DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

„World Affairs Journal” o Jaruzelskim i „ugodowcach” z Polski

„World Affairs Journal” o Jaruzelskim i „ugodowcach” z Polski
By Chancellery of the President of the Republic of Poland (prezydent.pl) [GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia Commons

Eric Chenoweth na łamach „World Affairs Journal” obala mit Jaruzelskiego jako „patrioty”, który uchronił Polskę przed sowiecką inwazją. Krytykuje Adama Michnika i innych przedstawicieli opozycji, zaangażowanych w utrzymanie okrągłostołowego porządku.

 

Zastępca dyrektora Instytutu na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej i były redaktor naczelny czasopisma „Uncaptive Minds” – Eric Chenoweth – w obszernym artykule walczy z mitem jakoby generał Jaruzelski był polskim „patriotą”, który uchronił kraj przed sowiecką interwencją. Chenoweth przypomina, że mimo publicznych protestów demokratycznie wybrani przywódcy Polski wyprawili Jaruzelskiemu państwowy pogrzeb i pochowali na Powązkach. Najbardziej znaczący politycy i intelektualiści – w tym Adam Michnik – chwalili Jaruzelskiego, który wprowadził w stan wojenny w grudniu 1981 roku chcąc zniszczyć „Solidarność”.


Publicysta zauważa, że Adam Michnik przedstawia Jaruzelskiego jako „polskiego patriotę”, który wybrał „mniejsze zło” stanu wojennego, by odeprzeć groźbę sowieckiej inwazji. Chenoweth dodaje, że redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” zaczął „kanonizować” Jaruzelskiego zaraz po 1989 r., wdając się w polemikę z każdym, kto domagał się pociągnięcia generała do odpowiedzialności karnej za poważne naruszenie praw człowieka i konstytucji.


Analityk zauważa, że dostępne materiały przeczą tezie, jakoby Jaruzelski musiał wprowadzić stan wojenny, by uchronić Polaków przed interwencją Rosjan. Chenoweth piszę, że decyzja ta nie została podjęta w celu ochrony przed zewnętrznym wrogiem, ale by pokonać wroga wewnętrznego – „Solidarność” liczącą 10 milionów członków.

 

Eric Chenoweth wskazuje, że Związek Radziecki wielokrotnie groził inwazją, ale sowieccy dygnitarze nie zamierzali tych pogróżek realizować. Generał Wojciech Jaruzelski cieszył się pełnym zaufaniem Moskwy, kremlowscy włodarze byli pewni, że uda mu się samodzielnie stłumić opozycję. Przygotowania do tego trwały przecież już od momentu podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Próby skłócenia liderów „S” nie przynosiły zamierzonych efektów, podobnie prowokacje. Jaruzelski zdecydował się na zastosowanie wszelkich możliwych środków w celu wyeliminowania „elementów antysocjalistycznych”. Na taką operację otrzymał zgodę z Moskwy.


Jaruzelski błagał Sowietów o interwencję


Eric Chenoweth przytacza wnioski z badań przeprowadzonych przez Marka Kramera z Uniwersytetu Harvarda, który gruntownie zbadał polską, radziecką i amerykańską dokumentację dotyczącą stanu wojennego w Polsce. Ostatecznie obalił on tezę według której Jaruzelski zapobiegł interwencji. Przeciwni – podkreśla Kramer – po koniec 1981 roku generał błagał Rosjan, by wysłali swoje wojsko do Polski. Według zachowanych relacji odmowa ze strony Moskwy była dla Jaruzelskiego ciosem.


Rosjanie popierali projekt centralizacji władzy w rękach Jaruzelskiego, mieli zaufanie do jego zdolności i przewidywali, że samodzielnie rozwiąże „problem polski”. W tym czasie ZSRR było zaangażowane na innych obszarach, narastały też problemy wewnętrzne. Wojciech Jaruzelski – zauważa Chenoweth – wierzył jednak w siłę reżimu.


