23 kwietnia 2019

Nowojorski „Zielony Nowy Ład” przyjęty. Właściciele nieruchomości muszą dostosować budynki

(źródło: pixabay.com)

Największe i najbardziej wpływowe gospodarczo miasto na świecie przyjęło w Wielki Czwartek historyczny pakiet uchwał, zwalczających domniemane ocieplenie klimatu. Nakładają one na właścicieli budynków ogromne wymogi, mające doprowadzić do redukcji emisji „gazów cieplarnianych”.

 

Rada Miejska zatwierdziła pakiet uchwał przy poparciu 45 radnych i sprzeciwie zaledwie 2. – Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej, a Nowy Jork działa – zaznaczył Corey Johnson. – Mam nadzieję, że inne miasta pójdą za naszym przykładem – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uchwały mają stanowić podstawę Zielonego Nowego Ładu, który Demokraci zamierzają wprowadzić w całym kraju dzięki samorządom. Miasto Nowy Jork chce skorzystać z przyszłych państwowych i federalnych funduszy na projekty dotyczące energii odnawialnej i „zielonej infrastruktury”.

 

Pakiet zmian zaproponował demokrata z dzielnicy Queens, Costa Constantinides. Obejmuje on sześć uchwał klimatycznych zawartych w jednym zsynchronizowanym Climate Mobilization Act.

 

Ustawodawstwo określa limity emisji dla różnych typów budynków o powierzchni ponad 25 tys. stóp kwadratowych. Budynki mają odpowiadać za prawie 70 procent emisji miasta. Uchwała wprowadza wysokie grzywny – począwszy od 2024 r.  – jeśli właściciele nie dostosują budynków do nowych wymogów.

 

Nowe prawo wymaga od właścicieli wynajmujących nieruchomości wymianę okien, systemów grzewczych, zrobienie termoizolacji, które zmniejszyłyby emisję dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 r., a do 2050 r. – aż o 80 proc.

 

– Te przepisy radykalnie zmienią ślad energetyczny środowiska budowlanego i będą się opłacać na dłuższą metę, ponieważ oczekuje się wzrostu kosztów energii i nowych możliwości biznesowych, które będą generowane przez tę przyszłościową politykę, radykalną politykę – mówił Timur Dogan, architekt i pracownik naukowy w Cornell University.

 

Zwolennicy pakietu uchwał opisują nowe prawo jako przykład najrozleglejszej regulacji dotyczącej ograniczenia wpływu na klimat na świecie. Nowe przepisy mają przynieść ponad 3,6 tys. nowych miejsc pracy rocznie w sektorze budowlanym i kolejne 4,4 tys. miejsc pracy w zakresie konserwacji, usług i operacji finansowych, napędzanych ogromem inwestycji wymaganych do osiągnięcia celów w zakresie ograniczenia emisji.

 

„Sygnały rynkowe wysyłane przez to ustawodawstwo są znaczące”, napisała w „Crain’s New York” Nilda Mesa, starszy naukowiec z Columbia University i była dyrektor Biura ds. Zrównoważonego Rozwoju Burmistrza NY. „Największy rynek nieruchomości w USA będzie poszukiwał produktów i usług w celu obniżenia zużycia energii” – dodała.

 

Inne elementy Climate Mobilization Act obejmują przepisy, które nakazują miastu zakończyć badanie w ciągu najbliższych dwóch lat na temat możliwości zamknięcia wszystkich 24 elektrowni, wykorzystujących ropę i gaz w granicach miasta i zastąpienia ich odnawialnymi źródłami energii oraz systemem akumulatorów wspomaganych OZE. Inna regulacja dotyczy programu pożyczek na energię odnawialną. Dwie kolejne regulacje wymagają sadzenia na dachach budynków roślin i montowania paneli słonecznych, małych  turbin wiatrowych itp. Ostatnia regulacja ma zmienić przepisy budowlane, ułatwiające budowę nowych turbin wiatrowych.

 

Koszt modernizacji budynków będzie bardzo wysoki. Biuro burmistrza oszacowało, że całkowity koszt modernizacji koniecznych do spełnienia nowych wymogów wyniesie 4 mld USD.

 

Problemy w  szczególności będą miały wspólnoty religijne, które są zobowiązane dostosować świątynie. Regulacje przyczynią się też do wzrostu czynszu wynajmowanych lokali, z racji konieczności poniesienia nakładów przez ich właścicieli, a także może dojść do eksmisji osób z budynków o regulowanym czynszu, mimo że na okres 30 lat miasto dopuszcza pewne wyjątki dla mniejszych budynków.  

 

Zarząd nieruchomości w Nowym Jorku, potężne lobby, które reprezentuje dużych deweloperów i właścicieli nieruchomości w zeszłym roku wystąpił przeciwko pakietowi uchwał, argumentując, że zapewnia on zbyt wiele wyłączeń dla mniejszych budynków i stanowi niesprawiedliwe obciążenie dla  właścicieli dużych budowli.

 

Podobne regulacje mają być przyjmowane w innych stanach.

 

Nowojorscy radni zamierzają w tym roku przegłosować także uchwałę w sprawie zamknięcia osławionego więzienia na wyspie Rikers i przekształcenia obiektu o powierzchni 413 akrów w farmę słoneczną oraz stację uzdatniania wody. Przewiduje się utworzenie farmy wiatrowej na nabrzeżu przemysłowym Sunset Park na Brooklynie.

 

– Nie każdego dnia branża nieruchomości przegrywa poważną batalię z politykami i nie każdego dnia jedno z największych miast na świecie decyduje o największych cięciach emisji – komentował Pete Sikora, starszy doradca grupy ds. Klimatu i sprawiedliwości mieszkaniowej społeczności Nowego Jorku. – Obie wydarzyły się w tym samym czasie – stwierdził.

 

Źródło: citylab.com, councilnyc.gov,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 057 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram