DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Wraz z Maryją do Boga. Prawdziwy sens pielgrzymowania

Wraz z Maryją do Boga. Prawdziwy sens pielgrzymowania
fot. Lukasz Zarzycki / FORUM

Pielgrzymka to podróż, w którą udajemy się wraz z Maryją do Boga. To podróż ubogacająca duchowo, choć niełatwa, pełna wyrzeczeń. Mimo to, od wieków ludzie udają się w tę drogę, by dotrzeć do miejsc religijnego kultu. Z jakimi intencjami pielgrzymują? Z jakimi nadziejami, oczekiwaniami? Co jest dla nich najistotniejsze w tej drodze?

 

Odpowiedzi na te pytania mogą być różne. Każdy człowiek na swój sposób przeżywa ten szczególny czas, kiedy to za wstawiennictwem Maryi wyprasza u Boga łaski, dziękuje Mu i Go przeprasza.

 

Odbyłem wiele pielgrzymek z Siemianowic do Piekar Śląskich. Raz szedłem ze Śląska do Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Kolejnym razem wyruszyłem z Zakopanego do Wilna, a dwa razy uczestniczyłem w pielgrzymce z Krakowa do Częstochowy. Przez moje życie pielgrzymki przewijały się dosyć często, ale ich prawdziwy sens odkryłem całkiem  niedawno – mówi Mariusz. – Z czasem dotarło do mnie, że ten wysiłek w czasie drogi można ofiarować Bogu, dziękując Mu, prosząc Go lub Go przepraszając. Im człowiek bogatszy duchowo, tym lepiej spożytkuje swoją intencję. Idąc do Wilna, wraz z kolegą modliliśmy się za Polskę, aby przestała mordować nienarodzone dzieci, a na ostatniej pielgrzymce modliłem się o dar wiary dla syna. Trzeba głęboko zajrzeć w swoje serce, a czasem i w serce drugiego człowieka, aby w trakcie pielgrzymowania modlić się również za niego. 

 

Pielgrzymka nie oznacza zwykłego spaceru, ale drogę, w trakcie której można stać się lepszym, zmienić coś w swoim życiu, co spowoduje, że będziemy jeszcze bliżej Boga.

 

– O co chodzi w pielgrzymowaniu? Jest w tym coś ekscytującego, owszem, są pewne wyrzeczenia, które trzeba podjąć, udźwignąć, ale świadomość celu dodaje sił, by iść – stwierdza Sviatlana. – Droga ta oznacza zmianę, przemianę. To też nowe doświadczenie. Jak mawiają, nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki. Za każdym razem więc ta droga będzie inna. Intencja, z którą wyruszamy, jest ważna, dla niej przyjmujemy niewygody wierząc, że to ma sens. Zawsze też czuję, że to przemiana mnie samej, że to czas na modlitwę i głębszą refleksję. Pielgrzymowanie to także uczenie się docenienia tego, co się ma, bycia wdzięcznym. W końcu, to także wewnętrzne oczyszczenie z rzeczy i spraw nieistotnych. Można odkryć wielkie pokłady dobra, nawet tego najmniejszego.

 

Pielgrzymi idą w określonej intencji. Jakiej?

 

Pielgrzymowanie to cudowny czas spędzony z Bogiem oraz samym sobą. Ja, idąc w kilku pielgrzymkach, za każdym razem niosłam inną intencję, ale głównie były one związane z opieką nad rodziną oraz dziękowaniem za otrzymane już łaski. Niezależnie od tego, czy nasza intencja zostanie wysłuchana czy nie, nie można się poddawać, tylko ufać Bogu i zawierzać Mu swoje sprawy – wyjaśnia Małgosia. Paweł, jej mąż, dodaje: – Wraz z kolejnymi pielgrzymkami szedłem w innej intencji, ale nieraz dostawałem od Pana Boga zupełnie inny dar. Czasem nie wystarcza jedna pielgrzymka, aby być wysłuchanym. Czasem jest się wysłuchanym, jednak nie tak, jak sobie wyobrażaliśmy.  Pielgrzymka to przybliżanie do Boga. Tam też, gdzie pojawia się fizyczna granica, człowiek orientuje się, że sam nie da rady, musi wtedy poprosić o pomoc Boga.

 

Intencje były różne. Przeważnie to rozeznawanie życiowego powołania. Brałam także w drogę intencje powierzone. Modliłam się o potrzebne łaski dla siebie i innych – mówi Sviatlana. 

 

Pielgrzymka to nie czary mary, a duchowa podróż. Jej owoce zawsze będą, ale nie zawsze takie, jak byśmy tego chcieli – zauważa Mariusz. – Musimy pamiętać, że na pierwszym miejscu powinniśmy modlić się nie o to, czego chcemy my, a o realizację woli Pana Boga w naszym życiu

 

No właśnie. Nieraz pielgrzymujący traktują tę drogę jak handel wymienny: „Boże, Ty zrobisz to, a ja Ci dam to”. Nie o to jednak w tym podróżowaniu chodzi. Trzeba pamiętać, że idziemy do Boga z Matką Bożą. Nie wszyscy odczuwają Jej obecność i pomoc, Ona jednak, niezależnie od sytuacji, jest przy nas.

– W trakcie pielgrzymowania czułem obecność Matki Bożej, zwłaszcza na apelach. Trzeba tylko chcieć Jej obecności. Ona zawsze pomoże i doradzi – mówi Paweł. Małgosia dodaje, że tylko poprzez zawierzenie Jej swoich spraw pielgrzymowanie nabiera prawdziwego sensu. Można je także porównać do codziennego życia, zmagań, wyrzeczeń, ale też radości.

 

Uzmysławiamy sobie, że nasze życie duchowe jest walką, która ma cel, a tym celem jest zbawienie, nie tylko nasze, ale i ludzi będących obok nas. Jesteśmy Kościołem walczącym! – zaznacza Mariusz. – Człowiek walczący odbierze swoją nagrodę, człowiek bierny także. Idąc w pielgrzymce prosimy nieraz o lepsze życie, ale widząc, jaki trud podejmujemy w drodze, jakie warunki musimy znieść, zauważamy nagle, jak wiele dał nam już Bóg i że tak naprawdę więcej nam nie potrzeba.

 

Pielgrzymi dodają, że tak naprawdę każdy dzień jest pielgrzymowaniem do nieba. Są trudy i przeciwności, z którymi trzeba walczyć. Ale są także ludzie, którzy przyjdą nam z pomocą. Ludzi tych stawiają na naszej drodze Matka Boża i Bóg. I tylko z Nimi można wciąż iść naprzód, dziękując za siłę i łaski, którymi nas obdarzają.  

 

 

Agnieszka Jarczyk

 

 

 

 

 

 


DATA: 2018-08-05 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każdy ma indywidualny cel i sens. Ludzie pielgrzymują od zarania dziejów.
ponad 1 rok temu / Stormer
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.