DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

„Wolę się upewnić”, czyli „Tygodnik Powszechny” bezkrytycznie o wróżbach

„Wolę się upewnić”, czyli „Tygodnik Powszechny” bezkrytycznie o wróżbach
fot. Simona Supino /Forum

Jakiś czas temu na łamach internetowego wydania „Tygodnika Powszechnego” pojawił się artykuł pt. „Wolę się upewnić”, opisujący wzrost zapotrzebowania Polaków na usługi astrologów, wróżbitów i szamanów. Całość podana jest w konwencji lekkiego, nie silącego się na komentarz reportażu. Zdumiewa brak krytyki ze strony ponoć katolickiego pisma wobec niezwykle groźnych duchowo praktyk.

 

W artykule zaprezentowano historię kilku osób korzystających z usług wróżbitów, a także wypowiedzi samych szarlatanów na co dzień wykorzystujących ludzką łatwowierność i niepewność w obecnych zwariowanych czasach. A jako że człowiek odrzucający Pana Boga gotów jest uwierzyć we wszystko, to nie dziwi zaprezentowana teza, iż w czasach pandemii koronawirusa Polacy dużo częściej szukali pocieszenia w kartach tarota, wahadełkach i innych magicznych praktykach.

 

Zdumiewa natomiast sposób prezentacji poruszanego tematu w „Tygodniku Powszechnym”. Autor pozbierał wywiady z licznymi przedstawicielami i konsumentami „nadnaturalnej” branży i zestawił je ze sobą... bez żadnego komentarza.

 

Saturn i Pluton utworzyły wtedy koniunkcję, a w połowie marca dołączyły Jowisz i Mars. Taki układ wywołuje transformację starego systemu. Pandemia jest po to, żebyśmy zastanowili się nad konsumpcyjnym stylem życia – tak wróżbita [o pseudonimie Południak – red.] interpretuje to, co widzi na niebie. Przewiduje, że to początek procesu, który będzie trwał przez wiele dekad” – czytamy.

 

– Jestem kompletną ateistką, ale w jakiś niezrozumiały dla mnie sposób wierzę w te czary. To dlatego, że w tych niepewnych czasach chciałabym znaleźć jakąś siłę wyższą, która pozwoli mi uwierzyć, że to wszystko ma sens – mówi z kolei cytowana w tekście 30-letnia Wiktoria.


– Przez pierwsze dwa tygodnie epidemii zamarli z przerażenia i nikt się nie odzywał. Ale jak już się rozdzwonili na nowo, to do standardowych pytań dołączyły te o koronawirusa – mówi „TP” warszawski tarocista. – Ludzie regularnie pytają o ryzyko zakażenia. Czy zakażą się oni sami, czy dotknie to mamę, tatę, babcię. W przypadku jednej osoby karty wskazały spore ryzyko. Ta osoba później miała koronawirusa – dodaje.

 

– Wróżby z Yijing wskazały mi, żeby się nie kłócić i spokojnie przeczekać do końca okresu wypowiedzenia. Dowiedziałam się też, że to dobry moment, żeby opuścić tę pracę, bo inaczej dużo stracę. Krótko po moim odejściu zapanował mobbing, a teraz firma się zamyka z powodu koronawirusowych tarapatów – podkreśla niejaka Żaneta.

 

I tak w kółko w całym artykule.

 

Ze strony redakcji nie doczekamy się niestety żadnego słowa komentarza ani o łamaniu Pierwszego Przykazania, ani o niebezpieczeństwach duchowych, otwieraniu furtki dla demonów itd. Nic. Zero. A mówimy przecież o tygodniku określającym się jako „katolickie pismo społeczno-kulturalne”. To zdumiewające także dlatego, że w wielu mniej oczywistych kwestiach redakcja „TP” zabiera głos szeroko i dogłębnie.

 

Ale czy można dziwić się takiej praktyce w sytuacji, gdy w papierowej wersji tygodnika na stronie z felietonem/kazaniem abp. Grzegorza Rysia zamieszczono... swoisty kącik prezentujący wszystkie amulety świata? Czego spodziewać się po piśmie, którego redaktor naczelny swego czasu bronił „Negrala” przekonując, że jego satanizm ma wymiar ludyczny i „jasełkowy”? Czyżby filozofia „dobroludzizmu” i przewrażliwienia na punkcie zranienia czyichś uczuć weszła „Tygodnikowi Powszechnemu” w krew na tyle mocno, by w artykule o wróżbach przypadkiem nie wspomnieć, że „obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni” (Pwt 18, 12)?

 


PR

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-07-24 15:33
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A kimże jest ów NEGRAL, którego bronił TP? Z imienia to chyba jakiś czarny... Dla dziennikarzy niektórych redakcji jest wprost nie do pomyślenia, że można jakiś temat po prostu, bezstronnie, opisać.
5 miesięcy temu / Piotr
 
Tygodnik powszechnie niekatolicki.
5 miesięcy temu / DNA
 
Przeglądałem "Misyjne drogi" Oblatów Maryi Nipokalanej - w każdym numerze artykuł o polskich buddystach, hindusach, i każdej innej sekcie i kulcie. Opisy bóstw, wierzeń i celebracji, żadnej wzmianki o tym że to religie nieprawdziwe, prowadzące do piekła. Po prostu inny rodzaj religijności.
6 miesięcy temu / Wojtek
 
A na jednej okładce TP zdjęcie prymasa Polski i wywiad, którego bezkrytycznie temu medium prymas udzielił..........
6 miesięcy temu / Mela
 
????????????????????????
6 miesięcy temu / baranek
 
I pisuje tam abp Ryś! Nic dodać, nic ująć...
6 miesięcy temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.