DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Wolnorynkowa Panama osiągnęła 10-proc. wzrost

Wolnorynkowa Panama osiągnęła 10-proc. wzrost
fot.DirkvdM/wikimedia.commons

Najszybciej rozwijającym się krajem Ameryki Łacińskiej jest Panama, której gospodarka, zdaniem ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wzrośnie w tym roku aż o 9,5 proc. Jest to także kraj, który oprócz solidnego wzrostu wypracował stabilną politykę fiskalną, zaś wolnorynkowe prawo daje duże możliwości wzbogacenia się.

 

Misja Funduszu, która niedawno odwiedziła Panamę stwierdziła, że ten latynoski kraj wedle wszelkiego prawdopodobieństwa będzie się dalej rozwijał. Nie bez znaczenia są duże projekty infrastrukturalne, z rozbudową Kanału Panamskiego na czele. Przyczyniają się one do szybkiej modernizacji państwa, którego sektor finansowy i bankowy jest solidny, dobrze skapitalizowany, płynny i przede wszystkich dochodowy.

 

Panama podpisała szereg umów o wolnym handlu, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Oprócz działań stricte ekonomicznych, duży nacisk kładziony jest w tym latynoamerykańskim kraju na edukację. Spora część absolwentów rozpoczyna pracę w sektorze usług, który równie prężnie się rozwija. Może to odmienić los wielu ludzi żyjących na granicy ubóstwa, których wciąż jednak jest tam sporo.

 

Kraj ten jest drugim, co do wielkości (obok Hongkongu) centrum międzynarodowej dystrybucji i handlu, czyli po prostu strefą wolnego handlu na świecie. W specjalnej strefie Panama’s Colon działa ponad 1500 przedsiębiorstw międzynarodowego importu i eksportu, jest ona odwiedzana przez więcej niż ćwierć miliona interesantów i generuje eksport o wartości ponad 11 mld dol. rocznie.

 

Panama jest również drugim co do wielkości, międzynarodowym centrum bankowym na świecie (obok Szwajcarii, co zresztą może się zmienić na korzyść Panamy, z powodu ograniczenia tajemnicy bankowej w Szwajcarii od 2008 roku). Giełda papierów wartościowych w Panamie jest najbardziej rozwiniętą giełdą w Centralnej i Południowej Ameryce.

 

To środkowoamerykańskie państwo utrzymuje też chronioną absolutną tajemnicę bankową, wymaga bezwzględnego zachowania tajemnicy handlowej i korporacyjnej, co jest zagwarantowane w konstytucji Republiki! Z tego też względu Panama nie podpisała żadnych traktatów o wzajemnej pomocy prawnej dotyczących udostępniania informacji bankowej z jakimkolwiek innym państwem i nie uznaje orzeczeń sądowych sądów z innych krajów (jedyny wyjątek stanowi przemyt narkotyków i transakcje pieniężne z tym związane).

 

Z wszystkich opisanych powodów, Republika Panamy jest zaliczana przez OECD do rajów podatkowych.

 

Na zakończenie wypada tylko wyrazić żal, że w Panamie nie może ukazać się podobny artykuł o Polsce… A przecież przykład tego kraju jasno dowodzi, że kapitalistyczne, wolnorynkowe gospodarki są w stanie wygenerować tak ogromny rozwój, iż na tym tle blado wypadają europejskie „zielone wyspy”, w których panuje radość, jeśli uda się osiągnąć wzrost na poziomie 0,3 proc.

 


Źródło: tax-news.com

 

Piotr Toboła

 

 

 


DATA: 2012-11-28 11:40
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.