DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Wściekły antypolski atak izraelskiego dziennika po wizycie prezydenta Donalda Trumpa

Wściekły antypolski atak izraelskiego dziennika po wizycie prezydenta Donalda Trumpa
fot. pixabay.com
#SZOWINIZM    #PRZEMÓWIENIE    #HOLOCAUST    #IZRAEL    #DYSKRYMINACJA    #ŻYDZI    #TRUMP    #POLSKA    #USA

„Polski rząd może odtrąbić ogromne zwycięstwo w walce o honor kraju, jak również w swojej kampanii pisania na nowo historii i wymazania plam z przeszłości Polski” – stwierdza korespondent izraelskiego dziennika „Haaretz” Ofer Aderet, który pośrednio obwinia Polaków za Holokaust.


Gazeta przypuściła atak na Polskę i Polaków. Dostało się także prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który niejako wyświadczył Polsce ogromną przysługę, zmieniając dotychczasową narrację na temat stosunków polsko-żydowskich i w ogóle historii Polski.


Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, przywódca wolnego świata, przyjął polską narrację bycia ofiarą i jednostronnego roszczenia o niewinności, przyznając polskiemu prawicowemu konserwatywno-nacjonalistycznemu rządowi pieczęć aprobaty, której tak bardzo potrzebuje – podkreśla Aderet i dodaje: – Polska Trumpa jest narodem bojowników o wolność i sprawiedliwość, która padła ofiarą podbojów dyktatorskich, rujnujących jej ziemie, ale która przetrwała dzięki oddaniu wartościom wolności i umiłowania życia. W Polsce Trumpa nie ma śladu Polaków, którzy prześladowali, zdradzali i mordowali tysiące Żydów na terenie całego kraju, przed, w trakcie i po okupacji hitlerowskiej. Nie pozostały ślady głęboko zakorzenionego antysemityzmu i jadowitej wściekłości do Żydów, którą ci cierpieli przez cały okres żydowsko-polskiej egzystencji, nawet zanim hitlerowcy ją zniszczyli.


Reporter „Haaretza” ubolewa, że w przemówieniu Trump nie wspomniał o „ofiarach żydowskich” tychże „bohaterskich Polaków.” Amerykański prezydent raczył mówić o masakrze w Katyniu w 1940 roku, gdzie Sowieci zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków, ale „zapomniał wspomnieć o masakrze w Jedwabnem (1941 r.) i pogromie w Kielcach (1946), kiedy Polacy mordowali swoich żydowskich sąsiadów pod okupacją nazistowską i sowiecką”.


W Polsce Trumpa Polacy byli i pozostają ostatecznymi ofiarami – nazistów i Rosjan. Ale nie ma wzmianki o polskich Żydach, którzy często musieli ukrywać się nie tylko przed nazistami, ale także przed swoimi polskimi sąsiadami – ubolewa korespondent.


Autor analizy w izraelskiej gazecie twierdzi, że fakt, iż amerykański przywódca przemawiał przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego - które pochłonęło życie ponad 200 tys. Polaków i przyczyniło się do zniszczenia stolicy – a nie udał się pod Pomnik Bohaterów Getta – zdruzgotało społeczność żydowską. Przypomniał treść wcześniej wystosowanego oświadczenia Żydów Polskich, ubolewających, że Trump zerwał z 25-letnią tradycją. Porównał to do próby pominięcia instytutu Jad Waszem podczas wizyty w Izraelu.


Ofer Aderet twierdzi, że amerykański prezydent wspominając o głównym powodzie eksterminacji polskich Żydów przez nazistów „powstrzymał się od wspomnienia wtórnego powodu tego Holokaustu: tych. którzy pomagali nazistom wykonywać tę  pracę, nawet jeśli sami cierpieli prześladowania z ich rąk”.

Najbardziej jednak miały urazić „społeczność żydowską” słowa Trumpa o „dumnej Polsce” i „wielkich bohaterach”.


– Ostatnie dwa stwierdzenia, odnoszące się do „dumy polskiej” i „wielkich bohaterów”, są bardzo prawdziwe, jeśli chodzi o tysiące polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy zaryzykowali życie i uratowali Żydów przed Holokaustem, jak rodzina Ulmów z Markowa – czytamy. Jednak Adert dodaje: – Ale te stwierdzenia nie są wcale prawdą, jeśli chodzi o tysiące innych Polaków, których zachowanie wobec ich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej było zaprzeczeniem wielkiego bohaterstwa.


„Haretz” jest najstarszym dziennikiem wydawanym w Izraelu w języku hebrajskim i angielskim. Po raz pierwszy ukazał się w 1918 r. Był sponsorowany przez władze brytyjskie w Palestynie. Potem został przejęty przez „rosyjskich syjonistów”.


Pismo, które ukazuje się także w Ameryce Północnej, ale przede wszystkim jest rozpowszechnione w wydaniu internetowym i ma ambicję, by uchodzić za „rzetelne”, często szkaluje Polaków. W maju 2007 roku dziennik opublikował komiks o Holokauście w swojej wymowie powszechnie uznany za „antypolski, szowinistyczny i stereotypowy”. Komiks opowiada o dwóch żydowskich dziewczynkach podróżujących w wagonie pełnym pijanych Polaków, którzy planują wydanie ich w ręce nazistów. Dziewczynki ratuje niemiecki oficer, który częstuje je cukierkami.


