DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Wrocławski Marsz Mężczyzn chce zmieniać rzeczywistość!

Wrocławski Marsz Mężczyzn chce zmieniać rzeczywistość!
#MARSZ    #MĘŻCZYZNA    #BISKUP    #WROCŁAW    #ŻYCIE    #MĘSKOŚĆ

„Na wrocławskim Rynku codziennie dziewczyny z parasolkami zaczepiają przechodniów, proponując im wejścia do klubów go-go. Mamy poczucie, że nasz Marsz jest konfrontacją. Że swoją obecnością wprowadzamy napięcie. Bo opowiadamy się po stronie wartości”. Ulicami Wrocławia przeszedł V Marsz Mężczyzn.

 

Coroczny przemarsz panów ulicami Wrocławia inspiruje do konkretnych działań: rodzinnych i społecznych. 26 października odbył się po raz piąty – dużo więc można już powiedzieć o jego rezultatach. - Marsz mocno oddziaływane na moje życie – mówi Daniel Pleśniak, lider projektów międzynarodowych, który przyjechał z Bielawy z dwoma kilkuletnimi synami. – Po pierwszym Marszu, w którym brałem udział trzy lata temu, założyliśmy w rodzinnym mieście formację duszpasterską mężczyzn. Działamy w kilkunastu panów. Marsz uświadamia mi też potrzebę, żebym ja-mężczyzna przekazywał moją „męską wiarę” synom i córce oraz współpracownikom.

 

- Udział w Marszu to dla mnie rodzaj publicznego zobowiązania, by brać odpowiedzialność za życie swoje i innych – wyjaśnia Marek Ginał, handlowiec. – By z zaangażowaniem dbać o więzi z Bogiem, żoną, dziećmi i w pracy, by brać coraz bardziej odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci. To także rodzaj modlitwy, zawarcia przymierza – które daje mi poczucie, że Bóg jest ze mną w moich działaniach.


Pan Marek przyszedł na marsz z synami: 10-letnim Jankiem, 9-letnim Piotrem i 4-letnim Jakubem.

 

- Po co? Żeby mogli doświadczyć, że Jezus jest obecny w męskich sercach.

 

Przemień rzeczywistość

- Naszym celem jest aktywizowanie mężczyzn, by przykładali swoje ręce do zmiany rzeczywistości – wyjaśnia pan Krzysztof, prawnik, współorganizator. - Inspirowanie do czynnego udziału w życiu rodzinnym i społecznym, w ewangelizowaniu, propagowaniu nauki społecznej Kościoła, integrowaniu środowisk i wzajemnemu inspirowaniu się do działań. Wiemy, że po Marszach tworzą się środowiska, które podejmują konkretne działania.


Marsze rozpoczynają Mszą św. w kościele św. Elżbiety w samym sercu Wrocławia, później uczestnicy przechodzą z transparentami, skandując hasła głównymi ulicami miasta i okrążają Rynek. Co roku ok. uczestniczy w nich ok. 500 mężczyzn. Podczas Marszu widać, ze dla organizatorów i uczestników ważne jest zarówno działanie, ja też modlitwa.


- Wektor naszych działań jest skierowany w serce miasta – podkreślają organizatorzy.

 

- Chcemy by ten marsz był przeciwwagą na zlaicyzowanego świata – podkreśla pan Krzysztof. – Na wrocławskim Rynku codziennie dziewczyny z parasolkami zaczepiają przechodniów, proponując im wejścia do klubów go-go. Mamy poczucie, że nasz Marsz jest konfrontacją. Że swoją obecnością wprowadzamy napięcie. Bo opowiadamy się po stronie wartości. I nie chodzi o to, czy jesteśmy lepsi od innych czy nie. Ważne jest to, do czego wzajemnie się inspirujemy: do aktywności, odwagi wyjścia z wygodnych domów i uwagi, jaką poświęcamy Polsce i naszemu miastu.


W tym roku marsz odbył się pod hasłem „Wolni i odpowiedzialni”. Uczestniczył w nim bp. pomocniczy ks. Andrzej Siemieniewski.

 

 

Dorota Niedźwiecka

Fot. Dorota Niedźwiecka
DATA: 2014-10-26 17:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Męskie serce, niesione Duchem Bożym, może dokonać rzeczy wielkich, obronić swoją rodzinę, Ojczyznę, zatrzymać upadek cywilizacji.
ponad 5 lat temu / stoLica
 
A inne miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk Szczecin, Katowice, Lublin, Białystok, Łódź, Kilce, Olsztyn, Rzeszów i pozostałe ? Czy tylko we Wrocławiu są marsze mężczyzn ?
ponad 5 lat temu / gość 2
 
swietna i potrzebna akcja! Oby więcej takich, ktore pokazują, że w naszym Kościele mamy odważnych i odpowiedzialnych mężczyzn.
ponad 5 lat temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.