DZIŚ JEST:   19   MARCA   2019 r.

Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
 
 
 
 

Wniosek o wznowienie ekshumacji w Jedwabnem już w Ministerstwie Sprawiedliwości

Wniosek o wznowienie ekshumacji w Jedwabnem już w Ministerstwie Sprawiedliwości
Fot Agencja Wschod / AGENCJA WSCHOD / FORUM

Do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry trafił wniosek o wznowienie ekshumacji Żydów zamordowanych w Jedwabnem latem 1941 roku. Poparcie inicjatywy podpisami blisko 12 tysięcy osób to efekt prowadzonej w medialnym „drugim obiegu” społecznej akcji, na czele której stoi historyk dr Ewa Kurek.

 

Skąd wzięła się inicjatywa? – Z punktu widzenia historyka nie interesowałam się tą sprawą, aż do chwili, gdy wiosną 2014 roku do mojego mieszkania w Lubinie przyjechali Żydzi. Przywieźli egzemplarz kwartalnika „Kolbojnik”, mówili: zrób coś z tym. Według prawa żydowskiego, należy przeprowadzić ekshumację. Stodoła nie jest bowiem dla Żydów grobem, należy przenieść ich w odpowiednie miejsce, którym jest cmentarz żydowski albo ziemia Izraela – relacjonuje dr Ewa Kurek.


W sierpniu naszej rozmówczyni udało się zainteresować sprawą internetowe Radio Wnet. – Pojechaliśmy na miejsce, skąd wyemitowana została poranna audycja. Byliśmy zszokowani, zarówno obecni tam Polacy, jak i Żydzi. Po pierwsze, ta stodoła była niewielka i nie mogło zmieścić się w niej 1 600 osób, jak pisze Gross. Po drugie, w odległości zaledwie 15-20 metrów piaszczystej drogi od stodoły znajduje się nieźle zachowany cmentarz żydowski. W tamtym czasie postanowiłam sprawę wyjaśnić z punktu widzenia naukowego i dokończyć badania – opowiada lubelska historyk.


Ewa Kurek podkreśla, iż zablokowanie ekshumacji wiązało się ze złamaniem kilku punktów polskiej Konstytucji, trzech artykułów Kodeksu Postępowania Karnego (209, 210, 540), a także prawa żydowskiego. – Rabin Schudrich, na wniosek którego wstrzymano ekshumację, albo nie zna prawa żydowskiego, albo kłamał – mówi inicjatorka akcji akcentując zdumiewającą bierność władz państwowych odnośnie kwestii Jedwabnego i w kontekście faktu, iż że od kilkunastu lat Polska jest na całym świecie przedmiotem kłamliwej kampanii zniesławień.


Do czego są zdolni fałszerze historii oczerniający Polaków w oczach opinii międzynarodowej, świadczy chociażby zawarte we wniosku do ministra tłumaczenie cytatu z „Żydowskiej Biblioteki Wirtualnej” (jewishvirtuallibrary.org): Jedwabne, małe miasteczko w północno-wschodniej Polsce, które przez dwa lata znajdowało się pod kontrolą Rosji, wpadło w ręce Niemiec 22 czerwca 1941 roku. Jedno z pierwszych wniosków skierowanych przez Polaków do ich nowych władców nazistów była prośba o pozwolenie wybicia Żydów. […] Naziści usiłowali przekonać Polaków aby oszczędzili choć po jednej rodzinie żydowskiej z każdego rzemiosła, ale Polacy odpowiedzieli: Mamy wystarczająco swoich własnych rzemieślników i musimy unicestwić wszystkich Żydów, żeby żaden nie został przy życiu. […] Burmistrz Jedwabnego zgodził się na zapewnienie pomocy w masakrze, Polacy z okolicznych wiosek przybyli, aby oglądać i celebrować wydarzenie jako święto. Blisko połowa ludności, z 1600 społeczności katolickiej, brała udział w torturowaniu 1600 członków społeczności żydowskiej z Jedwabnego zapędzając ich do stodoły, która następnie została podpalona”.


