DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Włochy przyjęły ustawę „testament życia”. Następnym krokiem ma być legalizacja eutanazji!

Włochy przyjęły ustawę „testament życia”. Następnym krokiem ma być legalizacja eutanazji!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Włochy uchwaliły prawo „testament życia”, które pozwoli osobom starszym i schorowanym – ewentualnie ich opiekunom prawnym – decydować, jakie leczenie medyczne otrzymają pod koniec życia. To pierwszy krok do formalnej akceptacji eutanazji.

 

Włoski Senat zatwierdził w czwartek nowe prawo głosami 180 deputowanych „za”, przy 71 głosach „przeciw” i 6 „wstrzymujących się”. Nowe przepisy mają umożliwić ludziom terminalnie chorym odmowę leczenia pod koniec życia, w tym także sztucznego podtrzymywania, w sytuacji, gdy sami nie będą w stanie jeść ani pić.

 

Żadna pomoc medyczna nie może być rozpoczęta ani kontynuowana bez świadomej zgody pacjenta, a jeśli nie będzie on w stanie komunikować się, lekarze będą musieli odnieść się do życzeń określonych w jego „testamencie życia”.

 

„Senat otwarł drogę do cywilizowanego wyboru” – napisał na Twitterze premier Paolo Gentiloni.

 

Przedstawiciele Partii Demokratycznej Gentiloniego (PD), wspieranego przez inne partie po lewej stronie, a także antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd (M5S), mimo sprzeciwu z prawej strony, uznali, że ustawa pozwoli w przyszłości zaakceptować eutanazję.

 

Propagatorzy eutanazji wykorzystali sprawę Piergiorgio Welby’ego, pisarza cierpiącego na dystrofię mięśniową, który domagał się prawa do odmowy leczenia, oraz Eluany Englaro, młodej kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego zapadła w śpiączkę i była utrzymywana przy życiu przez 17 lat wbrew woli jej rodziny, która chciała ją uśmiercić.

 

Przeciwko ustawie protestował włoski episkopat. Duchowni uznali, że nowe przepisy zdejmują odpowiedzialność karną z lekarzy, chroniąc publiczną służbę zdrowia przed wypłatą odszkodowań. Nie chronią one natomiast cierpiących pacjentów.

 

Watykan niedawno zaprosił lekarzy do dyskusji na temat eutanazji. Papież Franciszek z kolei stwierdził, że chociaż Kościół jej się sprzeciwia, nie ma powodu, by poddawać umierających pacjentów „nadmiernej” opiece, która przedłuża ich życie za wszelką cenę.

 

W przypadku nieletnich lub chorych umysłowo, decyzję o zaprzestaniu leczenia, mają podejmować prawni opiekunowie.

 

 

Źródło: thelocal.it

AS

 

 


DATA: 2017-12-15 16:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jest sprawa każdego człowieka czy chce się leczyć czy nie, a szczególnie jeśli chodzi o uporczywą terapię. Na temat uporczywej terapii pisał Benedykt XVI. Poza tym Jan Paweł II także nie chciał być poddany uporczywej terapii
ponad 2 lata temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.