18 kwietnia 2016

Wokół sporu o teorię ewolucji. Seminarium naukowe w Warszawie

Dyskusja na temat ewolucji w zasadzie została wygaszona, a teoria Darwina uznana za swego rodzaju świecki dogmat. Studenckie Koło Nauk o Państwie i Prawie UW oraz Instytut im. ks. P. Skargi starają się wypełnić lukę w debacie naukowej w Polsce. Już wkrótce odbędzie się sympozjum naukowe oraz seminarium prowadzone przez profesora Nigela E. A. Cromptona. Trwa internetowa rejestracja na te unikatowe wydarzenia. 

Niektóre kręgi medialne i naukowe w Polsce upowszechniają narrację, w której mówiąc o pochodzeniu świata, życia, człowieka sugeruje się, że w zasadzie wszystko już zostało dowiedzione i zrobił do Darwin, a kolejni naukowcy reprezentujący czy to darwinizm czy neodarwinizm, w zasadzie tylko potwierdzili słuszność jego zasadniczych tez o ewolucji i pochodzeniu człowieka – podkreślił Arkadiusz Stelmach z Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im ks. Piotra Skargi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak zauważył, próby zabrania krytycznego głosu wobec tej koncepcji spotykały się dotąd z lekceważeniem czy też wręcz wykpieniem adwersarza. W efekcie debata na temat ewolucji w zasadzie została wygaszona, a jeśli się pojawia, to jest jednostronna. Widać nawet trend, że mainstreamowe pisma, dość regularnie publikują w swoich działach naukowych uspokajające darwinistów materiały.

 

Czytelnicy otrzymują informacje, a to o nowym odkryciu, a to znalezisku, które stanowią potwierdzenie, że wszystko pozostaje po staremu i darwinowska teoria ewolucji niezmiennie obowiązuje. Tymczasem, jeśli spojrzymy na to co się dzieje w świecie nauki, głównie w Stanach Zjednoczonych, to okazuje się, że funkcjonuje tam całkiem spora grupa naukowców, która wobec tych starych tez zgłasza szereg i to uzasadnionych zastrzeżeń – dodał Stelmach.

 

Jego zdaniem, można odnieść wrażenie, że im bardziej nauka postępuje, im mocniej rozwijają się jej różne dziedziny, to tym mocniej wątpliwości narastają. Takie głosy płyną m.in. od genetyków, chemików, biologów, paleontologów, geologów.

Organizatorzy konferencji naukowej starając się wypełnić lukę w debacie naukowej w Polsce postanowili zorganizować 19 maja 2016 (czwartek) konferencję pt. „Ewolucja i pochodzenie gatunków w świetle współczesnej nauki – spojrzenie interdyscyplinarne”.

 

To unikatowe wydarzenie będzie miało miejsce w budynku Zarządu Samorządu Studenckiego UW, ul. Krakowskie Przedmieście 24, pokój 200 – II piętro (przy małym dziedzińcu Kampusu Głównego UW) i rozpocznie się o godz. 16.00.

Ideą konferencji jest przybliżenie aktualnego stanu debaty dotyczącej pochodzenia świata, różnorodności biologicznej oraz ewolucji. Ukazane zostaną różne stanowiska w tej kwestii z punktu widzenia kilku dyscyplin naukowych. Zarysowane zostaną rozbieżności i wątpliwości, jakie przedstawiciele nauki stawiają dominującym koncepcjom.

 

Głos zabiorą: Prof. Nigel E.A. Crompton, Cornerstone University, Grand Rapids, USA; ks. Prof. Tadeusz Guz, KUL; dr hab. Krzysztof Wojcieszek, oraz Marzena Zajączkowska, doktorant na UKSW.

 

Udział w konferencji po wcześniejszej rejestracji na stronie.

 

Temu celowi przyświeca również zaplanowane na dni między 20 – 22 maja (piątek, sobota, niedziela) 2016 r. a seminarium naukowe pt. Wokół sporu o teorię ewolucji: Wiara, rozum, różnorodność biologiczna oraz pochodzenie świata, które odbędzie się  na Uniwersytecie Warszawskiego, Sala Samorządu Studenckiego. Warunkiem uczestnictwa jest internetowa rejestracja.


Do udziału w konferencji i seminarium organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tematyką!


Każde społeczeństwo opiera się na pewnych wartościach, ma swoją aksjologię z której wypływają normy nim rządzące. Współcześnie często to właśnie nauka, zamiast być narzędziem pozwalającym nam lepiej opisać otaczającą nas rzeczywistość, staje się religią panującą i źródłem obowiązujących wszystkich dogmatów. Nad jednym z takich dogmatów – na ile jest on jeszcze teorią naukową, a na ile aksjomatem i jakie są tego skutki – chcieliśmy się pochylić podczas tej konferencji –  mówi Prezes KN „Pro Patria” Jędrzej Jabłoński

 

– Gorąco zachęcamy do udziału w tych unikatowych wydarzeniach. Bez wątpienia w Polsce nie sposób znaleźć podobnej inicjatywy, umożliwiającej tak otwartą wymianę podglądów. Zapraszamy, szczególnie, że nie wiadomo kiedy pojawi się kolejna okazja do spotkania z tej klasy naukowcami – podkreśla w imieniu organizatorów Arkadiusz Stelmach.

 

 

 

luk, ma

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie