DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Wpływowy jezuita nie ma wątpliwości. Synod otworzył rozwodnikom drzwi do sakramentów

Wpływowy jezuita nie ma wątpliwości. Synod otworzył rozwodnikom drzwi do sakramentów
fot. leonardobc / sxc.hu

Redaktor naczelny ważnego czasopisma włoskich jezuitów – „La Civiltà Cattolica” – nie ma wątpliwości: Synod Biskupów dał podstawę do dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej. Ma to być przełom.

 

Ks. Antonio Spadaro SJ – redaktor naczelny wpływowego „La Civiltà Cattolica – opublikował na łamach swojej gazety artykuł dotyczący efektów pracy ostatniego Synodu Biskupów. Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że zgromadzenie dało „podstawy” do dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do sakramentów. Relatio finalis zaleca bowiem duszpasterzom sprawdzanie każdego poszczególnego przypadku, bez apriorycznego narzucania jakichś granic gdy idzie o integrację z życiem Kościoła. Według zakonnika oznacza to postulowanie znaczącej zmiany względem dotychczasowej praktyki.

 

Jezuita sądzi, że tegoroczny synod „otworzył drzwi”, które przez ubiegłorocznego zgromadzenie „zostały pozostawione zamkniętymi”. Można jego zdaniem „zasadnie mówić o nowym kroku”. Ks. Spadaro podkreśla, że Synod postuluje konieczność umocnienia pozycji biskupów w sprawie oceny sytuacji rozwodników żyjących w nowych związkach.

 

Ocena włoskiego jezuity, zasadniczo bardzo bliska posynodalnym komentarzom najzagorzalszych niemieckich progresistów, ma niemałą wagę. Opinie przedstawiane na łamach „La Civiltà Cattolica” uchodzą za bliskie stanowisku Stolicy Apostolskiej. Przed oficjalną publikacją artykuły są krytycznie czytane przez watykański sekretariat stanu. Ks. Spadaro został powołany na uczestnika synodu osobiście przez Ojca Świętego Franciszka. Jezuita pozostaje z papieżem w bliskim kontakcie.

 

Jak komentuje portal niemieckiego episkopatu katholisch.de, ks. Spadaro miał dobry powód do przedstawienia takiej, a nie innej opinii. Relatio finalis wymieniając kryteria, którymi należy posługiwać się w ocenie sytuacji rozwodników w nowych związkach, bazuje zasadniczo na opublikowanej w 1981 roku adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Familiaris conosrtio. W papieskim dokumencie wspomina się jasno, że rozwodnicy w nowych związkach mogą przyjmować sakramenty jedynie wówczas, jeżeli w swoim nowym związku żyją w czystości. Relatio finalis całkowicie ignoruje ten element papieskiej adhortacji, mówiąc jedynie o konieczności „pełniejszej integracji” osób po rozwodzie z życiem Kościoła.

 

 

Źródło: katholisch.de

pach

 DATA: 2015-11-13 08:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiecej wiary, niewierni. Nie wiem, czy wiecie, ale sa zwiazki, na ktore wieracy mowia "biale". Nawet te powtorne. Pozdrawiam "uczonych" w Pismie.
ponad 5 lat temu / Grzegorz
 
A co na to nasz Ojciec Niebieski? O jego zdanie nikt sie nieupomni?
ponad 5 lat temu / Daniel115
 
Uważam, że ludzie pozostający w nowych związkach powinni dostać jeszcze jedną szansę. Nikt z nas nie jest nieomylny, a jeżeli pozostają w stałym kontakcie z kościołem i Bogiem, swoje dzieci wychowują w duchu chrześcijańskim to uważam, że nie powinniśmy ich odtrącać a jedynie pomóc im i modlić się za nich.
ponad 5 lat temu / pola123
 
..Relatio finalis wymieniając kryteria, którymi należy posługiwać się w ocenie sytuacji rozwodników w nowych związkach, bazuje zasadniczo na opublikowanej w 1981 roku adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Familiaris conosrtio... To posluguja sie przetartym szlakiem naszego wyswieconego?Iluz to swietych poznalo droge Najwyzszego,a mnie wmawia sie ze nic nie jest odkryte do dnia ujawnienia.
ponad 5 lat temu / potato
 
@chordad - kłamstwo wielokrotnie powtarzane zostaje uznane w końcu za prawdę. A jak się od dwóch lat ciągle trąbi o komunii dla cudzołożników, miłosierdziu, towarzyszeniu i nie wykluczaniu to jak myślisz czemu to służy? Otóż służy urabianiu i oswajaniu ludzi z przygotowywanymi zmianami. Stopniowo małymi kroczkami, żeby nie było wielkiego sprzeciwu, gdyby od razu wyłozyć kawę na ławę. Obawiam się, że niedługo nawet przeciwnicy Komunii dla cudzołożników zostaną tak zmanipulowani że stwierdzą, że Komunia się należy każdemu, bo "nie jesteśmy lepsi", itp.
ponad 5 lat temu / rst
 
Drzwi do sakramentów dla rozwodników w drugich związkach zostały otwarte już na synodzie w 1981 roku. Przecież tegoroczny synod powołuje się na na familiars consortio, tylko oczywiście idzie krok dalej. Jak się raz zrobi wyłom w jakiejkolwiek zasadzie, to tak samo jak zrobić dziurę w tamie - nie powstrzyma się już niszczącej fali. Żeby wrócić do pierwotnych zasad trzeba by pominąć większosć dokumentów posoborowych, albo i wszystkie?
ponad 5 lat temu / rst
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.