DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Włochy: śledztwo w sprawie profanacji kościoła w Halloween

Włochy: śledztwo w sprawie profanacji kościoła w Halloween

Zakończyło się wstępne dochodzenie w sprawie bluźnierczej profanacji neapolitańskiego kościoła pod wezwaniem świętego Januarego (San Gennaro all'Olmo). Prywatna fundacja wynajmująca świątynię od miejscowej archidiecezji „na cele kulturalne” urządziła tam w pseudo-święto Halloween imprezę, której uczestnicy (niektórzy w diabelskich przebraniach) tańczyli, pili alkohol, a na ołtarzu parodiowali Msze świętą.

 

 

Pierwszy etap postępowania zakończył się w ostatnich dniach – informuje portal La Nuova Bussola Quotidiana. Fundacja Giambattisty Vico, która od kilku lat korzystała z pozwolenia kurii na użytkowanie kościoła, otrzymała powiadomienie o zamknięciu dochodzenia. Śledczy potwierdzają, że organizacja nadużyła prawa do korzystania z „dobra kultury”, jakim w świetle prawa jest świątynia.

 

„W czasie gdy, płonie jeden z symboli europejskiego katolicyzmu a z Francji dochodzą przygnębiające dane dotyczące atakowanych kościołów – w zeszłym roku zarejestrowano 1 063 aktów wandalizmu, kradzieży lub pożarów – Włochy, a zwłaszcza region Kampanii, pokazują, że zaniedbania i profanacja mogą również pochodzić z wewnątrz Kościoła (…)” – krytykuje portal błędy władz kościelnych w zakresie dbałości o miejsca powstałe jako Domy Boże.


LNBQ podkreśla, że Neapol, niegdyś jeden z ośrodków katolicyzmu, świętych i piękna, jest dziś „cichym świadkiem największego obumierania kościołów”. W mieście tym aż piętnaście spośród nich zamknięte jest dla kultu, ale nadal używanych jako przestrzenie dla aktów profanacji, jeśli nie świętokradztwa.

Sprawa stała się we Włoszech głośna z powodu opublikowania na portalach społecznościowych fotografii z bluźnierczej imprezy. Przedstawiały m.in. tańczących młodych ludzi poprzebieranych w demoniczne i skąpe stroje.

 

Skandal spowodował reakcję archidiecezji. Z natychmiastowym skutkiem zakończyła ona współpracę z Fundacją Giambattista Vico, której powierzono kościół San Gennaro all'Olmo.

 

Włoscy wierni zastanawiają się, czy kościół trafi w ręce kolejnej fundacji i zostanie narażony na następne profanacje, czy też powróci do niego Msza święta i katolickie nabożeństwa. Jak pisze portal, prokuratura sprawdza przypadki innych nadużyć dokonywanych w świątyniach.

 

Podstawowy dla tego zjawiska jest, jak podkreśla LNBQ, problem braku wiary. Laicyzacja zabija kościoły, historię i kulturę całego miasta.

 

 

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana

RoM

 

 

 

 

 

 


DATA: 2019-04-20 13:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ufff, już się bałem, że Lefebrystom wynajęli. Na szczęście Andrea Grillo może spać spokojnie.
4 miesiące temu / Obcy Astronom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.