DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Wolność sumienia albo dyktatura! Francuski arcybiskup w mocnych słowach broni życia

Wolność sumienia albo dyktatura! Francuski arcybiskup w mocnych słowach broni życia
Abp Michel Aupetit. KTOTV/YouTube

Arcybiskup metropolita Paryża ksiądz Michel Aupetit udzielił tygodnikowi „Famille Chrétienne” ważnego wywiadu. Dotyczy on m.in. działań parlamentu, który chce zlikwidować tzw. „klauzulę sumienia” dla lekarzy i pielęgniarek. Dzięki tym przepisom mają oni we Francji prawo do odmowy wykonania aborcji.


28 września grupa socjalistycznych senatorów złożyła w parlamencie projekt ustawy o uchyleniu klauzuli sumienia. Komentując ten fakt abp Michel Aupetit stwierdził jednoznacznie: „każde państwo, które narusza wolność sumienia staje się dyktaturą”.


Arcybiskup Paryża nawiązał także do wydanej niedawno przez Krajową Komisję Konsultacyjną ds. Etyki (CCNE) opinii, która zaleciła rozszerzenie PMA (sztucznej prokreacji) dla par homoseksualnych i samotnych kobiet oraz postulowała liberalizację badań nad embrionami.


W tej sprawie abp Aupetit stwierdził, że państwo usiłuje uczynić z lekarzy „dostawców usług, zgodnie z indywidualnymi życzeniami pacjenta”. Zdaniem hierarchy dochodzi do likwidacji kodeksu moralnego.


Arcypiskup Paryża dodał, że kiedy słyszy prezydenta Macrona, który akceptuje „zmiany” w sferze etyki, trudno mu się z tym pogodzić, bowiem etyka i moralność są tożsame.


Hierarcha skrytykował także samą Radę Etyki (CCNE), która sprzeniewierzyła się swojej pierwotnej misji i obecnie ignoruje opinie 80 proc. Francuzów. Arcybiskup dodał, że większość członków CCNE jest wybierana przez rząd co powoduje, że stanowisko Rady Etyki jest coraz bliższe stanowisku Rady Ministrów.

 


Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2018-10-03 14:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Komu mają służyć takie ustawy? Wygodnickim oportunistom? Czy można kogokolwiek zmusić do działania niezgodnego z jego sumieniem? Przecież każdy decyduje za siebie.
ponad 1 rok temu / Stormer
 
Czy bez klauzuli nie będą mieli prawa do odmowy? Kto ich może zmusić do zrobienia czegokolwiek, na co się nie godzą? Przymusu nie ma.
ponad 1 rok temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.