DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2018 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Wojna na oskarżenia. Ostra wymiana zdań między syryjskimi Kurdami i prezydentem Assadem

Wojna na oskarżenia. Ostra wymiana zdań między syryjskimi Kurdami i prezydentem Assadem
Bashar al-Assad https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ABashar_al-Assad.jpg

Syryjski prezydent Baszar al-Assad, którego pozycja coraz bardziej umacnia się w trwającej już siedem lat wojnie, prowokuje Kurdów. Nazwał kurdyjskich bojowników wspieranych przez USA „zdrajcami”. W odpowiedzi Syryjskie Siły Demokratyczne oskarżyły prezydenta o „zalanie kraju zagranicznymi terrorystami”.

 

„Kiedy mówimy o tak zwanych Kurdach, to w rzeczywistości nie są oni tylko Kurdami” – napisał w mediach społecznościowych Assad. „Wszyscy, którzy pracują dla obcego kraju, głównie ci pod amerykańskim dowództwem… są zdrajcami” – dodał.

 

Jego komentarze wywołały gniewną reakcję zdominowanej przez Kurdów Syryjskiej Siły Demokratycznej, która walczy – przy wsparciu amerykańskiego lotnictwa – w rejonach północnej i wschodniej Syrii opanowanych przez ISIS.

 

„Baszar al-Assad i resztki jego armii, to ostatni ludzie, którzy mają prawo mówić o zdradzie” – stwierdzili przedstawiciele SDF w specjalnym oświadczeniu. „To jest reżim, który pozostawił drzwi kraju szeroko otwarte na hordy zagranicznych terrorystów z całego świata” – dodano. SDF oskarżył władze syryjskie o uwolnienie „terrorystów” z więzień, by „przelać krew Syryjczyków”.

 

Syryjska opozycja od dawna oskarżała Damaszek o uwolnienie ekstremistów z więzień w pierwszych miesiącach Arabskiej Wiosny w Syrii. Lider państwa chciał – zdaniem Kurdów - przekształcić „pokojowy ruch w konflikt zbrojny”.

 

Przed „Arabską Wiosną” Assad wielokrotnie krytykował pół-autonomiczną mniejszość kurdyjską w swoim kraju. Zdaniem analityków, jego ostatnie komentarze były najostrzejsze od czasu wybuchu wojny w 2011 roku. Powszechne Jednostki Ochrony (YPG), będące wiodącym ugrupowaniem SDF, unikały zbrojnych starć z wojskami Assada.

 

Kurdowie, którzy stanowią około 15 procent populacji Syrii, zabiegają o utworzenie odrębnego państwa. W czasach rządów ojca obecnego prezydenta,  Hafeza i samego Baszara al.-Assada, mniejszość kurdyjska była nie raz pacyfikowana przez służby. Na początku wojny siły kurdyjskie zajęły neutralne stanowisko, zarówno wobec władzy, jak i sił rebeliantów.

 

Armia Assada wycofała się z obszarów kurdyjskich w połowie 2012 roku, by zniechęcić Kurdów do sprzymierzania się z rebeliantami.

 

Współpracownicy syryjskiego prezydenta podkreślają, że w przyszłym państwie Kurdowie mogliby cieszyć się większym poziomem autonomii. Nie chcą jednak zgodzić się na podział kraju i przyznać odrębne terytorium, o co zabiegają niektórzy politycy kurdyjscy.

 

Źródło: al.monitor.com

AS


DATA: 2017-12-20 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A kto doprowadził do sprowadzenia tych zagranicznych terrorystów ? Przecież to robota protektora tych proamerykańskich Kurdów czyli CIA z czasów Obamy i Hilary Clinton. Zawodowi terroryści z al-Kaidy i najemnicy z biednych państw arabskiej Afryki masowo zasili oddziały antyrządowych rebeliantów którzy radykalizowali się w postępie geometrycznym. Garstka dezerterów z armii syryjskiej została okrzyknięta tzw Wolną Armią Syryjską a jej całe szeregi składały się głównie z islamistów. Dżihadyści i salafici zdominowali wszystkie większe formacje tzw uzbrojonej syryjskiej opozycji z wyjątkiem oddziałów kurdyjskich bo te pozostały wierne ideologii lewicowej wyrastającej z marksizmu ale łączonego z nacjonalizmem.
7 miesięcy temu / Grzesiek
 
Kurdowie są wspierani przez USA a to właśnie dzięki amerykanom trwa ta wojna.Bo oni szkolili różne grupy tzw."umiarkowanych rebeliantów" którzy de facto nie różnią się niczym od wyznawców ISIS a większośc z tych "bojowników" to najemnicy spoza Syrii opłacani przez Arabię Saudyjską.Tak samo chcą wprowadzić prawo szariatu.Obalenie Assada to jeden ich cel.Głównym celem jest wprowadzenie panstwa wyznaniowego.Prezydent Assad nie zgadza się na taką opcję i jako legalnie wybrany prezydent dla zachowania integralności Syrii ma prawo prosić o pomoc kogo zechce natomiast Kurdowie jakby nie patrzeć wspierając armię USA staja się zdrajcami legalnych władz syryjskich.Dlatego nie dziwi mnie postawa Assada wobec nich.Ciekawe czy USA też chętnie przystałoby na utworzenie panstwa Kurdów na terenie obecnej Turcji?
7 miesięcy temu / lolas
 
Co za groch z kapustą! Kurdowie od samego początku nie byli neutralni, oni zawsze łapią każdą okazję aby walczyć o swoje własne państwo. Od samego początku współpracowali z Amerykanami, a w Iraku jeszcze za czasów Saddama Husajna. W armii syryjskiej walczą tylko Syryjczycy z poboru, do tego Assad jest wspierany przez Rosję, Iran i Liban. Ma do tego prawo jako legalny prezydent wezwać na pomoc swoich sojuszników. Co innego wszystkie organizacje walczące z Assadem. Tam Syryjczyków jest kilka może kilkanaście procent. Reszta to zbiry z całego świata: fanatycy z Zachodu, czeczeńscy weterani wojen z Rosją, muzułmanie z centralnej Azji i Chin, cały Magreb, Arabia, a nawet Indonezyjczycy. Co do oskarżeń o wypuszczanie terrorystów, to sprawa miała się tak. Na początku fali demonstracji tzw obrońcy demokracji mieli szereg żądań, m.in. zniesienie laickości państwa i wypuszczenie z więzień pewnych osób. Assad nie chciał wojny, więc przystał na to. A teraz mają pretensje?
7 miesięcy temu / veritas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.