DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Wpływowy jezuita z USA: Kościół „nie może dyskryminować osób LGBT”

Wpływowy jezuita z USA: Kościół „nie może dyskryminować osób LGBT”

Kościół musi przestać dyskryminować homoseksualistów – wzywa amerykański jezuita ks. James Martin. Jako wzór podejścia do osób LGBT kapłan podaje wiedeńskiego kardynała Christopha Schönborna.


Homoseksualni wierni i kościelna hierarchia powinni okazywać sobie więcej „szacunku, współczucia i wrażliwości” – uważa amerykański jezuita ks. James Martin. Obie strony muszą zrezygnować z „raniących” drugiego wyrażeń i zachowań. Takie tezy kapłan przedstawił przemawiając w niedzielę przez członkami amerykańskiej „katolickiej” grupy homoseksualnej „New Ways Ministry”.


Grupa ta nie jest uznawana za oficjalną reprezentację świeckich przez amerykański episkopat. Kilka lat temu popadła z biskupami w otwarty konflikt w związku z krytyką katolickiej nauki o małżeństwie.

Na początku swojego przemówienia jezuita wezwał do papieża i biskupów, by uznali „obecność homoseksualistów w Kościele”. Oznacza to jego zdaniem konieczność zaakceptowania tego, że homoseksualiści, biseksualiści i transseksualiści „wnoszą do Kościoła szczególne dary”. Kapłan, który należy do autorów piszących w poczytnym jezuickim magazynie „America”, powołał się przy tym na Katechizm Kościoła Katolickiego. Jego zdaniem katechizmowe polecenie unikania „niesłusznej dyskryminacji” względem homoseksualistów jest często „naruszane” przez kościelne organizacje. Jako przykład podał zwalnianie przez instytucje katolickie pracowników, którzy nie kryją się ze swoim homoseksualizmem. Jak wskazał, skoro często pozwala się pracować rozwodnikom w nowych związkach, to należy pozwalać pracować także homoseksualistom.


Jezuita, którego książkę o Jezusie w ubiegłym roku wydano także w Polsce, stwierdził następnie, że wielkim darem dla Kościoła jest życie w celibacie homoseksualnych księży, zakonników i zakonnic. W kontekście wstrzemięźliwych homoseksualistów mówił, że wielu „świętych i ciężko pracujących” mężczyzn i kobiet żyje w zgodzie ze złożonymi przez siebie ślubami czystości.


Ks. Martin wezwał też Kościół do pytania homoseksualistów o ich doświadczenie i rozumienie Boga i Kościoła, a także o ich nadzieje i modlitwy.


Jako wzór postępowania amerykański kapłan podał kard. Christopha Schönborna, arcybiskupa Wiednia, który na ubiegłorocznym Synodzie Biskupów mówił o znanej sobie homoseksualnej parze, doceniając „wartości”, jakie uwidaczniają się rzekomo w ich związku. Jezuita powiedział, że biorąc przykład z Jezusa należy w pierwszej kolejności „przyjmować” homoseksualistów, a nie wskazywać im ich grzech.


Kapłan sprzeciwił się też określaniu homoseksualizmu jako skłonności „wewnętrznie nieuporządkowanej”. – Choć to sformułowanie odnosi się do orientacji, a nie do osoby, to i tak jest niepotrzebnie raniące – powiedział ks. Martin.


Na koniec jezuita poprosił homoseksualistów o to, by zachowywali się pokornie względem biskupów i papieża. Jako przykład wskazał reakcje na papieską adhortację „Amoris laetitia”, którą niektóre środowiska gejowskie określały  jako „niewystarczającą”, zamiast skupiać się na pięknie jej nauczania. Według ks. Martina osoby LGBT muszą pamiętać, że także ich obowiązuje Magisterium.
Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2016-11-09 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Efez - takie miasto już w Turcji nie istnieje. Dlaczego? - w Efezie ujście miała rzeka - która pomalutku zamulała port - nikt nie pogłebiał, nie wybierał mułu. Miasto/port upadło. W tym kontekście odsyłam do Listu do Kościoła w Efezie z Apokalipsy i do Listów św Pawła do Efezjan. I następnie proszę to przełożyć na zamulanie nas - Kościoła.
ponad 3 lata temu / berry
 
"Kościół nie może dyskryminować środowisk LGBT...", ale środowiska mogą pluć na Kościół... A w jaki sposób są "dyskryminowane" w Kościele te środowiska "LGBT-i inni" (skrót nie obejmuje wszystkich możliwych wariantów i rodzajów \'odmienności\'...)? Publikacja to głos nominalnego księdza, który wmawia katolikom domniemane winy, żeby "ugrać coś dla wiadomo-kogo". Wszystkim ludziom od nas katolików należy się szacunek. Nie ma żadnego powodu, by było on szczególny dla grupy z problemami seksualno-tożsamościowymi. O tym powinien wiedzieć kapłan-jezuita. Poglądy J. Martina są niemądre a konsekwencje takich "odkryć" opłakane w skutkach... Grzech i praktyki seksualne rodem z LGBT nie są "darem Ducha Świętego" i nie ubogacają Kościoła, ani naszych społeczności... Promocja dewiacji seksualnych nie jest ewangelizacją. Sorry, ale tak podpowiada rozum i z nim zgodny Katechizm Kościoła Katolickiego...
ponad 3 lata temu / PK
 
No to co... Została jeszcze kazirodztwo, pedofilia, zoofilia i "wisienka na torcie" - nekrofilia. Cieszymy się, ach jak się cieszymy...
ponad 3 lata temu / ma
 
Nieuczciwa metoda. Przyjmuje się fałszywą tezę, żeby ją obalić dla własnej chwały. Oj nie ładnie tak kłamać proszę Jezuity.
ponad 3 lata temu / DNA
 
A w jaki sposób KK dyskryminuje? A Biblia też dyskryminuje? Znowu stwierdzenia nieprawdziwe pod publiczkę, żeby zaistnieć. Człowieku Jezuito nie mów fałszywych słów i nie udawaj głupiego, że nie wiesz jakie jest stanowisko Kościoła.
ponad 3 lata temu / DNA
 
Przyszywanie osobom, które nie praktykują homoseksualizmu, łatki LGBT na zawsze, jednoczenie ich w grupy, podkreślanie tej ich "skłonności", jest wyrządzaniem ogromnej krzywdy tym ludziom i reklamą grzechu sodomskiego. Na tej właśnie reklamie zależy jezuicie.
ponad 3 lata temu / tg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.