DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Włoskie samorządy zgodziły się na odstrzał wilków. Ekolodzy: to złamanie konstytucji

Włoskie samorządy zgodziły się na odstrzał wilków. Ekolodzy: to złamanie konstytucji
źródło: pixabay.com

Samorządy Trydentu i Bolzano – dwóch włoskich prowincji  w północnej części kraju – zalegalizowały odstrzał wilków i niedźwiedzi. Rolnicy nie będą nawet musieli starać się o specjalne pozwolenie na zabicie zwierząt zagrażających ludziom lub uprawom. Przeciwko tej decyzji ostro zareagowali ekolodzy i ministerstwo środowiska, twierdząc iż jest to „zamach na konstytucję”.

 

Obie prowincje położone we włoskim regionie alpejskim, opublikowały zasady pozwalające na zastrzelenie uciążliwych wilków lub niedźwiedzi bez zgody państwa.

 

W Trydencie uchwałę przyjęto w czwartek z jednym głosem „przeciw” i sześcioma „wstrzymującymi się”. Zezwala ona na złapanie i ewentualne zastrzelenie zwierzęcia, jeśli uzna się, że stanowi ono ryzyko dla „ludzi lub górskiego systemu rolnego”. Kilka dni później rada Bolzano zajmowała się podobnym projektem.

 

Włoski minister ds. środowiska gen. Sergio Costa opisał nowe zasady jako „wyraźne naruszenie konstytucji” i „poważny błąd”. Powiedział też, że jest gotów podjąć prawne kroki, jeśli samorządy nie wycofają uchwał.

 

Szef resortu środowiska zapowiedział, że poprosi Radę Ministrów o zakwestionowanie prawa Trydentu i Bolzano. Zaprosił też samorządowców odpowiednich prowincji do przyjazdu do Rzymu, by znaleźć alternatywne rozwiązania.

 

Włoska organizacja praw zwierząt Enpa skrytykowała te zasady jako „niedopuszczalne” i „bezprecedensowy atak na konstytucję”, wzywając Włochów do protestu. Do działania wezwała także włoska filia WWF.

 

O udzielenie zezwolenia na odstrzał wilków i niedźwiedzi zabiegali rolnicy. Żalili się, że rosnąca liczba drapieżników doprowadziła do nasilenia ataków na zwierzęta gospodarskie. Niebezpieczna zwierzyna zapuszcza się do ich osad.

 

– Musimy zadać sobie pytanie, czy chroniony status [wilków – red.] jest nadal niezbędny? – mówił Radny z Bolzano, Arnold Schuler. Wyraził ponadto nadzieję, że nowe przepisy nie zostaną zakwestionowane, nawet mimo składanych skarg i pozwów.

 

Jeszcze w latach 60. populacja wilków w Italii spadła do 100 osobników. W 1971 roku uznano je za gatunek chroniony i wprowadzono zakaz polowania na nie, stąd populacja rozrosła się do około 1 tys. 600. osobników. Żyją one głównie w górskich regionach Apenin i Alp.

 

Organizacja rolnicza Coldiretti twierdzi, że liczba ataków wilków na zwierzęta hodowlane gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. W 2014 r. rolnicy w Toskanii nielegalnie zabijali wilki i pozostawiali zwłoki w miejscach publicznych w proteście przeciwko zagryzaniu ich bydła i niszczeniu mienia.

 

W ubiegłym roku kraj rozważał kontrowersyjny plan wyłapywania pięciu procent populacji wilków. Sprzeciwili się temu ekolodzy.

 

Tymczasem również populacja niedźwiedzi brunatnych wzrosła od lat 90. Obecnie w lasach północnych Włoch żyje około 50 zwierząt.

 

Samorządy zaleciły, by w przypadku „problematycznych” niedźwiedzi w skrajnych przypadkach odstrzelać te zwierzęta. Można też rozważyć ich  przeniesienie na nowy obszar, umieszczenie w zamkniętej przestrzeni lub sterylizację.

 

Latem 2017 r. władze Italii po raz pierwszy uciekły się do najbardziej ekstremalnej opcji, to jest zabicia niedźwiedzia. Zwierzę w regionie  Trydentu miało zaatakować piechura, wcześniej raniąc innego turystę.

 

Źródło: thelocal.it

AS


DATA: 2018-07-11 14:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak im się nie podoba to niech się przebranżowią i pójdą do miasta! Człowiek wszystko zniszczy.
6 miesięcy temu / E.
 
A U NAS OBLED PIELEGNACJI WILKOW TRWA W NAJLEPSZYM W BORACH DOLNOSLASKICH JUZ JEST STRACH WIDUJE SIE WATACHY WILKOW KTORE JUZ ATAKUJA ZWIERZTA DOMOWE
7 miesięcy temu / zbigniewu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.