DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

„Wolnych ludzi nic nie złamie!” – wielka uroczystość w krakowskim Muzeum AK już 9 lutego

„Wolnych ludzi nic nie złamie!” – wielka uroczystość w krakowskim Muzeum AK już 9 lutego

Już po raz drugi w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbędzie się uroczystość „Wolnych ludzi nic nie złamie!” z udziałem kombatantów, rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz przedstawicieli środowisk patriotycznych z różnych stron Polski. Jednym z punktów imprezy będzie wręczenie dwóch nagród: Nagrody im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” oraz Nagrody im. Michała Krupy „Wierzby” – dwóch ostatnich żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.

 

Uroczystość odbędzie się 9 lutego 2018 r. o godzinie 17:45 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12 – w pobliżu Dworca PKP).

 

Jej organizatorami są: Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, Wydawnictwo Miles oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Honorowy patronat nad imprezą objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 

- Już po raz drugi wręczone zostaną nagrody imienia ostatnich Żołnierzy Wyklętych. Nagroda upamiętniająca „Lalusia”, fundowana przez nasze czasopismo, przyznana zostanie za wybitne zaangażowanie w przywracanie Polakom pamięci o bohaterach powojennej Polski. W ubiegłym roku otrzymał ją por. Wacław Szacoń „Czarny”, przyjaciel sierż. Józefa Franczaka. Z kolei nagroda poświęcona „Wierzbie” przyznawana jest za osiągnięcia artystyczne na tym samym polu – mówi Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci”, sekretarz kapituł obu przyznawanych nagród.

 

– Wśród gości, którzy potwierdzili już swoją obecność, jest między innymi rodzina Łukasza Cieplińskiego, minister Jan Józef Kasprzyk, prof. Krzysztof Szwagrzyk czy płk Arkadiusz Mikołajczyk – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady WOT wraz z żołnierzami – dodaje Kajetan Rajski.

 

– Zapraszamy wszystkich patriotów – podkreśla Marek Franczak, przewodniczący kapituły nagrody imienia swojego ojca – sierż. Józefa Franczaka.

 

Oprócz wręczenia nagród, podczas uroczystości zaprezentowane będą nowo wydane publikacje poświęcone Żołnierzom Wyklętym, m.in. „Śmiertelni. Historia oparta na faktach” Tomasza Greniucha, „Z otchłani niepamięci” Roberta Radzika czy „Motocyklem w poszukiwaniu idei” Grzegorza Panka.

 

Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczy także Medale „Pro Patria” osobom zasłużonym dla przypominania o historii Polski. Całość wydarzenia uświetni koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.

 

WSTĘP WOLNY!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 


DATA: 2018-02-08 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.