DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Alejandro A. Chafuenem

Wolny rynek to wynalazek katolicki

Wolny rynek to wynalazek katolicki
Źródło: Pafere.org

Z Alejandro A. Chafuenem, prezesem Atlas Economic Research Foundation, autorem książki Wiara i wolność, rozmawia Paweł Toboła-Pertkiewicz.

Wielu ludzi uznaje ekonomię i etykę za nauki całkowicie od siebie odrębne, których nie łączą żadne współzależności. Pan twierdzi odwrotnie: że te dwie nauki mają ze sobą wiele wspólnego. Dlaczego?

– Na początku pozwolę sobie wyjaśnić, że ekonomia i etyka to rzeczywiście dwie całkowicie odrębne nauki. Ekonomia jest nauką nienormatywną, gdyż jedynie opisuje stan faktyczny bez oceniania go, gdy tymczasem etyka stara się odpowiedzieć na pytanie: czy dane zjawisko jest dobre, a więc pożądane, czy też złe, czyli niepożądane.

Dlaczego zatem, mimo tych sprzeczności, łączę ze sobą te dwie nauki? Wielki polski uczony, Mikołaj Kopernik, badał przed wiekami zagadnienia związane z pieniądzem. Chciał się dowiedzieć, czy zwiększenie podaży pieniądza będzie miało wpływ na ceny, a jeśli tak, to jaki. Kopernik jednak patrzył na zagadnienie nie przez pryzmat skutków ekonomicznych, ale przede wszystkim z etycznego punktu widzenia. I tak doszedł do wniosku, że inflacja to rzecz nieetyczna – jest bowiem niczym innym jak kradzieżą zuchwałą, która zgodnie z etyką katolicką zasługuje na potępienie.

Wniosek, jaki płynie z tych rozważań, jest dla mnie jasny: nie da się zbudować prawdziwie wolnej gospodarki i rządów prawa, zajmując się jedynie ekonomią i udając, że etyka i moralność nie mają z nią nic wspólnego. Mają, i to wiele.

Z połączenia etyki i ekonomii płyną takie hasła jak sprawiedliwy podział dóbr. Jak je w tym kontekście rozumieć?

– To jest bardzo dobry przykład, który ukazuje, że etyka ma bardzo bliskie związki z gospodarką. Sprawiedliwy podział dóbr jest bardzo popularnym sloganem; sęk w tym, że nie do końca wiadomo, co się pod nim kryje. Bo czy jest sprawiedliwe, aby dzielono dochód narodowy po równo na wszystkich, czy raczej sprawiedliwe jest dzielenie go według zasady, że każdemu według jego dzieł. Społeczna nauka Kościoła uznaje tę drugą zasadę, z tym zastrzeżeniem, aby przy podziale dóbr uwzględniać godność osoby ludzkiej.

Wielu ludzi wzywa jednak, aby poprzez dzielenie się bogatych z biednymi ­zlikwidować sytuację, w której osiemdziesiąt procent dóbr znajduje się w posiadaniu dwudziestu procent ludzi.


– Odwróciłbym to rozumowanie. Nierówny podział bogactwa – fakt, że obywatele jednego państwa są bogatsi od innych – nie jest wynikiem nierównego podziału bogactwa, lecz nierównego podziału wolności gospodarczej na świecie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@MG Nie można oddać ubogim zysku nawet ze względów etycznych. Choćby dlatego, że nie będą chcieli pracować, a sam Bóg powiedział, że jak ktoś nie chce pracować to niech nie je. Co z tego że biznesmen będzie zarabiał 100 tys miesięcznie i 20 odda na ubogich jak ludzie którzy dla niego pracujący będą zarabiać 1200. Lepiej więc wesprzeć finansowo tych co pracują, ewentualnie rozpocząć produkcję czy sprzedaż usług na innym terenie, dając ludziom pracę.
ponad 7 lat temu / Kamil
 
Uwazam, ze kazdy przedsiebiorca powinien zachowac sie etycznie tzn czesc swojego zarobku powinien przeznaczyc dla ubogich np 20% ze swojego zarobku.Jest to wspoludzial ekonomi i etyki.Tak samo panstwo, aby kreowac zachowania etyczne powinno dawac przyklad. Wtedy tworzymy moralny porzadek wspolistnienia.
ponad 7 lat temu / MG
 
 

1872 – zmarł Stanisław Moniuszko, wybitny polski kompozytor, twórca opery narodowej (ur. 1819). Po studiach w Niemczech pracował jako organista w Wilnie. W 1858 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrygenta opery. Od 1864 wykładał w warszawskim Instytucie Muzycznym.

 
 

Nie toczą się żadne prace nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej – zapewniała w środę przedstawicieli lewicowo-liberalnej opozycji wiceminister rodziny Iwona Michałek.

 

Temat regulacji dostępu do broni palnej zawsze wzbudza dużo emocji. Dlaczego? Jak to się stało, że Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych krajów Europy i w jakim kierunku zmierzamy? A nade wszystko - po co nam broń. Gościem PCh24TV jest red. Łukasz Warzecha. Rozmawia Marcin Austyn.

 

Skrajnie lewicowa Partia Razem nie ceni chyba zbytnio historycznej wiedzy swych zwolenników, gdyż publikując grafikę w obronie demolujących amerykańskie miasta terrorystów z Antify posłużyła się między innymi wizerunkami… rotmistrza Witolda Pileckiego i Ireny Sendlerowej.

 

Tylko szczepionka jest jedynym skutecznym rozwiązaniem, które może realnie nas zabezpieczyć i ostatecznie pokonać pandemię. Jeżeli ona się pojawi, będzie bezpieczna i potwierdzona będzie jej skuteczność, to zaczniemy szczepienia – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dopytywany dodał, że będzie rekomendował nieobligatoryjne szczepienia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.