DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Wpływowy ksiądz lekceważy nauczanie o wolnomularstwie i chce „godzić” z nim Kościół

Wpływowy ksiądz lekceważy nauczanie o wolnomularstwie i chce „godzić” z nim Kościół
Fot. Kathpress

Balon próbny wypuszczony w oczekiwaniu na reakcję – tak pisarz i publicysta katolicki Grzegorz Górny określa publikację wpływowego urzędnika watykańskiego na temat rzekomo pozytywnego stosunku Kościoła do sekty masońskiej.

 

Artykuł odnosi się do faktu opublikowania w mijającym tygodniu książki zatytułowanej „Loża i ołtarz. O pojednaniu Kościoła katolickiego i regularnej masonerii”. Jej autor, wbrew faktom, twierdzi, że przynależność do lóż masońskich nie zamyka dostępu do Komunii świętej. Pozycja nawołuje też do pojednania Kościoła z wolnomularzami.

 

Sedno problemu nie tkwi, niestety w samym fakcie, iż taka książka znalazła się na rynku księgarskim – pełnym przecież rozmaitych bredni na temat katolicyzmu – lecz w tym, kto jest jej autorem. Na okładce widnieje bowiem nazwisko księdza Michaela Heinricha Weningera, członka Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W trakcie wtorkowej, wiedeńskiej premiery „odkrywczego” dzieła autor pochwalił się aprobatą wybitnych przedstawicieli z obu stron barykady: podającego się za katolika wielkiego mistrza Loży Austrii Georga Semlera oraz… prymasa Austrii, kardynała Christopha Schönborna, znanego z wielu śmiałych prób rewolucjonizowania Kościoła. Książka, według jego zapewnień, trafiła też już do wybitnych kardynałów Kurii Rzymskiej i samego papieża.

 

„Ks. Weninger jako członek watykańskiej rady wiele podróżował po świecie, zwłaszcza po krajach Ameryki Łacińskiej. Opowiadał, że wielokrotnie zwracali się do niego katolicy, którzy byli masonami, opowiadając mu o swym wewnętrznym rozdarciu i wyrzutach sumienia z powodu przynależności do lóż. Austriacki kapłan uspokajał ich wówczas i przekonywał z czystym sumieniem (jak zapewnia), że wolnomularstwo i katolicyzm są do pogodzenia, zaś oni sami nie są ekskomunikowani” – pisze Grzegorz Górny. Przypomina on również, co Kościół wielokrotnie orzekał na temat wolnomularstwa. Od pierwszej połowy XVIII wieku zdążył bowiem wydać aż 43 dokumenty jednoznacznie potępiające wrogą organizację, zabraniające katolikom przynależności pod groźbą ekskomuniki, przypominające o zakazie przystępowania przez masonów do Komunii świętej.

 

Autor informacji zamieszczonej na łamach portalu wPolityce.pl pisze także o dość osobliwej karierze księdza Weningera, który „odkrył powołanie” w wieku 58 lat (po tym jak owdowiał). Przedtem był austriackim dyplomatą i doradcą lewicowych eurokratów: Romana Prodiego i Jose Manuela Barroso. Sam kardynał Schönborn wyświęcił go w 2011 roku. Kilkanaście miesięcy później Weninger trafił do Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

 

Źródło: wPolityce.pl, katholisch.at

RoM

 

 

 


DATA: 2020-02-15 10:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Okno Overtona już się przesuwa?
1 miesiąc temu / anonimowy_galeo
 
Zawsze to samo wytłumaczenie: bardzo cierpią z powodu rozterek sumienia i rozdarcia wewnętrznego z powodu bycia masonem/praktykującym gejem/brakiem możliwości zawarcia hono ślubu/ itd dlatego KK ma się na nich ?otworzyć? i zaakceptować ich żądania. A może raczej oni powinni posłuchać sumienia i uderzyć się w piersi wyznając swoj grzech i się od niego odwrócić?
1 miesiąc temu / Mariusz
 
ideały po obu stronach piękne i po obu z praktyką nie najlepiej
1 miesiąc temu / rety
 
Przepraszam, że spytam. Skoro odkrył powołanie w wieku 58 lat, to może do tego czasu albo i nadal zdążył odnaleźć się już w jednej z lóż - wnoszę z pełnionych uprzednio obowiązków. Stąd też może brak wyrzutów sumienia i głębokie przekonanie.
1 miesiąc temu / wrocławiak
 
Nic mnie już nie zdziwi w kwestii "nowinek" płynących z Watykanu...
1 miesiąc temu / Wernyhora
 
Diabłu świeczkę, a Panu Bogu ogarek, a w przypadku niektórych już nawet i tego ogarka brak. To zwodziciele, może i agenci. Inaczej tego nie można wytłumaczyć.
1 miesiąc temu / L
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.