DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Włoscy piłkarze udowodnili swój patriotyzm i sporo na tym zarobili

Włoscy piłkarze udowodnili swój patriotyzm i sporo na tym zarobili
fot. Frank Plitt / commons.wikimedia.org, licencja cc

Patriotyzm może być opłacalny. Przekonali się o tym min. włoscy piłkarze, którzy zakupili rządowe obligacje. Do ich nabywania zachęcał w ubiegłym roku konsultant finansowy z Toskanii Giuliano Melani, pomysłodawca ogólnonarodowej akcji. W zamieszczonym w gazecie ogłoszeniu, zachęcając do kupna tzw. papierów BTP odwołał się nawet do patriotyzmu rodaków.

 

Na apel odpowiedziało również wielu włoskich piłkarzy, m.in. Antonio Di Natale z Udinese, król strzelców w latach 2010-2011. Zysk okazał się być spory. Na obligacjach zarobili 26 proc. netto. Damiano Tommasi, szef włoskiego związku piłkarskiego przyznaje, że chęć wsparcia Włoch w trudnym finansowo czasie nie była jedyną motywacją, liczył się również zarobek.

 

Początkowo papiery wartościowe kupił związek, potem przekonano do tego również kapitanów wszystkich drużyn zawodowych, zachęcając jednocześnie do promowania akcji wśród pozostałych zawodników.

 

Akcja pod nazwą „BTP Day” rozpoczęła się dokładnie rok temu, 28 listopada, czyli dwa tygodnie po nominacji Mario Montiego na szefa rządu. Została zainicjowana przez Giuliano Melaniego, toskańskiego konsultanta finansowego. Aby zachęcić Włochów do poratowania budżetu, zamieścił on czterostronicowe ogłoszenie w „Corriere della Sera" . Zaapelował w nim m.in. do sprzedawców obligacji, aby zrezygnowali z prowizji.

 

W efekcie tego już pierwszego dnia bank UniCredit zanotował dwukrotny wzrost obrotów rządowych papierów w stosunku do średnich obrotów z wcześniejszych tygodni. Po wielkości pakietów można sądzić, że kupowały je głównie rodziny i drobni inwestorzy.

 

Włosi należą do najmniej zadłużonych narodów w Europie, jeśli chodzi od dług przypadający na jedno gospodarstwo domowe, są też jednymi z bardziej oszczędnych. Zdaniem Michaela Riddella z M&G Group, dla Włochów polityka oszczędności okazała się być bardziej korzystna niż dla Hiszpanów. Uważa on też, że to w dużej mierze dzięki prywatnym oszczędnościom udało się poprawić stan państwowych finansów.

 

Wygląda więc na to, że zwykli obywatele mają więcej rozsądku, niż administracja państwowa.

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.ekonomia24.pl


DATA: 2012-11-28 12:04
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.