DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Grzegorz Kucharczyk

Wojna wydana Kościołowi


W roku 1870 doszło do spektakularnej klęski II Cesarstwa Francuskiego w wojnie z Prusami. Kolejny Bonaparte – oddając się pod Sedanem w pruską niewolę – ­kończył swoje panowanie porażką. Francja traciła przyłączone ­niegdyś przez swych wielkich królów Alzację i Lotaryngię. Doszedł do tego paroksyzm ­Komuny Paryskiej i – jak by powiedział Zygmunt Krasiński – rozbestializowany motłoch, ­bezczeszczący świątynie i mordujący kapłanów (z arcybiskupem Paryża na czele).


L’anne horrible – 1870 był zaledwie początkiem klęsk spadających na Francję. W roku 1875, po tzw. kryzysie flagi, z objęcia władzy w kraju zrezygnował ostatni z przedstawicieli starszej linii Burbonów, Henryk hrabia Chambord (Henryk V), który nie chciał zaakceptować tricolore i porzucić flagi św. Ludwika i Henryka IV. Mimo że – jak przypominał mu bł. Pius IX – to przecież pod trójkolorowym sztandarem wojska francuskie restaurowały w roku 1849 władzę Następcy św. Piotra w Rzymie i Państwie Kościelnym.
Decyzja hrabiego Chambord otwarła drogę republikanom. W następnym roku wybory parlamentarne wygrały ugrupowania odwołujące się do „ideałów republikańskich”, wśród których na poczesnym miejscu tkwił postulat walki z katolicką tożsamością Francji.


Ku „nowej Francji”
– bez Boga i Kościoła

W sensie intelektualnym program ten był przygotowywany przez kilkadziesiąt lat. Już w okresie restauracji (1815-1830) i monarchii orleańskiej (1830-1848) karierę robi pojęcie „dwóch Francji”. Ideę tę rozwijał jeden z najwybitniejszych podówczas historyków francuskich, Jules Michelet, piszący o „tradycji republikańskiej” – od hugenotów i oświecenia po rewolucję francuską – przeciwstawiając ją Francji zacofanej – monarchicznej i klerykalnej. W okresie II Cesarstwa (1852-1870) dojdzie do tego rodzący się wówczas pozytywizm wypowiadający wojnę temu, co ponadnaturalne (wedle słów L. Blanqui­ego), oraz co rusz odgrzewana teoria spisku rzekomo wszechwładnych jezuitów (pierwsza wielka teoria spisku w dziejach nowożytnej Europy).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.