DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Włochy: sejsmolodzy skazani. Blady strach padł na innych naukowców

Włochy: sejsmolodzy skazani. Blady strach padł na innych naukowców
REUTERS / FORUM

Sejsmolodzy całego świata są zaniepokojeni po poniedziałkowym wyroku włoskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd w Italii skazał kilku znanych naukowców na karę sześciu lat pozbawienia wolności za to, że w 2009 r. nie przewidzieli trzęsienia ziemi.


Sąd w L’Aquila skazał siedmiu naukowców i ekspertów na sześć lat pozbawienia wolności oraz kary grzywny od 40 tys. do 450 tys. euro za nieumyślne spowodowanie zabójstwa. Naukowcom zarzucono, że nie przewidzieli oni trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech, które nawiedziło region w kwietniu 2009 r. Zginęło wówczas ponad 300 osób, zniszczeniu uległo zabytkowe miasteczko L’Aquila. Wszyscy skazani są członkami Państwowej Komisji ds. Zagrożeń. Niektórzy to wybitni naukowcy, geologowie i eksperci od katastrof.

Naukowcy są oburzeni procesem. Twierdzą, że nauka nie ma niezawodnego sposobu przewidywania trzęsień ziemi. - To smutny dzień dla nauki. To niepokojące – mówiła tuż po wyroku sejsmolog Susan Hough z US GeologicalSurvey w Pasadenie w Kalifornii.


Skazanym przysługuje prawo odwołania się od wyroku. Prawnicy przewidują, że jest mało prawdopodobne, aby którykolwiek z nich trafił do więzienia.


Proces rozpoczął się we wrześniu 2011 roku. Oskarżonym zarzucono podawanie „niedokładnych, niepełnych i sprzecznych informacji" o tym, czy małe wstrząsy odczuwalne przez mieszkańców L'Aquila kilka miesięcy i tygodni przed 6 kwietnia 2009 r., mogły stanowić podstawę do wydania ostrzeżenia przed trzęsieniem ziemi o sile 6.3 w skali Richtera.


Prokuratorzy zbierali materiały przez cztery lata. Argumentowali w sądzie, że z trzęsieniem w L'Aquila wiązało się „monumentalne niedbalstwo".


Wśród skazanych są znani i szanowani na całym świecie sejsmolodzy i geolodzy, jak np. Enzo Boschi, były szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Tuż po wyroku mówił: - Jestem przygnębiony, zdesperowany. Myślałem, że zostanę uniewinniony.


Największe na świecie multi-dyscyplinarne stowarzyszenie - American Association for Advancement of Science potępiło zarzuty stawiane uczonym i wyrok sądu. Uznało ono za „niedopuszczalne nieporozumienie” pociąganie ekspertów do odpowiedzialności karnej.


Brooks Hanson z magazynu „Science” przekonuje, że na obszarze Włoch odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną i gdyby naukowcy chcieli informować o każdej z nich, wówczas bardzo często niepotrzebnie wytwarzano by panikę z powodu fałszywych alarmów.


 

Źródło: ctvnews.ca, AS.


DATA: 2012-10-24 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

rozumiem ze naukowcy nie moga ponosic odpowiedziaalnosci za swoja place? To jest to NAUKA?
ponad 6 lat temu / doktor
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "6890"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.