DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Grzegorz Kucharczyk

Wojna wydana Kościołowi


W roku 1870 doszło do spektakularnej klęski II Cesarstwa Francuskiego w wojnie z Prusami. Kolejny Bonaparte – oddając się pod Sedanem w pruską niewolę – ­kończył swoje panowanie porażką. Francja traciła przyłączone ­niegdyś przez swych wielkich królów Alzację i Lotaryngię. Doszedł do tego paroksyzm ­Komuny Paryskiej i – jak by powiedział Zygmunt Krasiński – rozbestializowany motłoch, ­bezczeszczący świątynie i mordujący kapłanów (z arcybiskupem Paryża na czele).


L’anne horrible – 1870 był zaledwie początkiem klęsk spadających na Francję. W roku 1875, po tzw. kryzysie flagi, z objęcia władzy w kraju zrezygnował ostatni z przedstawicieli starszej linii Burbonów, Henryk hrabia Chambord (Henryk V), który nie chciał zaakceptować tricolore i porzucić flagi św. Ludwika i Henryka IV. Mimo że – jak przypominał mu bł. Pius IX – to przecież pod trójkolorowym sztandarem wojska francuskie restaurowały w roku 1849 władzę Następcy św. Piotra w Rzymie i Państwie Kościelnym.
Decyzja hrabiego Chambord otwarła drogę republikanom. W następnym roku wybory parlamentarne wygrały ugrupowania odwołujące się do „ideałów republikańskich”, wśród których na poczesnym miejscu tkwił postulat walki z katolicką tożsamością Francji.


Ku „nowej Francji”
– bez Boga i Kościoła

W sensie intelektualnym program ten był przygotowywany przez kilkadziesiąt lat. Już w okresie restauracji (1815-1830) i monarchii orleańskiej (1830-1848) karierę robi pojęcie „dwóch Francji”. Ideę tę rozwijał jeden z najwybitniejszych podówczas historyków francuskich, Jules Michelet, piszący o „tradycji republikańskiej” – od hugenotów i oświecenia po rewolucję francuską – przeciwstawiając ją Francji zacofanej – monarchicznej i klerykalnej. W okresie II Cesarstwa (1852-1870) dojdzie do tego rodzący się wówczas pozytywizm wypowiadający wojnę temu, co ponadnaturalne (wedle słów L. Blanqui­ego), oraz co rusz odgrzewana teoria spisku rzekomo wszechwładnych jezuitów (pierwsza wielka teoria spisku w dziejach nowożytnej Europy).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Trwająca pandemia została wykorzystana przez Światową Organizację Zdrowia jako pretekst do promowania aborcji farmakologicznej. WHO opublikowała poszerzoną wersję wydanego w marcu przewodnika, w którym zaleca państwom utrzymanie „kluczowych usług", pomimo ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem. Wśród tych „usług", w rozdziale dotyczącym „praw reprodukcyjnych i seksualnych" wymieniona została „bezpieczna aborcja". WHO otwarcie zachęca kobiety planujące dokonanie aborcji do samodzielnego przeprowadzenia jej w domu z użyciem środków poronnych, wpisanych zresztą przez Organizację na listę „kluczowych leków". Nie wspomina przy tym o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z tą praktyką. WHO zaleca także, by władze państw rozważyły zniesienie części ograniczeń, które utrudniają nie tylko dostęp do aborcji, ale także sprowadzanie środków medycznych wywołujących poronienie.

 
 

W niedzielę 2 sierpnia po godzinie 21.30 w hiszpańskiej Plasencji wybuchł pożar zabytkowego kościoła San Martin. Miejscowe służby nie wykluczają celowego działania, gdyż ogień prawdopodobnie pojawił się przed świątynią. Trwa szacowanie strat.

 

„Tak zwana pandemia koronawirusa to jeden wielki przekręt, który zresztą już widzieliśmy mniej więcej dekadę temu podczas tzw. świńskiej grypy, kiedy to WHO ogłosiła pandemię szóstego stopnia”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” dr Mariusz Błochowiak.

 

Powołana przez Sejm komisja ds. pedofilii stoi przed gigantycznym zadaniem. Może pomóc przezwyciężyć milczenie panujące wokół zbrodni pedofilii. Idzie nie tylko o Kościół, ale również o środowiska celebryckie czy przestrzeń edukacji. O wyzwaniach stojących przed komisją mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

„Czekają nas naprawę ciężkie czasy. To będą ogromne wyzwania, o skali od dawna nieznanej. Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat dopiero się rozpoczyna (…) nie możemy zaspać. Koronawirus się nie skończył” – ostrzega w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.