DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   TEMAT NUMERU: BÓG, HONOR, OJCZYZNA

Rozmowa z oficerem WP

Wojsko to powołanie...


Z oficerem* Wojska Polskiego rozmawia Sławomir Skiba

Dlaczego wybrał Pan służbę wojskową jako drogę powołania życiowego?

– Mam 32 lata. Od dzieciństwa podobał mi się surowy, wymagający i uporządkowany charakter służby wojskowej, szacunek wzbudzał mundur wojskowy, pociągały rzeczy, które można robić tylko w wojsku. Niepowtarzalny smak grochówki na zimowym poligonie i „trzęsienie ziemi” od wojskowego sprzętu. Wszystko to zbudowane na tradycji polskiego oręża, na wszystkich frontach po słusznej stronie. Nie każdy jest w stanie pełnić służbę wojskową, a też nie każdy żołnierz może dostąpić zaszczytu promocji oficerskiej, której korzenie tkwią w rycerskim obyczaju.

Czy wojsko jest dobrym miejscem dla katolika? Ludzie nastawieni sentymentalnie i pacyfistycznie uważają przecież, że katolik nie może walczyć ani zabijać. Jak by się Pan do tego ustosunkował?

– Tylko silna, dobrze wyszkolona i uzbrojona armia jest gwarantem wolności i bezpieczeństwa państwa. Mówimy tutaj wyłącznie o obronnym charakterze wojska. Pacyfizm to droga do utraty suwerenności. Patriotyzm zaś to gotowość do podjęcia walki za Ojczyznę oraz godne Jej reprezentowanie. Co znaczy dla pacyfisty polska krew przelana w powstaniach czy walka pod sztandarem ­Bóg‑Honor‑Ojczyzna?

W słowach przysięgi wojskowej padają słowa: Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić Jej niepodległości i granic (…). Tak mi dopomóż Bóg. Należy liczyć się z tym, że w czasie konfliktu zbrojnego dojdzie do rażenia siły żywej przeciwnika, a wahanie może kosztować życie kolegów. Żołnierz jest do tego szkolony, ale nie jest mordercą.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.