DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Włochy: to nie kryzys, to już upadek małżeństwa! Eksperci biją na alarm

Włochy: to nie kryzys, to już upadek małżeństwa! Eksperci biją na alarm
Fot. Michael Illuchine / freeimages.com

Włosi nie chcą się żenić. Eksperci alarmują, że sytuacja jest już katastrofalna. Instytucja małżeństwa w ogóle – tak cywilnego, jak i sakramentalnego – powoli odchodzi do lamusa. W żadnym innym kraju europejskim małżeństwo i rodzina nie podupadły aż tak bardzo, alarmuje watykański dziennik.

 

W 1970 r. włoskie władze zalegalizowały rozwód. Od tego czasu z roku na rok spadała liczba zwiernych małżeństw. Statystycy podkreślają, że już nawet nie można mówić o kryzysie, ale dramatycznym upadku i odwrocie od instytucji małżeństwa.

 

„Sytuacja była dramatyczna już w 2009 roku, a teraz jest tylko gorzej” – zauważył Roberto Volpi w artykule dla watykańskiej gazety „L'Osservatore Romano”. Volpi przytoczył dane statystyczne. W 2009 roku w całych Włoszech zawarto zalewie 230 613 małżeństw. W 2014 roku liczba ta spadła do 189 765. „W ciągu ostatnich pięciu lat straciliśmy 40 tys. małżeństw, czyli 18 procent!” – alarmował publicysta. Wyjaśnił, że w tym wypadku nie można nawet mówić o kryzysie, ale o załamaniu instytucji małżeństwa w ogóle.

 

Watykanista Sandro Magister, który powołał się na dane z artykułu Volpiego, podkreślił, że „małżeństwo jest na wyginięciu nie tylko w krajach, gdzie sekularyzacja stworzyła pustynię moralną, ale nawet w kraju powszechnie określanym jako rodzinny i katolicki, takim jak Włochy”. Według Volpiego, największy cios małżeństwu zadała legalizacja rozwodów. W żadnym innym kraju zjawisko to nie przybrało aż tak dramatycznego rozmiaru.

 

Najgorzej pod tym względem jest w północnych Włoszech, gdzie na 1000 mieszkańców – w skali roku – przypada zalewie jeden ślub kościelny! W Mediolanie współczynnik ten wynosi zaledwie 0,8. „To jest obraz, który uwydatnia dwie cechy: pozbawienie znaczenia małżeństwa religijnego, ale także, w tym samym czasie widoczna jest niezdolność małżeństwa cywilnego, aby przyciągnąć w swoją orbitę nawet niewielką część brakujących ‘małżeństw’ religijnych” – stwierdził Volpi. Publicysta wyjaśnił, że jeśli ten trend się utrzyma, to za dwadzieścia czy trzydzieści lat śluby kościelne, a z czasem także cywilne, przestaną być w ogóle zawierane.

 

Trend ten jest niebezpieczny z kilku powodów. Dzieci, które tak czy owak przychodzą na świat, nie są już wychowywane w rodzinach! Przybywa w zatrważającym tempie jednoosobowych gospodarstw domowych. Jest ich w tej chwili 7,7 mln. Społeczeństwo bardziej się atomizuje. Volpi zauważył również, że podczas gdy średni wiek kobiety zawierającej związek małżeński wynosi prawie 33 lata, to średni wiek rodzenia dzieci przez statystyczną Włoszkę wynosi 31 lat. Świadczy to – według dziennikarza – o postępującym zepsuciu moralnym Włochów.

 

Źródło: ewtnnews.com, AS.

 

 


DATA: 2015-12-09 08:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przyczyna jest prosta. Małżeństwo jest korzystne tylko dla kobiet. Mężczyzna na małżeństwie tylko traci.
ponad 1 rok temu / gfdsgsdf
 
"Nie podobna, żeby nie przyszły zgorszenia, ale biada tym, przez które one przychodzą.
ponad 4 lata temu / stoLica
 
w czasach biblijnych było łatwiej...wystarczył deszcz ognia i siarki...a co dzisiaj???
ponad 4 lata temu / el-loco
 
Dopiero co biskupi na synodzie rodzin dali zielone światło dla nieformalnych związków, (zakaz wykluczania), więc po co ogłąszać jakiś alarm, że ludzie żyją bez ślubu?
ponad 4 lata temu / a
 
Jak to było?: " - Kościół nie upada. Nigdy Kościół nie miał się tak dobrze, jak dzisiaj, to piękny moment Kościoła ... "
ponad 4 lata temu / Soplica
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.