DZIŚ JEST:   26   SIERPNIA   2019 r.

MB Częstochowskiej
Św. Joanny Bichier de Ages
Św. Teresy od Jezusa Jornet e Ibars
 
 
 
 

Wolontariusz Świadkiem Bożego Miłosierdzia. Wkrótce IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

Wolontariusz Świadkiem Bożego Miłosierdzia. Wkrótce IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego
fot.Tomasz Wiech/FORUM

Już 7 października w Radomiu rusza IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego. Jej hasło „Wolontariusz Hospicyjny Świadkiem Bożego Miłosierdzia” – bezpośrednio nawiązuje do roku Bożego Miłosierdzia, przez co i łączy się z życiem i posługą polskiego Kościoła.

 

- Hospicjum wychowuje i uczy trwania przy chorym, bezinteresownej, samarytańskiej służby choremu i jego rodzinie, troski o osieroconych, szczególnie o osierocone dzieci – zaznacza ks. Marek Kujawski SAC, współorganizator konferencji.

 

Jak dodaje, organizowana w tym roku w dniach 7 – 9 października konferencja, jest wyjątkowa w skali krajowej jak i międzynarodowej. - Oprócz wolontariuszy medycznych i niemedycznych wezmą w niej udział alumni seminariów duchownych, studenci, uczniowie oraz wszyscy ci, którzy zainteresowani są bezinteresowną pomocą choremu, jego rodzinie i osobom osieroconym,  „Zwykli Ludzi”, którzy czują potrzebę pomagania innym i chcą się tego uczyć - zaznacza.

 

Wolontariusze hospicyjni, to nie tylko osoby posiadające wykształcenie medyczne, bo są wśród nich przedstawiciele wielu branż. Łączy ich jeden cel – praca na rzecz hospicjum. - Wielu z nich jest także przeszkolonych i posługują w domu chorego. Ich służba jest równie ważna jak posługa lekarza czy pielęgniarki – podkreśla ks. Kujawski.

 

Konferencja będzie kolejnym etapem na drodze permanentnego kształcenia i formacji hospicjantów. Wezmą w niej udział wolontariusze z Polski oraz Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy. - Zaprosiliśmy ponad 400 ośrodków, w tym hospicja, seminaria duchowne, szkoły, uczelnie i wiele innych instytucji i organizacji – dodaje.

Ks. Kujawski zwraca też uwagę na fakt, że choć oficjalnie w Polsce ma funkcjonować ponad 400 hospicjów, to według danych Forum Ruchu Hospicyjnego w Krakowie, hospicjów służących bezinteresownie 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, niosących fachową pomoc nieodpłatnie jest tak naprawdę zaledwie kilkanaście. Organizatorem Konferencji jest właśnie jeden z takich ośrodków - Hospicjum Królowej Apostołów  wspomagane przez W.S.B. w Radomiu.

 

Działalność Hospicjum opiera się na zasadach jakie głosił w latach 1983 – 2002  śp. ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC., założyciel gdańskiego hospicjum i współtwórca pierwszych hospicjów domowych w Polsce. - Mówił on, że wszyscy jesteśmy wolontariuszami i służymy choremu. Nie żyjemy z chorego a dla niego. Swój wolny czas jemu poświęcamy. Jesteśmy z nim, wtedy kiedy odchodzi i najbardziej potrzebuje drugiego człowieka. Wolontariusze hospicyjni mają nieść choremu wg. ks. E. Dutkiewicza SAC przede wszystkim miłość a wraz z nią fachową, profesjonalną opiekę, bazując na zdobytej wiedzy i doświadczeniu – podkreśla ks. Kujawski

 

Jak dodaje, od 9 lat konferencja jest organizowana z funduszy pozyskanych życzliwych ludzi. Tak jest i w tym roku. Stąd organizatorzy proszą o modlitwę i – jeśli to możliwe – materialne wsparcie.


Inicjatwę można wesprzeć m.in. poprzez wpłatę na konto:

HOSPICJUM KRÓLOWEJ APOSTOŁOW, ul. Wiejska 2, 26-600 Radom,

07 1240 3259 1111 0000 3003 1539 - z dopiskiem „Konferencja”.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 7-9 października 2016 roku w Radomiu.

Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu im. bp. J. Chrapka, ul. Kolejowa 22.

 

Zgłoszenia do 25.IX.2016r. przyjmuje Hospicjum Królowej Apostołów ul. Wiejska 2, 26-600 Radom lub [email protected] tel./fax.483668144

 

 

 

 

 

MA


DATA: 2016-09-20 14:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.