DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Wolność w stanie Missouri obroniona

Wolność w stanie Missouri obroniona
fot. Leprecub / commons.wikimedia.org, licencja cc

Ustawa zmuszająca amerykańskich pracodawców do finansowania pracownikom antykoncepcji oraz środków wczesnoporonnych – tzw. mandat HHS – nie będzie obowiązywać w stanie Missouri. Parlament tego stanu odrzucił veto gubernatora Jay’a Nixona z Partii Demokratycznej – zwolennika pro-aborcyjnego przepisu. Gubernator sprzeciwiał się ustawie, w myśl której w Missouri ma obowiązywać całkowita obrona praw sumienia, nawet wbrew federalnemu prawodawstwu.


Dzięki temu żaden pracodawca ani pracownik w Missouri nie będzie zmuszany przez prawo do finansowania antykoncepcji i aborcji. Osoby, którym sumienie nie pozwala na tego typu praktyki, nie będą więc mogły być dyskryminowane przez władze. Gubernator Nixon zawetował ustawę gwarantującą wolność sumienia (Bill 749) 12 czerwca. Jednak w tym tygodniu jego weto zostało odrzucone miażdżącą większością. W stanowym Sejmie zwolennicy wolności sumienia wygrali w stosunku 109-45, a w Senacie w 26-6 głosów.


Całkowity zakaz obowiązywania Mandatu HHS (od Health and Human Services – amerykańskiego odpowiednika ministerstwa zdrowia) w Missouri jest wielkim sukcesem obrońców życia. Dotychczas w stanie Missouri obowiązywały przepisy takie jak w całych Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z nimi, wszyscy pracodawcy, zatrudniający przynajmniej 50 pracowników mieli obowiązek finansować im antykoncepcję, środki wczesnoporonne i sterylizacje. Pod wpływem nacisku organizacji religijnych amerykańskie władze dopuściły wyjątek zwalniający organizacje religijne od konieczności stosowania tego prawa. Wyjątek ten nie obowiązywał jednak przedsiębiorstw, nawet jeśli ich właścicielem byli chrześcijanie i przeciwnicy antykoncepcji. Stan Missouri jest więc pierwszym, w którym władze stanowe całkowicie odmówiły stosowania Mandatu HHS.


Z decyzji parlamentu Missouri cieszą się szczególnie członkowie „The Missouri Catholic Conference”. Organizacja ta od dawna optowała za ustawą gwarantującą pełną wolność sumienia. „To zwycięstwo katolików, ludzi wszystkich wyznań, a ściśle mówiąc obywateli Missouri, ceniących wolność religijną” - głosi oświadczenie organizacji. Według „The Missouri Catholic Conference”, przegłosowanie weta gubernatora Nixona „daje nadzieję, że prawa sumienia zostaną rozszerzone na wszystkich obywateli USA”.  

 


Źródło: lifesitenews.com
Marcin Jendrzejczak


DATA: 2012-09-17 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.