Po jego publikacji do redakcji dziennika napłynęły liczne protesty, w  tym także od Romana Fristera, byłego szefa „Musaf Haaretz” i Ilony Dworak-Cousin, szefowej Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska. W izraelskim radiu komiks skrytykowała polska ambasador Agnieszka Magdziak-Miszewska.


Również newsweek.com w ostrych słowach skrytykował warszawskie wystąpienie amerykańskiego prezydenta. Portal podzielił się ze swoimi czytelnikami „wstrząsającą” informacją, iż w przygotowaniu przemowy, którą Donald Trump wygłosił w Warszawie, pomagał „oskarżany o antysemityzm” historyk Marek Jan Chodakiewicz.


Lista dyskwalifikujących naukowca „win” jest, jak zauważa amerykański portal długa. Nie dość, że prof. Chodakiewicz bywa częstym komentatorem pojawiającym się w prawicowych mediach – gdzie rzekomo ma głosić antysemickie poglądy – to ośmielił się mieć inne niż prezentowane przez środowiska żydowskie zdanie ws. Jedwabnego. Jakby tego było mało naukowiec był również obecny na wiecu zorganizowanym przez narodowców, co portal zauważa z wyraźnym obrzydzeniem.


Pojawiająca się - krytyczna wobec prof. Chodakiewicza opinia Jana Tomasz Grossa, który został przedstawiony jako ekspert zajmujący się antyżydowskimi pogromami - dopełnia nakreślony przez portal obraz. - Jest on ideologiem skrajnej prawicy. Nie mam wątpliwości, że jest antysemitą - mówi Gross o prof. Chodakiewiczu.

 

Magazyn przedstawia także inne „koronne dowody” rzekomego antysemityzmu naukowca. Prof. Chodakiewicz miał bowiem powiedzieć o Bernie Sandersie (prezentującym zdecydowanie lewicowe poglądy kandydacie w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami prezydenckimi w 2016 r.), że jest on "żydowskim bolszewikiem", a dziennikarkę "The Washington Post" Anne Applebaum nazwać "polską, żydowską, amerykańską elitystką".

 

Najwyraźniej zdaniem komentatora fakenews week (tygodnika fałszywych wiadomości) już samo wypowiedzenie słowa "żyd" stanowi niepodważalny dowód antysemityzmu.


Źródło: haaretz.com/newsweek.com

AS, luk

DATA: 2017-07-07 23:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cytat:"którzy często musieli ukrywać się nie tylko przed nazistami, ale także przed swoimi polskimi sąsiadami" a może więcej konsekwencji i zamiast nazistów wpisać "niemców skoro jest "polskich". Jeśli już zostawić tych nazistów to trzeba wpisać "demokratycznych sąsiadów". No ale to już takie nie poprawne..
ponad 3 lata temu / precz z manipulacją !
 
Masakra w Jedwabnem, to zbrodnia Niemców, a pogrom w Kielcach, to UB-ecka prowokacja. Jest wiele dokumentów i świadków, którzy to potwierdzali, ale nie jest to wygodna prawda, więc jest pomijana. Nie da się Polaków jako naród oskarżyć o współpracę z Niemcami w zabijaniu Żydów. Jeśli były takie zdarzenia, to były to przypadki jednostkowe, a ludzie tacy byli zabijani na podstawie wyroków polskich sądów podziemnych.
ponad 3 lata temu / Pap
 
Widze ze obecnym zydom nie podoba sie jak jest mowione ze w czasie drugiej wojny swiatowej cierpiali tez inni ludzie, a nie tylko zydzi. No pewnie ze byli jacys polacy ktorzy mordowali zydow, tak jak innych polakow. Rowniez byli zydzi ktorzy mordowali i sprzedawali innych zydow i polakow (ale zgaduje ze to zwalaja tez na polakow). To jest troszke jak na zachodzie, zlapia polaka na kradziezy, to juz wszyscy polacy to zlodzieje, mimo ze to tylko malutki procent.
ponad 3 lata temu / Maciek
 
@SABINA: Nie obawiaj się. To jest taka gra. Trump ich nie skrzywdzi, realizuje interesy państwa Izrael inaczej niż chcieliby akurat ci, którzy krzyczą. Ale realizuje.
ponad 3 lata temu / cb
 
Czy ktoś słyszał o jakimkolwiek Żydzie, który uratował Polaka? A ten komiks o żydowskiej dziewczynce, którą przed pijanymi Polakami chcącymi ją wydać nazistom ratuje niemiecki wcale nienazistowski oficer to szczyt manipulacji.
ponad 3 lata temu / stan
 
Nikt nie ma obowiązku być bohaterem, a tego wymagało przechowywanie Żydów w piwnicach Polaków. Bez pomocy wielu anonimowych Polaków nie ocalał by w Polsce ani jeden Żyd. Bez czynnej pomocy Policji Żydowskiej Getta nie udało by się tak sprawnie Niemcom wysłać Żydów do "gazu". Ten artykuł świadczy, że słowa Jezusa o Żydach są nadal aktualne
ponad 3 lata temu / pkp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.