DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Wolta kardynała Marksa w sprawie homozwiązków. Ustąpił wobec oporu? – pyta katolicki publicysta

Wolta kardynała Marksa w sprawie homozwiązków. Ustąpił wobec oporu? – pyta katolicki publicysta
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Kard. Reinhard Marx przekonuje, że nigdy nie mówił o błogosławieniu homozwiązków. Przyznaje jednak, że temat jest dyskutowany, a związki osób tej samej płci mogą być... „dobrze przeżywane”. Zaskoczony woltą hierarchy jest katolicki publicysta Mathias von Gersdorff. „Czy Marx ustąpił wobec międzynarodowego oburzenia i oporu z episkopatu?” – pyta na swoim blogu.

 

Poważny chaos zapanował w Kościele w Niemczech wokół kwestii błogosławienia par homoseksualnych. Na początku lutego na portalu br.de, należącym do nadawcy „Bayerische Rundfunk”, ukazał się wywiad z przewodniczącym niemieckiego episkopatu kard. Reinhardem Marxem o tytule „Błogosławienie par homoseksualnych jest możliwe”.

 

Nie ma generalnej reguły, nie uważałbym takiej reguły za właściwą. Chodzi zawsze o indywidualny przypadek. Są też inne obszary, których nie możemy regulować, gdzie nie mamy regulacji. To nie znaczy, że tam się nic nie dzieje, ale to trzeba zostawić duszpasterzowi, osobie będącej na miejscu i towarzyszeniu na miejscu. W rozmowie z duszpasterzem można o tym dyskutować, zastanowić się, jak postąpi z tym duszpasterz. Zostawiłbym to w obszarze duszpasterskim, odniesionym do konkretnego przypadku. Żądać jakiejś regulacji... Są rzeczy, których nie da się regulować – odpowiedział Reinhard Marx na pytanie dziennikarki, czy „może sobie Kardynał wyobrazić, że jest droga w Kościele do błogosławienia par homoseksualnych?”.

 

Powszechnie zinterpretowano to jako przyzwolenie na błogosławienie związków osób tej samej płci i pozostawienie wszystkiego do decyzji księży parafialnych. Kilka dni po oświadczeniu Marxa media protestanckie ujawniły personalia dwóch katolickich księży, którzy od lat błogosławią homoseksualne pary. Pozostało to bez reakcji ich przełożonych.

 

Teraz jednak kardynał Marx zdaje się cofać o krok i przekonuje, że nie mówił wcale o błogosławieństwie dla par samcołożników, a jedynie o „towarzyszeniu” – mimo że odpowiadał na pytanie dotyczące tej pierwszej kwestii. Takie słowa padły na konferencji prasowej odbywającej się na marginesie obrad episkopatu Niemiec w Ingolstadt.

 

Zaskoczony tą nieoczekiwaną woltą kardynała jest między innymi katolicki działacz i publicysta Mathias von Gersdorff. „Postępowanie kardynała Marxa jest przedziwne. Czy ustąpił wobec międzynarodowego oburzenia i oporu z episkopatu?” – pisze na swoim blogu autor, przypominając, że kilka dni temu biskupi Gebhard Fürst oraz Stephan Burger wykluczyli możliwość błogosławienia par jednopłciowych.

 

Według Gersdorffa wypowiedź Marxa z lutego mogła jednak nie być przypadkowa, ale oznaczać „wypuszczenie balona próbnego”. Autor zwraca też uwagę, że kard. Marx tłumacząc się ze swojego wcześniejszego wystąpienia niczego jeszcze nie przesądził.

 

W Ingolstadt kardynał stwierdził mianowicie, że temat rzeczywiście jest przedmiotem dyskusji, a teraz musi zostać „przygotowany” przez komisję duszpasterską episkopatu Niemiec. Przywołał stanowisko bp. Franza-Josefa Bodego, który forsuje wprowadzenie takich błogosławieństw, bynajmniej się od niego nie odcinając. Powiedział też, że dla Kościoła małżeństwo pozostaje czymś szczególnym, ale także związki homoseksualne „mogą być dobrze przeżywane”. Kolejny raz wyraził zaufanie dla „duszpasterzy na miejscu”, którzy mogą „towarzyszyć i wspierać” pary jednopłciowe.

 

Kardynał zaznaczył przy tym, że komisja episkopatu nie będzie zajmować się „wynajdywaniem możliwości błogosławienia”, ale mimo wszystko niewykluczone – pisze Gersdorff – że po tejże komisji „można spodziewać się niespodzianek”. Sprawa pozostaje więc otwarta.

 

 

Źródła: mathias-von-gersdorff.blogspot.de / katholisch.de / PCh24.pl

Pach

 

 


DATA: 2018-02-22 10:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak widać z powyższego, homoseksualizm doczekał się w niemieckim Kościele akceptacji, rozważa się jedynie możliwość formalnego błogosławienia homoseksualistów. Smutny obraz wypaczenia rozumienia natury ludzkiej, o teologii chrześcijańskiej nie wspominając.
3 miesiące temu / Hanka
 
"Zostawiłbym to w obszarze duszpasterskim, odniesionym do konkretnego przypadku. Żądać jakiejś regulacji... Są rzeczy, których nie da się regulować" (Reinhard Marx) Żadna wolta - zamiast oficjalnej zasady proponuje "róbta co chceta". A "regulacja" powinna być prosta - NIE WOLNO.
4 miesiące temu / Wojtek
 
Nie wolno blogoslawic par homoseksualistow, ich czynow i ich stylu zycia!
4 miesiące temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.