DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Wołyń pod strzechą

Wołyń pod strzechą
#POLSKA    #KOPROWSKI    #SMARZOWSKI    #UPA    #WOŁYŃ    #PRZEMOC    #UKRAINA    #FILM    #KSIĄŻKA    #WSPOMNIENIA OCALAŁYCH

Polacy nie tylko nie zapomnieli o zbrodniach na Wołyniu, ale uparcie przypominają o nich politykom, pragnącym usilnie– jak się wydaje –zapomnieć o tamtych wydarzeniach. Tacy ludzie, jak Marek Koprowski będą się więc śnili po nocach tym, którzy na grobach naszych rodaków, chcą budować fałszywe pojednanie.


„Wołyń” Marka A. Koprowskiego to temat-fenomen. Trudno bowiem wyjść z podziwu nad tym, że historia niemal skazana na zapomnienie nagle odżyła, a pomordowani bestialsko przez UPA Polacy wołają ustami żywych o godne upamiętnienie. A wszystko to przy niewiarygodnej wręcz zmowie większości sił politycznych, by temat Wołynia pozostał jedynie jako wspomnienie na kartach „bardzo mądrych” książek, do których mało kto sięga. No cóż, nie udało się. Jest coś w Polakach fenomenalnego – trudno powiedzieć co to jest dokładnie – co każe im buntować się w sprawach, z pozoru nie mających wielkiego znaczenia dla naszego „tu i teraz”. Ludzie wychodzą bowiem na ulice głównie z przyczyn bytowych, domagając się poprawy warunków ekonomicznych. Tymczasem temat rzezi wołyńskiej pokazał, że można wychodzić na ulice i wykonywać proste gesty solidarności (świeczka w oknach na pamiątkę pomordowanych podczas tak zwanej krwawej niedzieli na Wołyniu) przeciwko całemu politycznemu establishmentowi. A wszystko z powodów historycznej niesprawiedliwości. Wielki szacunek!


Książka Marka Koprowskiego podnosi temat Wołynia z nieco innej perspektywy. Nie stanowi reportażu na temat krwawych wydarzeń z tamtych lat, lecz jest zbiorem świadectw tych, którzy walczyli w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Ta jednostka to przede wszystkim niesamowita historia, która doskonale obrazuje, z jak wieloma wrogami kresowy żołnierz musiał walczyć, by wypełnić obowiązek obrony Ojczyzny, ale też by samemu przetrwać wojnę.


Koprowski przedstawia świadectwa osób, które na własne oczy obserwowały, jak niedawno jeszcze dobrzy sąsiedzi w krótkim czasie zamieniali się w żądne krwi bestie, dopuszczające się – o czym chyba nie trzeba już nikogo przekonywać – arcybestialskich mordów. Książka niemal płonie od przejmujących opowieści, nie tylko zresztą dotyczących samej rzezi wołyńskiej, ale również dramatycznych losów wojennych żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty.


Książki takie jak „Wołyń” są warte odnotowania, wszak im więcej ich będzie powstawało, tym bardziej żarliwy stanie się płomień pamięci o tamtych wydarzeniach. I nie chodzi wcale o to, by robić na złość Ukraińcom. Ci bowiem sami sobie wyrządzają krzywdę zwykłych rezunów podnosząc do rangi bohaterów. W jaki sposób mamy reagować, gdy powszechnym uznaniem cieszą się wśród Ukraińców rzeźnicy sprzed ponad pół wieku?

W książce Koprowskiego brakuje natomiast jednej ważnej rzeczy: autora. Większość treści koncentruje się bowiem na cytatach z rozmów ze świadkami historii. Wielka szkoda, że autor nie zdecydował się na nieco większy wysiłek i, poza wtrącanymi komentarzami mającymi nieco usprawnić opowieść, pozostał wyłącznie przy cytowaniu. Znacznie żywszą formułę miałby tutaj wywiad lub – popularny w ostatnich latach – reportaż, gdzie Koprowski mógłby się popisać nie tylko piórem, ale też znawstwem. Trudno bowiem o większego pasjonata historii tamtych ziem.


Wyjąwszy dość niefortunny pomysł na konstrukcję treści należy oddać Koprowskiemu wielki szacunek. To dzięki takim jak on pomordowani na kresach Polacy mogą zostać wreszcie upamiętnieni. Paradoksalnie bowiem złożenie hołdu ofiarom niedawnych mordów na dzisiejszej Ukrainie jest wielkim aktem nonkonformizmu. Trzeba bowiem umieć zaryzykować, postawić na szali nasze relacje ze wschodnim sąsiadem, by przywrócić godność naszym rodakom. Przez Koprowskiego, ale też Smarzowskiego i innych, polscy politycy nie będą mieli łatwego życia. I bardzo dobrze.


Na marginesie, warto jeszcze wrzucić kamyczek do ogródka wszelkiej maści pacyfistom: w jednej z relacji spisanych przez Koprowskiego znaleźć można znakomitą, choć dość oczywistą, konstatację: upowscy rzeźnicy nie tykali Polaków, o których wiedzieli, że mogą mieć broń. Chętnie bowiem przelewali cudzą krew, za to bardzo niechętnie własną, co zresztą w przypadku łotrów nie może dziwić. A wniosek? Bardzo prosty: czyż obyty z bronią naród nie obroni się rychlej, niż zbieranina fajtłapów, która co najwyżej potrafi zorganizować marsz przeciw przemocy lub – to łatwiej – protest na Facebooku?

 


Tomasz Figura

 Marek A. Koprowski, Wołyń. Tom I, Replika 2016.

 


DATA: 2016-10-07 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.