DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Wojewoda lubelski w ogniu ukraińskiej krytyki. Ambasada nie dopatrzyła się „prowokacji”

Wojewoda lubelski w ogniu ukraińskiej krytyki. Ambasada nie dopatrzyła się „prowokacji”
Pomnik w Sahryniu. źródło: wikipedia.org

 „Uczczenie pamięci ofiar wojny, przedstawicieli jakiegokolwiek narodu nie jest i nie może być uważane za prowokację” – tymi słowami ambasada Ukrainy w Polsce zareagowała na interwencję wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w sprawie skandalicznych słów wypowiedzianych przez Grzegorza Kuprianowicza (prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce) podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.

 

Stoimy przed pomnikiem upamiętniającym ofiary życia mieszkańców Sahrynia i okolicznych wsi, którzy zginęli w tragiczny ranek 10 marca 1944 roku. Warto przypomnieć, że przed ponad 74 laty zginęli tu obywatele RP, ukraińscy prawosławni mieszkańcy tej ziemi. Zginęli oni z rąk innych obywateli RP dlatego, że mówili w innym niż większość języku oraz byli innego wyznania. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości popełniona została przez członków narodu polskiego, partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego – mówił podczas niedzielnych uroczystości w Sahryniu (pow. hrubieszowski) prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce. – Żałujemy, że pamięć ukraińskich prawosławnych ofiar Chełmszczyzny nie została w Sahryniu uczczona w analogiczny sposób, jak stało się to w przypadku pamięci polskich ofiar Wołynia – dodał Kuprianowicz.

 

Na te słowa zdecydowanie zareagował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który zapowiedział w poniedziałek złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa przez Kuprianowicza.

 

Tragiczne wydarzenia z Sahrynia miały miejsce 10 marca 1944 roku. Jak to się ma do 8 lipca 1943 roku, tego nikt nie wie. Zostało to zrobione jako prowokacja w 75. rocznicę tragicznej, krwawej niedzieli na Wołyniu, gdzie w sposób systemowy ukraińscy nacjonaliści, bandyci, których ciężko szukać w historii świata, w sposób bestialski mordowali tysiące Polaków podczas nabożeństw religijnych. Ta rocznica została uroczyście uczczona przez pana prezydenta Andrzeja Dudę wczoraj w katedrze łuckiej, na miejscu tej zbrodni. Natomiast Ukraińcy zorganizowali modlitwy na grobach swoich rodaków, którzy zginęli 10 marca, a nie 11 lipca, jednoznacznie powodując prowokację – podkreślał wojewoda. Podziękował on m.in. policji i Straży Granicznej za niedzielną służbę i zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim mieszkańcom terenów polskich. – Przybycie tysiąca czy dwóch tysięcy ukraińskich nacjonalistów nigdy nie jest wydarzeniem bezpiecznym. Wojewoda lubelski nie był w Sahryniu, bo nie chciał uczestniczyć w prowokacji i hucpie, którą urządzono. Zwłaszcza że ta wypowiedź pana Kuprianowicza jest skandaliczna – dodał.

 

Stanowisko wojewody lubelskiego oburzyło ambasadę Ukrainy w Polsce. „Naszym wspólnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o wszystkich zmarłych i poległych, bez względu na to, czy chodzi o kilkaset osób, czy o kilkadziesiąt tysięcy” – napisano w specjalnym oświadczeniu w tej sprawie.

 

„Ukraińców, którzy z flagami narodowymi występują podczas oficjalnych uroczystości w żaden sposób nie można nazwać nacjonalistami i prowokatorami. Tak samo nie można używać tego typu określeń wobec Polaków występujących publicznie z polskimi flagami” – przekonują ukraińscy dyplomaci. W dalszej części pisma argumentują, że „osoby, które występują z flagą narodową zarówno oddają szacunek własnemu narodowi (…), jak i manifestują pozytywne nastawienie do dobrosąsiedzkich relacji między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską”.

 

Ambasada zwraca również uwagę na znaczenie „fundamentalnej zasady relacji międzypaństwowych”. „Politycy i urzędnicy państwowi nie powinni partykularnie wykorzystywać zdarzeń z przeszłości. W szczególności ma to znaczenie w sytuacji, gdy sami twierdzą, że nie są historykami, nie znają ustalonych przez nich faktów oraz nie są w stanie wniknąć w sedno spraw, o których się wypowiadają” – napisano.

 

źródło: polskatimes.pl, PCh24.pl

TK


DATA: 2018-07-11 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wydalić z Polski kurponowicza być moźe jest on potomkiem tych bandziorów.
7 miesięcy temu / Gniewko.
 
Poroszenko ciągnie PiS w bagno historii i to bardzo skutecznie.
7 miesięcy temu / ognik bagienny
 
Jak można być tak złej woli i omijać prawdę, jak Ukraińcy? To się w głowie nie mieści...
7 miesięcy temu / Anaja
 
Ukraińcy-jesteście bestialskimi rzeźnikami i nic tego nie zmieni!Zamiast uprawiać grę pozorów,zróbcie porządek w waszych pokrętnych,brudnych duszach!!!!!!!POLSKA "musi" zradykalizować stosunki z tym bandyckim krajem!!!!!!!!!!!!
7 miesięcy temu / max
 
Ja nie rozumie dlaczego my od lat wspomagamy Ukraine. - o co w tym wszystkim chodzi ? Czy Polacy zupełnie honor zatracili ?
7 miesięcy temu / Ewa
 
...larum grają...a my nic. Jesteśmy obezwładnieni. I w obecnej formie nie wiem czy zasługujemy na niepodległość...
7 miesięcy temu / Kasandra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.