DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Wraca sprawa ks. Jerzego Popiełuszko. Sąd Apelacyjny zajmie się zażaleniem IPN-u

Wraca sprawa ks. Jerzego Popiełuszko. Sąd Apelacyjny zajmie się zażaleniem IPN-u
Obraz beatyfikacyjny Jerzego Popiełuszki (autorstwa Zbigniewa Kotyłło; fragment). By Zkoty Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

„Instytut Pamięci Narodowej złożył zażalenie na rozstrzygnięcie warszawskiego sądu w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej”, poinformowało Polskie Radio. Chodzi o podrzucenie w 1983 r. przez SB do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki obciążających go materiałów.

 

Tydzień temu warszawski sąd okręgowy umorzył postępowanie karne wobec oskarżonych. Argumentował, że ich czyny nie stanowią zbrodni przeciw ludzkości w rozumieniu prawa międzynarodowego. – Z tym nie zgadza się IPN – powiedział Polskiemu Radiu prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

 

Twierdzimy, że opisane w konkluzji aktu oskarżenia czyny wypełniały także znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Uważamy, że sąd zbyt pobieżnie, płytko, ocenił materiał dowodowy, nie przeprowadził też rozprawy i nie przesłuchał ani oskarżonych, ani świadków – zaznaczył.

 

Piotr Dmitrowicz, historyk, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego powiedział, że prowokacja na Chłodnej nie była jedynym elementem niszczenia ks. Popiełuszki. Stanowiła „apogeum” zmasowanej akcji propagandowej wymierzonej w kapelana Solidarności. – Kilka dni później „Ekspres Wieczorny” i „Trybuna Ludów” wydrukowały artykuł pt. „Garsoniera obywatela Popiełuszki” pełen kłamstw, insynuacji, pokazujący ks. Popiełuszkę w bardzo złym świetle. Duchowny próbował nawet demaskować te kłamstwa – zaznaczył, dodając, że formalnie ks. Popiełuszce nie można było nic zarzucić.

 

Jak zauważył Dmitrowicz, duchowny znalazł się w dramatycznej sytuacji – był wzywany na przesłuchania, nękany, zastraszany, otoczony donosicielami, nawet we własnej parafii, gdzie założono podsłuch. – Tak stał się symbolem niezłomności – dodał.

 

Przypomnijmy, że akt oskarżenia za prowokację na Chłodnej dotyczył Grzegorza P., Waldemara O. i Pawła N. w sprawie „tworzenia fałszywych dowodów w celu skierowania przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce ścigania o przestępstwo”. Oskarżeni to osoby skazane jako sprawcy późniejszego zabójstwa księdza – część z nich zmieniła swoje nazwiska z lat 80.

 

KAI

TK


DATA: 2020-01-12 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy zostanie wyjawniona sprawa zamachu na Arcybiskupa Wielgusa, czekamy.
7 miesięcy temu / Bystry
 
S.P. ksiadz Jerzy Popieluszko to wielki I odwazny czlowiek. Nasz piekny, madry i silny brat. On wiedzial co robi I wiedzial tak jak Pan Jezus, ze ma falszywych przyjaciol. On pokazal nam jaka ma piekna I silna dusze. Nie wyobrazam sobie z jakim bolem sumienia musza zyc jego oprawcy. A co ich jeszcze czeka po zakonczeniu ich ziemskiego zycia. Jak sam Bog ich osadzi! Spojzcie na jego piekna, niewinna twarz I oczy mowiace prawde.
7 miesięcy temu / Zosia
 
ile w Polsce mamy Urbanow /nazwisko i tak przybraane/ nie mogacych zniesc bestialsko zamordowanego kksiedza Popieluszki a sprawcy tylko w tym kraju okraglo stolowym bezkarnie moga cieszyc sie wolnoscia gdyz nadzwyczajna kasta czuwa nad ich bezkarnoscia PRAWDA O SMIERCI KSIEDZA JEST PODOBNA DO KATYNIA DO tzw SMOLENSKA i mocodawcy tak samo ale prawda nie moze byc ujawniona ze wzgledu na miedzynarodowe powiazania
7 miesięcy temu / ZBIGNIEW
 
Grzech pychy podobno najbardziej niszczącym człowieka. Przełożeni na czele z Prymasem prosili i namawiali aby zaprzestał bratać się z lewactwem, dla którego był zwykłą przynętą na etapie niszczenia etosu narodu. Był zwykłym kapłanem, który dał się podprowadzić cwaniakom grającym o przejęcie władzy w PRL. Teraz z tej tragedii inni uczynili sobie kolejną hucpę. Tak ta Polska właśnie.
7 miesięcy temu / katopol
 
Prokuratorzy IPNu udają, że pracują i biorą za to ciężkie pieniądze. Boją się wziąć za grubsze sprawy. Nie oskarżą nawet niższego rzędu komucha, bo on pociągnie wyższego i III RP zacznie się walić. Tu trzeba kogoś takiego jak włoski prokurator Falcone, opancerzone samochody, całodobowa ochrona komandosów, oskarżeni w ośrodku na odludziu i można działać. Państwo polskie musi dać tym ludziom pełne wsparcie i ochronę. Nadal jeżdżą ciężarówki ze żwirem.
7 miesięcy temu / Mariusz
 
Przecież to sprawa drugorzędna. Kiedy nastąpi wyjaśnienie okoliczności śmierci Męczennika?
7 miesięcy temu / Ryś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.