DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Wolność spowalnia

Wolność spowalnia
fot.lusi/sxc.hu

Państwa, które hołdują ideałom wolnorynkowym, posiadają mocniejszą gospodarkę, mają niższy odsetek osób niedożywionych i lepiej dbają o środowisko naturalne – wynika z przygotowywanego przez Fundację Heritage dorocznego Indeksu Wolności Gospodarczej na rok 2013. Z jeszcze niepublikowanego raportu jasno wynika taka właśnie teza.

 

W tym kontekście eksperci Heritage ze smutkiem zauważają, iż światowa średnia wolności w gospodarce niestety na przestrzeni ostatnich lat nie rośnie. Szczególnie dotknięte tą „niemocą” są Stany Zjednoczone, które przez dekady były modelowym wręcz liderem listy, służąc jako przykład pozostałym krajom. Dlatego też w raporcie uwzględnione zostaną szczegółowe zalecenia dla Kongresu co należy uczynić, by skierować Amerykę z powrotem na drogę prowadzącą do całkowitego uwolnienia gospodarki i odzyskania pierwszego miejsca na światowej liście.

 

Wolność, zwłaszcza handlu, „opłaca” się także na płaszczyźnie międzynarodowej. Obywatele państw, które chętnie znoszą bariery celne, żyją na wyższym poziomie niż ci, których chroni krajowa polityka protekcjonistyczna. Daniel Nelson z Fundacji Heritage wskazuje, że szerszy handel międzynarodowy i wynikająca z niego konkurencja wcale nie szkodzą rynkowi pracy, a wręcz poprawiają zatrudnienie. Ograniczanie regulacji w handlu napędza gospodarkę i poprawia byt zarówno społeczeństwa, jak i środowiska. Przy kulejącej gospodarce rozwój handlu jest dziś ważniejszy niż kiedykolwiek, ponieważ to właśnie, zdaniem publicysty, handel może poprawić życie każdemu.

 

W skali światowej, średnia wolności gospodarczej na 100 możliwych punktów wynosi wedle obliczeń 74,5 i nie zmieniła się od ubiegłego roku. Eksperci wskazują też, że od mniej więcej 1995 roku nastąpiła pewna stagnacja w tej mierze.

 

Od lat liderem rankingu jako najbardziej wolna gospodarka pozostaje wciąż Hongkong. Polska znalazła się w 2011 roku na 68. miejscu wśród grupy państw oznaczonych jako „umiarkowanie wolne”. W ubiegłym roku przebadano 179 państw.

 

 

Źródło: heritage .org

Piotr Toboła

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2012-11-02 11:25
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.