza, że właśnie potrzeba wypłacenia Żydom odszkodowań miała stać za planem prywatyzacji Lasów Państwowych i tempem przeprowadzania przez posłów zmian w Konstytucji.

 

 

Źródło: „w Sieci”

ged


DATA: 2015-01-19 11:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Według prawa za utracone w naszym kraju mienie żydom się nic nie należy, gdyż przedawniło się to po 30 latach od zakończenia wojny, niech nie wciskają kitu z tymi odszkodowaniami. Niech się do Niemców zwrócą.
ponad 4 lata temu / czytelnik
 
Ciekawe komu chcieli sprzedać? może żydcom.
ponad 4 lata temu / Bonio
 
p.Wojciech Sumliński i wywiady z nim na YT amen.
ponad 5 lat temu / mrx
 
Najpierw sprzedali siebie, teraz sprzedają kraj, potem będą sprzedawać nas
ponad 5 lat temu / Poland Ressurection
 
Dobrze, że mówi się o tym - głosowanie przebiegało w nocy ok.1.00 - większość ludzi o tej porze śpi.... 5 głosów zabrakło aby nasze najbardziej polskie lasy poszły w ręce Żydów i byłoby już po nas, po Polsce - nie mielibyśmy już niczego. NIEWIARYGODNE ILU POSŁÓW BYŁO - ZA!!!! Zastanawiam się czy jesteśmy aż tacy sprzedajni, czy nie ma dla nas nic świętego, czy znowu chcemy oddać Polskę w obce ręce-dobrowolnie....
ponad 5 lat temu / Polka
 
Płakać mi się chce i krzyczeć widząc i czytając co się dzieje w naszym kraju. Kiedy pomyśle ile krwi przelano przez stulecia, żebyśmy żyli w wolnym własnym kraju...Nie tego chcieli nasi dziadkowie i ojcowie, pragnęli silnego i zdrowego Państwa. Polski dla obywateli, dla ludzi, którzy ją pielęgnują i budują. Wszystko to zostało zaprzepaszczone. Od lat krajem rządzą bandyci i złodzieje, kraj jest rozszarpywany i wysprzedawany, ludzie nie mają gdzie pracować a ci szczęsliwcy muszą tyrać po 2 etaty za psie żarcie. Nie ma fabryk ,zakładów, zamyka się wszystko lub oddaje w obce ręce. W okół kłamstwo i obłuda. Za kilkadziesiat lat zostaną tu tylko strasi i schorowani ludzie, bo młodzi z biedy wyjadą. Taki koniec , bez walki i bohaterstwa. To jest wspólczesna ekonomiczna wojna , która zabija po woli.
ponad 5 lat temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.