Wniosek przypomina historię sprawy Jedwabnego: treść napisu na pomniku postawionym przez komunistów w okresie PRL, a przypisującym sprawstwo zbrodni Niemcom oraz film Agnieszki Arnold i książkę Jana Tomasza Grossa, którzy przerzucili winę za masakrę na miejscową ludność. Komitet Obywatelski na rzecz wznowienia ekshumacji w Jedwabnem pisze o przerwanych pracach prowadzonych pod kierunkiem prof. Andrzeja Koli z IPN i domaga się ich wznowienia w celu ustalenia rzeczywistego przebiegu zbrodni oraz liczby jej ofiar.  


Cytowany w piśmie periodyk warszawskiej gminy żydowskiej „Kolbojnik” omawia zasady prawa żydowskiego dotyczące ekshumacji, a także liczne przykłady takich przedsięwzięć.


„Żyjący Polacy i Żydzi domagają się (…) od Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Rzeczypospolitej Polski poszanowania żydowskiego i polskiego prawa – z prawami kardynalnymi włącznie – oraz prawa historyków polskich do rzetelnego ustalenia prawdy historycznej. Warunkiem spełnienia tego jest przeprowadzenie w jedwabińskiej stodole zgodnej z polskim i żydowskim prawem oraz metodyką badań historycznych ekshumacji. Za przychylnym rozpatrzeniem wniosku o wznowienie postępowania, czyli przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnem, przemawiają zatem także: prawo do ustalenia prawdy historycznej równoznacznej z dbałością o dobre imię Polski oraz szacunek dla śmierci wyrażony zgodnym z żydowskim prawem i tradycją pochówkiem szczątków” – czytamy we wniosku. Podpisało go 11 871 osób z ponad tysiąca miejscowości na terenie kraju, a także czternastu innych państw, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii.


Akcja odbywała się w dużej mierze dzięki aktywności osób prywatnych i organizacji społecznych. Przed dłuższy czas formularze na podpisy drukowała „Gazeta Warszawska”, która wobec powszechnego milczenia pozostałych mediów bardzo przyczyniła się do powodzenia zbiórki.


Członkami Komitetu jesteście wszyscy państwo, którzy podpisaliście się pod inicjatywą – podkreśla Ewa Kurek. – Z powodu Jedwabnego moje nazwisko znalazło się na indeksie. To dla mnie nic nowego. Byłam na indeksie za komuny, bo publikowałam w podziemiu. Byłam w okresie III RP ponieważ pisałam o Żołnierzach Wyklętych i o Żydach rzeczy, które nie podobały się władzy. Teraz, za rządów PiS też jestem na indeksie, bo ruszyłam sprawę Jedwabnego. Przepraszam bardzo, ale wszystkie rządy, sądy i urzędy nie są w stanie powstrzymać prawdy historycznej. „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Rządzący, nie bójcie się. Polakom i Żydom ta prawda jest potrzebna – powiedziała historyk.


Kopia wniosku trafiła również do biura prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.RoM


Więcej na temat sprawy starań o wznowienie ekshumacji dowiesz się TUTAJ 


DATA: 2017-05-04 16:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawda jest najwazniejsza walczmy doputy jest czas na to nie mozemy dac sobie zatkac buzie prawda musi zwyciezyc
11 miesięcy temu / Aaar
 
Popieram wniosek pani dr.Ewy Kurek. Pomyłkę min. sprawiedliwości Lech Kaczyńskiego niech wyjaśni Jarosław.
ponad 1 rok temu / kemt
 
Bardzo dobra inicjatywa Pani Doktor Kurek,czas pokazać światu prawdę o tym wydarzeniu
ponad 1 rok temu / marek
 
Brońmy Dumy i Godności Narodu Polskiego !
ponad 1 rok temu / Robert
 
Największa zagadką jest nasz prezes Jarosław Kaczyński, co on tam ma w głowie , tego chyba nie wie nikt. Lawiruje od prawa do lewa. Stanisław Michalkiewicz wysuwa przypuszczenia, że nasz naczelnik mógł już nas zdradzić. Kim ty jesteś Jarosławie?
ponad 1 rok temu / bjs
 
Prawda żąda wyjawienia faktów - a ekshumacje są nakazem historii , bez której nie może być żadnego porozumienia , jest zaprzeczeniem podstawowej przyzwoitości i godności istoty człowieczeństwa !!!
ponad 1 rok temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.