DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Wolność sumienia dla farmaceuty gwarantowana? Resort zdrowia szykuje nowelizację ustawy

Wolność sumienia dla farmaceuty gwarantowana? Resort zdrowia szykuje nowelizację ustawy
fot. SERGIO PEREZ / REUTERS / FORUM

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nową ustawę o zawodzie farmaceuty. Nie ma pewności jak w regulacji opisana zostanie kwestia klauzuli sumienia – pisze „Nasz Dziennik”. W tej sprawie do resortu zwróciła się Komisja ds. Petycji, która wystosowała do ministra dezyderat.

 

Komisja uważa, że resort zdrowia powinien pochylić się nad kwestią klauzuli sumienia farmaceuty i doprecyzować przepisy, by nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. Jest ku temu okazja, bo toczą się prace nad nowelą ustawy o zawodzie farmaceuty.

 

Jak zauważyła w rozmowie z dziennikiem Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski w stanowisku przekazanym do resortu zdrowia duży akcent położono na zapewnienie dostępu do wszystkich dopuszczonych na rynek farmaceutyków. To jednak może ograniczyć korzystanie ze sprzeciwu sumienia.

 

Wprawdzie już obecnie nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na klauzulę sumienia, ale brak precyzyjnych rozwiązań daje pole do interpretacji. W efekcie aptekarze boją się pracować zgodnie z sumieniem. Precyzyjna ustawa gwarantująca wolność sumienia mogłaby to zmienić.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA


DATA: 2018-01-26 07:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro tak, to nie kasjerka decyduje co sprzeda, lecz właściciel. Można nie odchodzić od kasy i zażądać rozmowy z kierownikiem. Można też dokonać zakupu w innej kasie.
ponad 2 lata temu / do mf
 
Była to duża sieć handlowa.Wyobraź sobie, że stoisz w kolejce do kasy np. w auchan czy biedronce a tam kasjerka odmawia ci sprzedaży piwa. Ja bym jej to piwo wylał na głowę.
ponad 2 lata temu / mf
 
No i? Czy był to jedyny sklep z piwem i wieprzowiną w okolicy?
ponad 2 lata temu / do mf
 
Choć jestem katolikiem, mam poważne wątpliwości co do klauzuli sumienia.W Wielkiej Brytanii były przypadki, że muzułmańska kasjerka odmówiła klientowi sprzedaży piwa i wieprzowiny, gdyż nie pozwala jej na to religia. Co myślicie o tym przypadku ? Czy nie brniemy w ślepy zaułek ?
ponad 2 lata temu / mf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.