DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   TEMAT NUMERU: BÓG, HONOR, OJCZYZNA

Rozmowa z oficerem WP

Wojsko to powołanie...


Z oficerem* Wojska Polskiego rozmawia Sławomir Skiba

Dlaczego wybrał Pan służbę wojskową jako drogę powołania życiowego?

– Mam 32 lata. Od dzieciństwa podobał mi się surowy, wymagający i uporządkowany charakter służby wojskowej, szacunek wzbudzał mundur wojskowy, pociągały rzeczy, które można robić tylko w wojsku. Niepowtarzalny smak grochówki na zimowym poligonie i „trzęsienie ziemi” od wojskowego sprzętu. Wszystko to zbudowane na tradycji polskiego oręża, na wszystkich frontach po słusznej stronie. Nie każdy jest w stanie pełnić służbę wojskową, a też nie każdy żołnierz może dostąpić zaszczytu promocji oficerskiej, której korzenie tkwią w rycerskim obyczaju.

Czy wojsko jest dobrym miejscem dla katolika? Ludzie nastawieni sentymentalnie i pacyfistycznie uważają przecież, że katolik nie może walczyć ani zabijać. Jak by się Pan do tego ustosunkował?

– Tylko silna, dobrze wyszkolona i uzbrojona armia jest gwarantem wolności i bezpieczeństwa państwa. Mówimy tutaj wyłącznie o obronnym charakterze wojska. Pacyfizm to droga do utraty suwerenności. Patriotyzm zaś to gotowość do podjęcia walki za Ojczyznę oraz godne Jej reprezentowanie. Co znaczy dla pacyfisty polska krew przelana w powstaniach czy walka pod sztandarem ­Bóg‑Honor‑Ojczyzna?

W słowach przysięgi wojskowej padają słowa: Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić Jej niepodległości i granic (…). Tak mi dopomóż Bóg. Należy liczyć się z tym, że w czasie konfliktu zbrojnego dojdzie do rażenia siły żywej przeciwnika, a wahanie może kosztować życie kolegów. Żołnierz jest do tego szkolony, ale nie jest mordercą.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1919 – bolszewicy rozpoczęli akcję otwierania relikwii przechowywanych przez rosyjską Cerkiew prawosławną. Miała się ona przyczynić do zachwiania wiary ludu, poprzez obalenie powszechnego wśród prawosławnych przekonania, że ciała świętych nie ulegają po śmierci rozkładowi. Do końca roku otwarto 39 relikwiarzy, zaś w roku następnym dalszych 58.

 
 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.