DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Wolna niedziela to Boży nakaz!

Wolna niedziela to Boży nakaz!
fot. Lukasz Glowala / FORUM

Wolna od pracy niedziela to nie kwestia ekonomiczna. Nie jest to także zagadnienie z dziedziny polityki społecznej. To sprawa zachowywania III przykazania Bożego. Przypomina nam o tym… Święta Boża Rodzicielka! Wprost mówi o tym bowiem w orędziu z La Salette.

 

Nie wiadomo, czy wynika to z braku przekonania, czy też zbyt silnego przyswojenia sobie reguł „tego świata”, ale nie trudno dostrzec, iż katolicy mają poważną trudność z powoływaniem się w różnorakich dyskusjach i debatach na swoją wiarę. Idzie tu o próby uzasadniania za wszelką cenę swoich opinii przy pomocy argumentów, czy to ocierających się o naukowość, czy też sięgających do ogólnoludzkich doświadczeń i emocji. Nie inaczej jest w przypadku toczącej się na naszych oczach debaty o „wolnych niedzielach”.

 

Autorzy projektu wprowadzającego zakaz handlu w niedzielę uzasadniają jego znaczenie i doniosłość głównie względami rodzinnymi. To dobrze – można być wszak pewnym, że wychowanie niejednego dziecka zyska na obecności rodziców dotychczas zmuszanych do niedzielnego świadczenia pracy. Jednak czy katolikowi wolno pozostać na tym poziomie argumentacji? Czy rzeczywiście chodzi tylko o rodzinę i czas wolny?

 

Przypomnijmy sobie słowa wypowiedziane przez Matkę Bożą w La Salette 19 września 1846 roku, w sobotę, w dzień poprzedzający Święto Siedmiu Boleści Maryi:

 

Dałam wam sześć dni do pracy, siódmy zastrzegłam sobie, i nie chcą mi go przyznać. To właśnie czyni ramię Mego Syna tak ciężkim.

 

To co powiedziała Maryja w sposób oczywisty stanowi upomnienie się o przestrzeganie III przykazania Bożego – Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!

 

Zwróćmy uwagę – w przytoczonym fragmencie orędzia z La Salette nie znajdziemy żadnej dodatkowej klauzuli. Słowa Matki Bożej nie dotyczą tylko dwóch niedziel w miesiącu, nie zawierają też innych kazuistycznych wygibasów! Trzeba zatem, aby w dniach poprzedzających kolejne posiedzenia komisji sejmowych, na których procedowany będzie projekt umownie nazwany „Wolne niedziele” raz jeszcze przypomnieć, że obowiązek „świętowania Dnia Pańskiego” nie stanowi jakiejś prośby, czy „delikatnej sugestii”. Stanowi Boży nakaz, którego nieprzestrzeganie naraża rodzaj ludzki na gniew Stwórcy!

 

Podobnie jest także w przypadku ochrony życia nienarodzonych. Tu też można mnożyć liczne prawne, społeczne, medyczne i dotyczące innych dziedzin argumenty pro-life, lecz nade wszystko trzeba pamiętać, iż wprowadzenie zakazu aborcji, a więc zakazu zabijania dzieci, jest realizacją woli naszego Stwórcy! Niektórzy katolicy zdają się zapominać, że istnieje przykazanie brzmiące właśnie „Nie zabijaj!”.  

 

Nie bójmy się zatem w dyskusjach powoływać się na ten argument nie bacząc na to, że w opinii „głów pychą nadętych” zostaniemy określeni mianem „fanatyków” czy „dewotów”. Pamiętajmy o słowach naszego Pana Jezusa Chrystusa zanotowanych przez świętego Marka:

 

„Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swojej szkodę poniósł?”

 

Oby pamiętali o tym także polscy politycy, bo przecież słowa te dotyczą także i ich. Na Sądzie ostatecznym będą oni bowiem sądzeni z wierności. Ale Bożym przykazaniom, a nie zaleceniom partyjnej wierchuszki…

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2017-11-24 13:34
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poprawka słowa Maryji nie mówią o Przykazaniu Bożym lecz o Przykazaniu Kościelnym ! Tak dla ścisłości !
6 miesięcy temu / Aga
 
"Dałam wam sześć dni do pracy, siódmy zastrzegłam sobie" Czy to nie nazywanie siebie Bogiem? Kto dal sześć dni a w siódmy nakazał odpocząć? Bóg i tylko On, bo Jego ręka to wszystko stworzyła. Żadne stworzenie nie ma prawa zadać z tego tytułu czci dla siebie oraz twierdzić że dzieła Boże są nie Stwórcy, a stworzenia.
6 miesięcy temu / Irrec
 
Część ludzi zamiast na zakupy pójdzie w niedzielę na lody, do kina, muzeum, parku rozrywki. Nie będą przecież siedzieć w swoim M3 w letnią upalna niedzielę. Tym samym markety będą zamknięte i pracownicy będą mieli wolne, ale zwiększy się zatrudnienie w lodziarniach, kawiarniach, restauracjach, muzeach, kinach, parkach rozrywki, boiskach, lodowiskach itd itp. W sumie ilość pracujących w niedziele będzie mniej więcej taka sama. No ale tylko pracownicy marketów są faworyzowani.
6 miesięcy temu / mamas
 
Sugerujesz że szabat panował nad Panem Jezusem, dlatego niby Pan Jezus świętował w sobotę i w związku z tym nie wykonał czynności zmartwychwstania w szabat?
7 miesięcy temu / do XYZ
 
Robert napisał @XYZ Niedziela jest pierwszym dniem, ale jest dniem świętym dla Chrześcijan bo w Niedzielę zmartwychwstał Chrystus. Skąd wiadomo że w niedzielę.W niedziele stwierdzono że grób jest pusty,nikt nie sprawdzał czy już nie był pusty już w sobotę bo nikomu nic nie wolno było robić CHrystus świętował sobotę
7 miesięcy temu / XYZ
 
Czyli należy zakazać pracy w niedzielę. Nie ograniczajmy się tylko do handlu. Zakazać pracy całkowicie... m.in. gastronomia, rozrywka(kina, teatry itd.), komunikacja(miejska, ogólnokrajowa, międzynarodowa), policja, straż pożarna, ochrona zdrowia, edukacja, turystyka, logistyka, rolnictwo, przemysł spożywczy, fabryki. Zamykamy wszystko gdzie trzeba pełnić dozór... czyli elektrownie, ciepłownie, wodociągi, przesyły gazu, bankowość itd. Dobrze rozumiem?
7 miesięcy temu / Mirek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.