17 stycznia 2019

Wrocław: Rada Miasta zdecydowała o finansowaniu procedury in-vitro z budżetu

Wrocławska Rada Miasta podjęła decyzję o wprowadzeniu finansowania zabiegów in-vitro ze środków publicznych. Zdaniem prawników Ordo Iuris, uchwała budzi szereg wątpliwości. Jej analiza wykazuje brak podstawy prawnej do przyjęcia programu finansowania in-vitro z budżetu.

 

Radni Wrocławia zdecydowali o wprowadzeniu w mieście programu finansowania zabiegów in-vitro ze środków publicznych. To kolejna tego typu inicjatywa we Wrocławiu, która była oceniana przez radnych już dwa lata temu. Wówczas ze względu na liczne wątpliwości prawne, radni ostatecznie odrzucili projekt. Tym razem jednak zdecydowali się na przyjęcie kontrowersyjnego programu. Uchwałę poparło 21 radnych, natomiast przeciwko było 8. Od głosu wstrzymało się 7 osób.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak wynika z nowych przepisów, mieszkańcy Wrocławia będą mogli ubiegać się o wsparcie kwotą 5 tys. zł z tytułu przeprowadzenia zabiegu sztucznego zapłodnienia in-vitro. Zdaniem prawników z Instytutu Ordo Iuris, projekt „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia w latach 2019-2020”, zawiera liczne wady, które zostały przedstawione w specjalnej analizie.

 

Instytut Ordo Iuris przedstawia w analizie szereg zastrzeżeń, w tym m.in. te dotyczące preferencyjnego traktowania par kwalifikujących się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego stanowiących, jak przyznają autorzy Programu, zaledwie 2 proc. niepłodnych par. Analiza, badając przywołane w projekcie uchwały przepisy, wykazuje brak podstawy prawnej do przyjęcia programu. Instytut Ordo Iuris zauważa, że wbrew zapewnieniom zawartym w uzasadnieniu programu, nie przyczyni się on do poprawy sytuacji demograficznej Wrocławia skutkując mniej niż śladowym wpływem na procesy demograficzne zachodzące w mieście.

 

„Niska efektywność, wysokie koszty, a przede wszystkim kolizja z chronionymi konstytucyjnie wartościami, w tym poszanowaniem godności każdego człowieka niezależnie od etapu jego rozwoju każe krytycznie ocenić projekt” – komentuje mec. Rafał Dorosiński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

 

Analiza Instytut Ordo Iuris dostępna jest tutaj. 

 

Źródło: Ordo Iuris, dorzeczy.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram