DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Wojsko Polskie: redukcja etatów generalskich o połowę

Wojsko Polskie: redukcja etatów generalskich o połowę
fot.archiwum mon.gov.pl

Liczba generałów ma zostać zmniejszona. Obecnie w Wojsku Polskim istnieją 124 etaty generalskie. Według planów MON ich liczba ma być zmniejszona do 70 a nawet do 56.


Reforma jest pilotowana przez MON, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Sztab Generalny Wojska Polskiego, i zespół gen. Waldemara Skrzypczaka, doradcy ministra Tomasza Siemoniaka.

 

- Ta redukcja etatów, nie tylko generalskich, ale również pułkownikowskich i innych, powiązana jest z reformą systemu dowodzenia. W planach jest zmniejszenie ilości dowództw, które mają zastąpić inspektoraty. Nie ulega wątpliwości, że obecnie jest w armii za dużo etatów generalskich - mówi "Naszemu Dziennikowi" wysoki rangą oficer.

Odkąd ministrem został Siemoniak liczba etatów generalskich jest stopniowo likwidowana. Zastępowane są niższymi etatami pułkownikowskimi, a generałowie przechodzą w stan spoczynku.

 

Głosy w sprawie reformy są podzielone. - Zmniejszenie ilości dowództw jest na pewno dobre. Jeżeli armia liczy 100 tys., to zupełnie bez sensu jest, by było, jak w tej chwili, tak dużo dowództw. Jest przecież m.in. Dowództwo Wojsk Specjalnych, Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Lądowych, Dowództwo Marynarki Wojennej, Dowództwo Sił Powietrznych, Inspektorat Wsparcia, Żandarmeria, Szefostwo Służby Zdrowia etc. Według mnie, maksymalnie powinny być trzy dowództwa - podkreśla jeden z byłych dowódców Sił Zbrojnych.

 

Z kolei gen. Roman Polko twierdzi, że redukcja etatów przeprowadzana przez MON to zabieg PR – owski. Jego zdaniem cięcia mogą być niezbędne, ale nie powinny być radykalne. - Naprawdę jest mnóstwo rzeczy, które trzeba by było zreformować, zredukować, ale wojsko nie jest strukturą, w której robi się rewolucje. Kadra też nie zasługuje na to, by postąpiono z nią jak ze specpułkiem, którego żołnierze z gazet dowiedzieli się, że ich już nie ma, bo nikt wcześniej z nimi nie porozmawiał. Tego typu działania powinny być przemyślane, zaplanowane, przekazane ludziom i realizowane z jakimś kilkuletnim wyprzedzeniem - tłumaczy Polko.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged


DATA: 2012-05-14 10:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.