DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Wolontariusz Świadkiem Bożego Miłosierdzia. Wkrótce IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

Wolontariusz Świadkiem Bożego Miłosierdzia. Wkrótce IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego
fot.Tomasz Wiech/FORUM

Już 7 października w Radomiu rusza IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego. Jej hasło „Wolontariusz Hospicyjny Świadkiem Bożego Miłosierdzia” – bezpośrednio nawiązuje do roku Bożego Miłosierdzia, przez co i łączy się z życiem i posługą polskiego Kościoła.

 

- Hospicjum wychowuje i uczy trwania przy chorym, bezinteresownej, samarytańskiej służby choremu i jego rodzinie, troski o osieroconych, szczególnie o osierocone dzieci – zaznacza ks. Marek Kujawski SAC, współorganizator konferencji.

 

Jak dodaje, organizowana w tym roku w dniach 7 – 9 października konferencja, jest wyjątkowa w skali krajowej jak i międzynarodowej. - Oprócz wolontariuszy medycznych i niemedycznych wezmą w niej udział alumni seminariów duchownych, studenci, uczniowie oraz wszyscy ci, którzy zainteresowani są bezinteresowną pomocą choremu, jego rodzinie i osobom osieroconym,  „Zwykli Ludzi”, którzy czują potrzebę pomagania innym i chcą się tego uczyć - zaznacza.

 

Wolontariusze hospicyjni, to nie tylko osoby posiadające wykształcenie medyczne, bo są wśród nich przedstawiciele wielu branż. Łączy ich jeden cel – praca na rzecz hospicjum. - Wielu z nich jest także przeszkolonych i posługują w domu chorego. Ich służba jest równie ważna jak posługa lekarza czy pielęgniarki – podkreśla ks. Kujawski.

 

Konferencja będzie kolejnym etapem na drodze permanentnego kształcenia i formacji hospicjantów. Wezmą w niej udział wolontariusze z Polski oraz Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy. - Zaprosiliśmy ponad 400 ośrodków, w tym hospicja, seminaria duchowne, szkoły, uczelnie i wiele innych instytucji i organizacji – dodaje.

Ks. Kujawski zwraca też uwagę na fakt, że choć oficjalnie w Polsce ma funkcjonować ponad 400 hospicjów, to według danych Forum Ruchu Hospicyjnego w Krakowie, hospicjów służących bezinteresownie 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, niosących fachową pomoc nieodpłatnie jest tak naprawdę zaledwie kilkanaście. Organizatorem Konferencji jest właśnie jeden z takich ośrodków - Hospicjum Królowej Apostołów  wspomagane przez W.S.B. w Radomiu.

 

Działalność Hospicjum opiera się na zasadach jakie głosił w latach 1983 – 2002  śp. ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC., założyciel gdańskiego hospicjum i współtwórca pierwszych hospicjów domowych w Polsce. - Mówił on, że wszyscy jesteśmy wolontariuszami i służymy choremu. Nie żyjemy z chorego a dla niego. Swój wolny czas jemu poświęcamy. Jesteśmy z nim, wtedy kiedy odchodzi i najbardziej potrzebuje drugiego człowieka. Wolontariusze hospicyjni mają nieść choremu wg. ks. E. Dutkiewicza SAC przede wszystkim miłość a wraz z nią fachową, profesjonalną opiekę, bazując na zdobytej wiedzy i doświadczeniu – podkreśla ks. Kujawski

 

Jak dodaje, od 9 lat konferencja jest organizowana z funduszy pozyskanych życzliwych ludzi. Tak jest i w tym roku. Stąd organizatorzy proszą o modlitwę i – jeśli to możliwe – materialne wsparcie.


Inicjatwę można wesprzeć m.in. poprzez wpłatę na konto:

HOSPICJUM KRÓLOWEJ APOSTOŁOW, ul. Wiejska 2, 26-600 Radom,

07 1240 3259 1111 0000 3003 1539 - z dopiskiem „Konferencja”.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 7-9 października 2016 roku w Radomiu.

Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu im. bp. J. Chrapka, ul. Kolejowa 22.

 

Zgłoszenia do 25.IX.2016r. przyjmuje Hospicjum Królowej Apostołów ul. Wiejska 2, 26-600 Radom lub [email protected] tel./fax.483668144

 

 

 

 

 

MA


DATA: 2016-09-20 14:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.