DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Włoski geriatra: epidemia jest na rękę społecznym darwinistom

Włoski geriatra: epidemia jest na rękę społecznym darwinistom
Fot. You Tube / Italia Longeva

Covid nie może stać się eksperymentem darwinizmu społecznego dla zrównoważenia dysproporcji demograficznej – podkreśla profesor Raffaele Antonelli Incalzi, prezes Włoskiego Towarzystwa Geriatrii i Gerontologii w rozmowie z portalem La Nuova Bussola Quotidiana.

 

Lekarz wraz ze swym środowiskiem zareagował na wytyczne Włoskiego Towarzystwa Anestezjologii, Znieczulenia, Resuscytacji i Intensywnej Terapii dla lekarzy zajmujących się przypadkami choroby wywoływanej przez koronawirusa. Anestezjolodzy wyznaczyli kryteria wiekowe. Z powodu braku sprzętu medycznego preferowani pod względem dostępu do sprzętu specjalistycznego mają być pacjenci młodsi.

 

Dokument anestezjologów wymaga interpretacji, nie można podchodzić do niego bezkrytycznie. Mówiliśmy to, szkoda, że ​​nikt nas nie słuchał – zwraca uwagę prof. Incalzi. – Nasza publikacja nie została w odpowiedni sposób nagłośniona – dodaje. Zwraca przy tym uwagę, że starsi pacjenci z gorszymi rokowaniami – z racji wieku, ale i dodatkowych chorób – także mają pewne szanse powrotu do zdrowia po przebyciu ostrej niewydolności oddechowej.

 

Geriatra podkreśla, że wśród dorosłych lecz młodszych pacjentów mogą występować uwarunkowania uniemożliwiające skuteczną intubację, natomiast między starszymi chorymi zdarza się napotkać warunki sprzyjające pomyślnemu leczeniu. Dlatego kryterium podejmowania decyzji o podjęciu kuracji nie może być jedynie wiekowe, czyli jednostronne, ale musi uwzględniać rozmaite aspekty stanu chorego.

 

- Czy pocieszające jest to, że wytyczne anestezjologów nie zostały jeszcze zaakceptowane przez Wyższy Instytut Zdrowia (ISS), który ich nie opublikował? – spytał Andrea Zambrano z LNBQ.
- Nie, ponieważ ich kryterium zostało de facto zaakceptowane przez prasę, promującą pojęcie rezygnacji terapeutycznej – odparł profesor Incalzi.

 

– Nadal mam nadzieję, że lekarz, każdy lekarz, jest wierny przysiędze Hipokratesa, a nie modernistycznym mediom, które przychylnie przyjęły wytyczne minimalizujące problem osób starszych. Powtarzam: samo kryterium wieku nie może determinować leczenia jako mniej lub bardziej intensywnego, mniej lub bardziej kompleksowego. Zawsze należy zagwarantować przynajmniej leczenie łagodzące objawy oraz takie, które nie towarzyszy wspomaganej wentylacji – podkreśla lekarz.

 

- Ryzyko zaniechania leczenia [starszych osób] istnieje, ale nie mam pod ręką żadnych takich przykładów – zaznacza geriatra. Dodaje jednak swą ocenę eugenicznej mentalności, która dochodzi do głosu w debacie publicznej.

 

Żyjemy w proeutanazyjnym społeczeństwie. Wywarło na mnie spore wrażenie to, jak filozofowie lub dziennikarze postrzegają tę pandemię – jako wydarzenie wielkie z punktu widzenia „darwinizmu społecznego”, wydarzenie zmierzające do zrównoważenia liczebnej dysproporcji pomiędzy starszymi a młodymi – zauważa prof. Raffaele Antonelli Incalzi.

 

 

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana

RoM

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

Czytaj także:
DATA: 2020-04-07 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podzielam tę opinię. Trzeba odmłodzić społęczeństwo... Zaprszam na 10 maja. Będzie finał imprezy odmłdzającej Wasz Jarosław K.
1 miesiąc temu / Jarosław z Żo
 
Niestety u nas są już małe przebłyski tego nurtu brak pomocy rzadowej w dos pomimo monitów dyr. osrodków. Przez ponad tydzień brak reakcji władz na młodzież która miała przymusowe ferie i zbierała sie w grupy w galeriach pubach na ulicach , przywóz samolotami wiekszosci młodych ludzi, którzy juz w dobie wirusa wyjezdzali na wczasy do włoch itd, czyli zapózno ogłoszona przymusowa kwarantanna, wypowiedzi lekarzy o mozliwosci wyboru pomiedzy starszym a młodszym,Napewno przyjazdy pracowników z niemiec którzy bedą chcieli spedzić swieta w polsce,a jak przyjada zarazeni za granica to zostaną podłączeni do respiratora zajmując miejsce seniorowi który tu w kraju odprowadza podatki od swojej emerytur.Te planowe działania niby spóznione nie są niestety przypadkowe.
1 miesiąc temu / przyszły emery
 
przecież wg większości komentatorów PCh24 nie ma żadnej epidemii - po co więc roztrząsać problem - leczyć jak zwykłą grypę
1 miesiąc temu / qaz
 
Josef Mengele wiecznie żywy a media lepsze w oglupianiu ludzi niż te Josepha Gebbelsa
1 miesiąc temu / Darius
 
Dobry tekst, zwłaszcza po zachowaniu lekarzy holenderskich, którzy wprost chwalą się, że nie chcą leczyć starych. Podobna logika zdaje się panować w Szwecji, która też przoduje w eutanazji i postanowiła dać wolną rękę koronawirusowi.
1 miesiąc temu / Husarzowy
 
Paszporty immunologiczne zaś będą po to, by obrzydzić starszym ludziom życie - by sami poprosili o euthanazję.
1 miesiąc temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.