DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Włochy otwierają się na „wspomagane samobójstwo”. Zaskakujący werdykt Trybunału

Włochy otwierają się na „wspomagane samobójstwo”. Zaskakujący werdykt Trybunału
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Fotograf: HENRYK PRZONDZIONO/Archiwum: Gość Niedzielny/FORUM
#EUTANAZJA    #SAMOBÓJSTWO    #WŁOCHY    #ŻYCIE    #LEKARZE    #OBRONA

Włoski Trybunał Konstytucyjny uznał, że w ściśle określonych przypadkach dopuszczalne jest „udzielenie pomocy w samobójstwie”. Od orzeczenia odcina się zarówno włoski episkopat jak i liczne środowiska lekarskie.

 

Trybunał rozpatrywał przypadek śmierci w 2017 roku w klinice w Szwajcarii znanego włoskiego didżeja Fabo, czyli Fabiano Antonianiego. Artysta po wypadku był przykuty do łóżka i walczył o „prawo do śmierci”. Występował do władz Włoch z wnioskiem o legalizację eutanazji.

 

W końcu „Fabo” – na własne życzenie i za zgodą najbliższych – trafił do szwajcarskiej kliniki, gdzie dokonana została eutanazja. W podróży pomagał mu działacz partii Radykałowie Marco Cappato. Włoska prokuratura postawiła mu zarzuty pomocy i nakłaniania do samobójstwa. We Włoszech jest to czyn zagrożony karą 12 lat więzienia.

 

Teraz Trybunał Konstytucyjny uznał, że w niektórych przepadkach „pomoc w samobójstwie” jest dozwolona. I za taki wyjątek uznał sprawę muzyka. Trybunał ocenił, że w tym wypadku czyn Cappato nie można uznać za karalny. Jak wskazano decyzja była podjęta w sposób „wolny i świadomy”, w sytuacji podtrzymywania przy życiu osoby, dla której jej stan jest „źródłem cierpienia fizycznego i psychicznego”.

 

Na tym nie koniec. Trybunał ocenił, że eutanazję należy ustawowo uregulować, by „uniknąć ryzyka nadużyć wobec osób szczególnie bezbronnych”.

 

Takie stanowisko zaskoczyło Konferencję Episkopatu Włoch, który wyraził zdumienie taką interpretacją. Biskupi oświadczyli, że dystansują się od orzeczenia TK. Swój sprzeciw wyrazili także katoliccy lekarze, a około 4 tys. z nich zgłosiło gotowość do podjęcia działań ma rzecz sprzeciwu sumienia.

 

Źródło: rmf24.pl

MA


DATA: 2019-09-26 07:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proponowałbym sędziom Trybunału: "dialog i towarzyszenie"...
9 miesięcy temu / Frondo z Krainy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.