10 marca 2014

Idea Katolickich Dni Filmowych jest bardzo czytelna. Patriotyzm i katolicyzm, miłość do Polski i wiara w Boga – to dwa fundamenty tych pokazów. – powiedział na rozpoczęcie Katolickich Dni Filmowych jeden z głównych inicjatorów przedsięwzięcia, poseł Artur Górski.

W dniach 8-9 marca odbyły się Katolickie Dni Filmowe zorganizowane przez Fundację św. Kazimierza Królewicza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął poseł Artur Górski. W ciągu dwóch dni zaprezentowano 14 filmów dokumentalnych i fabularnych.

Wesprzyj nas już teraz!

To jedna z moich ważniejszych inicjatyw, która – mam nadzieję – na trwałe wpisała się w wydarzenia kulturalne na Mokotowie i w Warszawie. Idea Katolickich Dni Filmowych jest bardzo czytelna. Patriotyzm i katolicyzm, miłość do Polski i wiara w Boga – to dwa fundamenty tych pokazów. – powiedział jeden z głównych inicjatorów przedsięwzięcia, poseł Artur Górski.

Tradycyjnie program Festiwalu składał się z dwóch grup tematycznych. Pierwszego dnia organizatorzy zaprezentowali filmy dokumentalne poświęcone najnowszej historii Polski, które zostały wyróżnione podczas poprzednich festiwali w latach 2008 – 2013. W związku z obchodzonym kilka dni temu Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, większość z sobotnich pokazów dotyczyła żołnierzy podziemia antykomunistycznego oraz walczących w okresie II wojny światowej. Projekcje rozpoczęto pokazem filmu „Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne” w reżyserii Iwony Bartólewskiej. Obraz został nagrodzony „za trud poszukiwań materiałów historycznych, temat oraz odwagę przedstawiania zakłamanej historii i dziejów Brygady Świętokrzyskiej.” Następnie, zebrani licznie w Centrum Łowicka na warszawskim Mokotowie mieli okazję zobaczyć film Ewy Szakalickiej pt. „Wyrok śmierci”, opowiadający historię mjr. Zenona Jachymka ps. „Wiktor” oraz obraz Dariusza Walusiaka pt. „Pohańbiona godność”. Po przerwie nastąpiła projekcja poruszającego filmu „Kwatera Ł”, przedstawiającego okres poszukiwań szczątek ofiar komunistycznych zbrodni na Cmentarzu Powązkowskim. Po projekcji zebrani mieli okazję porozmawiać z pomysłodawcą i reżyserem wstrząsającego filmu – Arkadiuszem Gołębiewskim. Druga część sobotniego spotkania to pokazy filmów „Oberlangen”, „Klamra” oraz „Mit o Szarym”. Ten ostatni ukazywał losy jednego z najdzielniejszych żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich ZWZ i AK, a także WiN oraz NIE. Przetrzymywany w komunistycznych więzieniach „Szary” nigdy nie został złamany poprzez tortury i pobicia. Swą siłę jak powiadał, zawdzięczał żarliwej modlitwie na różańcu świętym, który odmawiał każdego dnia.

Drugi dzień pokazów filmowych został w części poświęcony osobie bł. papieża Jana Pawła II, którego kanonizację będziemy przeżywać pod koniec kwietnia br. Kilka minut po 12 rozpoczęto projekcję „Drogi do Astany” – filmu dokumentującego przygotowania do pielgrzymki Ojca Świętego do Kazachstanu. Następnie zgromadzeni w Mokotowskim Centrum Kultury mieli okazję do zobaczenia m.in. filmów: „Biblio Ojczyzno moja” i „Pójdź za mną”, który jest spojrzeniem na posługę papieża z Polski oraz ukazaniem najważniejszych myśli 264 biskupa Rzymu. Po przerwie zaprezentowano także obraz „Gdzie był Bóg w Smoleńsku”, próbujący ukazać refleksje wynikające z tej wielkiej tragedii narodowej. Tytułowe pytanie staje się swego rodzaju pretekstem do rozpoczęcia trudnych rozmów z bliskimi ofiar, które zginęły w katastrofie lotniczej.

Ostatnim punktem programu, który zakończył VIII Katolickie Dni Filmowe był pokaz filmu Pablo Giorgellego pt. „Akacje”, opowiadający losy mężczyzny, który dzięki wsparciu drugiej osoby przełamuje w sobie swoje lęki i własne ograniczenia.

Poseł Artur Górski, zapytany czemu ma służyć organizacja Katolickich Dni Filmowych powiedział: Każdego roku staramy się znaleźć prawdziwe perełki, filmy nowe, wartościowe i ambitne, pokazujące istotne, a często mało znane dzieje z historii Polski, a także obrazy poruszające aktualne problemy z życia Kościoła i świata. Te filmy mają widza budować, kształtować, ubogacać i umacniać w jego patriotyzmie i religijności, pomagać w przeżywaniu polskości i wiary. Mam nadzieję, że dzięki tak ułożonemu programowi chociaż po części udaje nam się ten cel osiągnąć.


Patronat medialny nad VIII Katolickimi Dniami Filmowymi objął portal PCh24.pl.

 

Paweł Ozdoba

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram