DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Wrocław: modlitwą odpowiedzieli na bluźnierstwa! ZOBACZ FOTO-RELACJĘ!

Wrocław: modlitwą odpowiedzieli na bluźnierstwa! ZOBACZ FOTO-RELACJĘ!
Fot. Dorota Niedźwiecka

Około tysiąca osób modliło się 27 czerwca przed Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie prezentowano bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic”. Wspólnoty charyzmatyczne, tradycjonaliści, grupy różańcowe, Młodzież Wszechpolska i inni wspólnie odmawiali różaniec i błogosławili odpowiedzialnych za emisję spektaklu. Modlitwa trwała trzy i pół godziny.

 

- Jestem tu, ponieważ poprzez modlitwę chcę reagować na to, że ktoś obraża Osobę Jezusa Chrystusa – mówi o. Norbert Oczkowski, dominikanin, który wraz z ks. Piotrem Wiśniowskim przewodniczył modlitewnemu spotkaniu. - Trudno usprawiedliwiać mieszankę obsceniczności  z Męką Zbawiciela, hasłem, że jest to wizja artystyczna. To tak jakby ktoś powiedział, że tworzy dzieło zgodnie ze swoją wizją artystyczną, i pod tym pretekstem nużał moją matkę w gnoju.

 

Na wzór pierwszych chrześcijan

Zgromadzenie przebiegało w skupieniu i spokoju. Uczestnicy odmawiali tradycyjne modlitwy i śpiewali tradycyjne pieśni, uczcili relikwie bł. Czesława, patrona miasta  oraz modlili się spontanicznie modlitwą uwielbienia. Uwagę fotoreporterów  przykuł szczególnie moment, gdy setki rąk podniosły się w geście błogosławieństwa Ministerstwa Kultury, odpowiedzialnego za emisję spektaklu, Teatru Polskiego, gdzie spektakl się odbywał i wszystkich oglądających „Golgotę Picnic”. Wierni uczcili także relikwie bł. Czesława, patrona Wrocławia.


- Uważam, że najlepszą formą odpowiedzi na bluźnierstwa jest modlitwa – wyjaśnia jeden z uczestników,  Jakub Skoczylas z Instytutu im. Ks. Piotra Skargi. – W spektaklu atakowana jest Męka i Śmierć Pana Jezusa, czyli wydarzenie, w którym najbardziej uwidoczniła się Boża Miłość do nas. To, co jest istotą naszej wiary. Poprzez modlitwę chcemy zanieść sprawcom i propagatorom bluźnierstw miłość Chrystusa.


- Chodzi o pewną sprawiedliwość  –  dodaje Łukasz Fomicz z Grupy inicjatywnej Wolność Miłość z Brzegu. – Nikt nie odważyłby się wystawić tego rodzaju wypowiedzi o islamie czy judaizmie. Pytanie: Dlaczego?

 

Dojrzałość

Na kilka dni przed wyświetleniem spektaklu przedstawiciele tutejszych organizacji chrześcijańskich i prawicowych złożyli doniesienia do wrocławskiej Prokuratury , pisma do Teatru Polskiego i do Komisariatu Policji. Bezskutecznie.


- Uważam, że to spotkanie jest wyrazem dojrzałości obywatelskiej, odpowiedzialności za przestrzeń publiczną i dbałości o wartości chrześcijańskie w kulturze. Świadczy ono, że jako Polacy bierzemy odpowiedzialność za państwo i jego kształt –  mówi Magdalena Trojanowska ze Stop Seksualizacji Naszych Dzieci, która przed Teatrem Polskim podjęła niezależną inicjatywę. Wraz z kilkoma osobami witała przybyłych na spektakl hasłami, wyjaśniającymi kontekst wydarzenia. „Stop stygmatyzacji chrześcijaństwa”, „Wolność wyboru. Nie chcę być obrażany z moich podatków”, „Dosyć dotacji dla profanacji” – to kilka z prezentowanych przed teatrem haseł.  


- Jednym z powodów dla którego tutaj jesteśmy jest właśnie to, że nie zgadzamy się, by teatr, który jest finansowany z pieniędzy podatników, prezentował treści,  uderzające w wartości wyznawane przez większość polskiego społeczeństwa – mówi Michał Wlazło ze Stowarzyszenia konserwatywno-wolnorynkowego Koliber, którego przedstawiciele także włączyli się w modlitwę. – Teatr Polski od wielu lat przynosi straty. Jeśli prezentacja tej kontrowersyjnego przedstawienia ma być akcją promocyjną tej instytucji, osoby decyzyjne powinny pamiętać, że głównym ich pracodawcą są podatnicy.