W niedawnym artykule dla „The Daily Beast” były korespondent „Newsweeka”, Andrew Nagorski, przytacza historię represji zastosowanych przez reżim Jaruzelskiego jeszcze w maju 1988 roku, gdy Gorbaczow wdrażał pierestrojkę. Dziennikarz był świadkiem brutalnego potraktowania uczestników Mszy w katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. Ofiarami padły kobiety i starsze osoby. To z pewnością - jak relacjonował Nagorski - nie były pojednawcze działania władz. Wciąż wierzono, że reżim przetrwa. Mimo represji, prawie siedem lat po wprowadzeniu stanu wojennego, „Solidarność” była jeszcze na tyle silna, by latem 1988 r. rozpocząć kolejną serię strajków.


Okrągły Stół jako plan B


Wojciech Jaruzelski obserwując politykę Michaiła Gorbaczowa zdecydował się na wprowadzenie innego scenariusza – rozmowy Okrągłego Stołu. Umowa zawarta za zamkniętymi drzwiami uprzywilejowywał komunistycznych aparatczyków, którzy stali się głównymi beneficjentami transformacji.


Zdaniem publicysty układ ten dawał także wielkie korzyści tzw. umiarkowanej opozycji, która zawarła porozumienie z komunistami. Tak zwani „ugodowcy” wierzący iż należy powoli reformować komunizm („rewolucja przez ewolucję”) ściśle współpracowali z „umiarkowanymi komunistami”. W tajnych rozmowach i negocjacjach - w tym z udziałem służb specjalnych - dokonano podziału łupów. Teraz – zauważa Chenoweth – „ugodowcy” (których czołowym ideologiem jest Adam Michnik) za wszelką cenę bronią korzystnego dla nich scenariusza transformacji w Polsce. Trwa kampania na rzecz rehabilitacji Jaruzelskiego jako „patrioty i spokojnego reformatora”. Komunistyczny przywódca jest celowo wybielany.


Amerykański publicysta dodaje, że sposób, w jaki przeprowadzona została transformacja ustrojowa, od samego początku osłabia polską demokrację. Konsekwencje dalej dostrzec można w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Najgorsze jest jednak „zakłamywanie historii” i „moralna ambiwalencja” obecnych elit Polski – stwierdza. Chenoweth ma jednak nadzieję, że większość Polaków nie da się oszukać.Źródło: worldaffairsjournal.org., Agnieszka Stelmach.


DATA: 2014-10-07 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niezapominiajmy ze World Affairs Journal jest tez organem prasowym Council on Foreign Relations, ktore tak samo jak Trilateral Commission i grupa Bilderberg byli i sa wplywowymi organizacjami tzw. Think Tanks co sie przyczynily do utworzenia obecnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w Europie, Polsce i Unii Europejskiej. To wlasnie oni wywierali nacisk na Solidarnosc zeby doszlo "porozumienie" w Magdalence i Komunisci nadal utrzymali sie u wladzy w obecnej Polsce.
ponad 5 lat temu / Niezalezny
 
Bardzo to ładnie, że Amerykanin napisał prawdę o Jaruzelskim. Przypomnę tylko, że nie kto inny jak George Bush senior specjalnie przyjechał do Warszawy, żeby poprzeć jego kandydaturę na prezydenta. Nie wykluczam, że ten artykuł stanowi puszczenie oka w kierunku obozu patriotycznego, żeby ten goręcej popierał obecną politykę amerykańską. Establishment amerykański swoje wie, nie potrzebuje do tego żadnych artykułów prasowych, a przeciętny Amerykanin słabo się orientuje gdzie jest Polska, tym bardziej kto to taki Michnik. Więc nie dla nich ta pisanina, tylko dla nas.
ponad 5 lat temu / Grzanka
 
Niech piszą jak najwięcej, a może w końcu zachód przestanie traktować GW jako źródło rzetelnej wiedzy o bieżącej sytuacji w Polsce
ponad 5 lat temu / St
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.