DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Wraca polityka limitów wiernych. Jakimi wytycznymi kierował się rząd?

Wraca polityka limitów wiernych. Jakimi wytycznymi kierował się rząd?
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PCh24.pl/MA

Każde ograniczenia narzucane na obywateli w sferze religijnej przez władzę świecką wzbudzać muszą niepokój. Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu ludzi (skutecznie nastraszonych przez media) bezwarunkowo godzi się na wprowadzane obostrzenia w obawie o swoje bezpieczeństwo. Jaką logikę – ograniczając liczbę wiernych – tym razem przyjął rząd?

 

Najprostszą odpowiedzią byłoby sformułowanie nic nie mówiącej tezy, że jest to logika skutecznej walki z koronawirusem, która w efekcie ma powstrzymać falę zakażeń w Polsce i sprawić, że nasz system opieki zdrowotnej pozostanie wydolny. Tezę tę samą w sobie można zrozumieć, ale już podejmowane pod nią decyzje, bywają… dyskusyjne. Bo kto powie dlaczego np. zamykane są właśnie baseny i siłownie, a nie (przepraszam branżę, to tylko przykład) zakłady fryzjerskie? Czy tego rodzaju obiekty były źródłem zakażeń. Ktoś coś mówił Ostrzegał? Nie!

 

Podobnie jest z kościołami. W ich przymykaniu dla wiernych nie widać jakiejś głębszej logiki. W tym jednak przypadku usłużne media, nieprzychylne Kościołowi, od wiosny prowadzą walkę i wytykają palcem każdego duchownego „pozytywnie wymazanego”. A rząd chętnie nakłada ograniczenia na kościoły jakby upatrując w nich źródeł zakażeń. Co ciekawe, wciąż utrzymywana jest narracja, że szkoły takowym źródłem nie są. Powód? Utrzymanie działania szkół jest w interesie rządu. Ich zamknięcie to de facto powrót to lockdawnu. A tego rząd najwyraźniej nie chce. I nawet ograniczenia nakładane na kościoły są jakby nieco… inne.

 

Tu pozwolę sobie na małe przypomnienie. Od początku epidemii koronawirusa wierni borykali się ze świeckimi ograniczeniami. W praktyce pozbawiono nas przecież możliwości uczestniczenia w najważniejszych dla katolików obrzędach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Bo tak należałoby potraktować limit 5 osób w kościele. Z czasem przeszliśmy na nowy poziom ograniczeń - 15m kwadratowych na osobę, a następnie - 10m kwadratowych na osobę, by z końcem maja doczekać się zniesienia obostrzeń.

 

Na jesień, gdy liczba „pozytywnych testów” wzrosła, w czerwonych strefach wprowadzone zostało ograniczenie liczby wiernych do 50 proc. standardowej pojemności świątyni. W wielu parafiach nie było ono dotkliwe, bowiem – i niestety przyznają to sami kapłani – z powodu koronawirusa w świątyniach wiernych tak licznie ubyło, że ów limit nie przeszkadzał chętnym w uczestniczeniu w liturgii.

 

Jednak od 17 października, rząd postanowił „wcisnąć mocno hamulec” i zdecydował, że w strefie żółtej w kościele będzie mogło przebywać tylu wiernych, ilu wynika z przelicznika 1 osoba na 4m2 powierzchni kościoła. W czerwonej strefie przelicznik ten wynosi – 1 osoba na każe 7 m2.

 

Skąd te liczy? Rząd tylko to wie. Można jednak odnieść wrażenie, że mają one nam się nie kojarzyć z czasem lockdawnu i powolnego wychodzenia z niego. Przelicznik 4 m2 na osobę pojawiał się wcześniej w przypadku szkół, restauracji… Teraz jest w kościołach w żółtej strefie.

 

A w czerwonej? 7m2 na osobę, to przelicznik bardziej „korzystny” niż te z okresu wiosennego. I co ciekawe, „luźniejszy” niż w dużych klepach wielkopowierzchniowych (1 osoba na 15m2). Dotąd bywało raczej odwrotnie. PCh24.pl zresztą wiele razy wykazywał, że takie macosze traktowanie kościołów cechuje brak logiki i apelował o rozsądek w tej mierze…

 

Czy zatem obecne decyzje są wyrazem wsłuchania się w głos środowisk katolickich? Czy może należy traktować je tylko jako pewien sygnał? Że nie jest jeszcze tak źle, że może być gorzej i rząd zostawia sobie pole do manewru, by już w kolejnym kroku obostrzeniowym nie stanąć przez ostateczną decyzją – „no to już tylko możemy zamknąć kościoły”. Z pewnością takie rozwiązanie nie zostałoby dobrze przyjęte przez sporą część społeczeństwa. Co nie oznacza, że taka decyzja na szczeblu rządowym nie zapadnie. Miejmy jednak nadzieję, że rząd nie jest gotów pozbawić katolików kolejnych świąt.

 

Na koniec spójrzmy jeszcze co w praktyce oznaczają nowe ograniczenia w kościołach. Dotąd taka średnia szacunkowa świątynia liczyła 750 m2. W czasach ograniczenia 15m2 na osobę mogło do niej wejść 50 osób. Gdy zniesiono limit do 10m2 na osobę, było to już 75. wiernych.

 

Obecnie - przy 7m2 na osobę w czerwonej strefie - jest to 107 osób, a w przypadku żółtej strefy – 187. wiernych.

 

MA


DATA: 2020-10-17 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wytyczne Organizacji Narodów Zniewolonych i Europejskiej Partii Komunistycznej. Jak najszybciej zadłużyć i oddać pod zarząd komisaryczny Gangsterskiego Banku Światowego.
1 dzień temu / Robi1
 
do tych ogłoszeń na drzwiach kościołów trzeba dopisywać cytat z Ewangelii św Jana J.1011-15 "11 Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. 12 Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; 13 dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. 14 Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, 15 podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce." - może część księży się opamięta
4 dni temu / Tom
 
Rzady kierowal sie na ten temat slupkami popularnosci wsrod biskupow. Opor ZADEN.
4 dni temu / antyDEMONkrata
 
Decyzja podjęta - nie daję na tacę. Do czasu, gdy potulna bezobjawowa hierarchia Kościoła obudzi się i zacznie wzywać rząd do opamiętania się, a nie do ulegania jego absurdalnym i szkodliwym duchowo zaleceniom.
5 dni temu / Gryf
 
A może zamiast tak osądzać w sprawie limitów, czy komunii św. na rękę, to PCH zorganizowało by akcję: "Jesteś młody, zmień "wartę" w swoim kościele, pójdź zamiast babci".
5 dni temu / Kowalski
 
Przecież gdyby się KEP nie zgodził to żadnych limitów w kościele by nie było, bo władza państwowa nie może ingerować w sprawy Kościoła. Krzyczą wszyscy żeby Kościół nie mieszał się do polityki, to KEP nie powinien pozwolić politykom mieszać się do Kościoła. A co do świąt to więcej niż pewne że słudzy szatana-masoni zrobią wszystko żeby uniemożliwić katolikom udział we Mszy Świętej.
5 dni temu / Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.