 

Historia zatacza koło

Spotkanie modlitewne odwiedzili także kapłani-legendy Wrocławia, którzy odegrali ogromną rolę we wspieraniu działań wolnościowych w okresie stanu wojennego: ks. Mirosław Drzewiecki i ks. Franciszek Głód. W tym dniu w pobliżu Teatru Polskiego obchodzili jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Wraz z przedstawicielami Solidarności Dolnośląskiej wyrazili swoje wsparcie dla inicjatywy.


Zgromadzenie modlitewne poparł abp Józef Kupny, metropolita archidiecezji wrocławskiej.


- Obserwując wydarzenia, dostrzeżemy, że decyzja o prezentacji Golgota Picnic w wielu miastach Polski, po tym jak środowiska chrześcijańskie skutecznie wyraziły swój sprzeciw, to część większej batalii o naszą cywilizację – mówi kolejny uczestnik, Łukasz Fomicz z Grupy inicjatywnej Wolność Miłość z Brzegu.  – Jeśli nie będziemy reagować, w tym rozpoczętym już procesie zostaną przewartościowane podstawowe dla naszej cywilizacji wartości. Prawda, dobro i piękno zostaną zamienione na to, co im przeciwne.


- W przeszłości, gdy jakaś grupa społeczna była prześladowana i nikt nie oponował, to kończyło się szykanami i pogromami – dodaje. – Znamy z historii mechanizm, gdy bierze się pewną grupę ludzi i zestawia z negatywnymi konotacjami. Np. Żydów ze szczurami, ludzi Chrystusa z odchodami. Gdy mentalność społeczeństwa pod wpływem takich zestawień zostanie zmieniona, łatwiej będzie zniszczyć chrześcijaństwo. Po niej nie zostanie próżnia – bo to niemożliwe. Jak możemy wnosić z symptomów, zamiast niej zostanie zaserwowana cywilizacja, która jest przeciwieństwem chrześcijaństwa.


Dorota Niedźwiecka

 

 


Fot. Dorota Niedźwiecka


DATA: 2014-06-28 12:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A gdzie są młodzi ludzie??.Nie ma powodu do radości.To jest porażka!,tych starszych ludzi którzy są jeszcze świadkami czasów komunistycznych, zaraz tu nie będzie na ziemi a kto zostanie by protestować??.Dziś większość młodzieży nie wierzy w Boga a nawet otwarcie nienawidzi Kościoła.Pozostaje modlitwa i odwaga i świętość nielicznych.Może Kościół będzie musiał przeżyć swoją bolesną paschę by się odrodzić??.Nie bójmy się tak myśleć.Ciężko mi wierzyć że Kościół w Polsce zatryumfuje bezboleśnie.Pozdrawiam.
ponad 6 lat temu / Daniel
 
Christus Vincit, Christus Regnat, Christus Imperat
ponad 6 lat temu / Roni
 
Jesteście piękni pięknem i miłością Jezusa Chrystusa! Bóg zapłać! @Bolesław Grabowski - Viva Cristo Rey! Wałbrzych - Dziękujemy!
ponad 6 lat temu / obserwatorka
 
Trzeba się znowu w Polsce organizować bo zło już się nie ukrywa!
ponad 6 lat temu / Kargul
 
W Wałbrzychu w Teatrze Dramatycznym około 35 osób wytupała i wykrzyczała aktorów próbujących przeczytac bluźnierczą ,,sztukę,,...dyrekcja przerwała to widowisko. Przed teatrem pomodliliśmy się Koranką do Molierdzia Bożego za aktorów i dyrekcję opentanych nienawiścia do Jezusa Chrystusa. Wytłumaczyliśmy tez licznie zgromadzonej policji czemu protestujemy .
ponad 6 lat temu / Bolesław Grabowski
 
Drugą smutną rzeczą, po pokazaniu tego bluźnierczego przedstawienia, jest postawa funkcjonariuszy i urzędników, dla których nie liczy się już nie tylko moralność, ale nawet prawo, jedynie rozporządzenia z centrali. PRL-bis wypisz-wymaluj.
ponad 6 lat temu / mir masej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.