14 czerwca 2020

Włochy: nowa książka o afirmacji LGBT przez Kościół. Autorem współpracownik episkopatu

(grafika pch24.pl)

Książka opublikowana przez pracownika konferencji biskupów włoskich, a jak twierdzi sam autor, zainspirowana adhortacją Amoris Laetitia, sugeruje potrzebę zmiany w podejściu duszpasterskim i doktrynie Kościoła w odniesieniu do homoseksualizmu.

Książka „Chiesa e Omosessualitá, Un’inchiesta alla luce del magistero di papa Francesco” (Kościół i homoseksualizm. Badania w świetle Magisterium papieża Franciszka) została napisana przez Luciano Moię, wieloletniego redaktora miesięcznika L’Avvenire, oficjalnej gazety Konferencji Episkopatu Włoch.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Publikacja zawiera przedmowę Marco Tarquinio, dyrektora L’Avvenire oraz wstęp – wywiad z kardynałem Matteo Zuppim, arcybiskupem Bolonii. Książka podzielona jest na 12 rozdziałów, każdy będący wypowiedzią osobnego „eksperta” ds. tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. W publikacji zawarto też manifest „Ja, homoseksualista i wierzący mówię wam…” autorstwa Gianniego Geraci, rzecznika wielu organizacji LGBT działających na terenie Włoch.

 

Zdaniem amerykańskiej Catholic News Agency, publikacja zawiera „propozycję refleksji i, jeśli to możliwe, lepszego zrozumienia ludzkiej kondycji, w której rozbudza się poszukiwanie sensu, a pytanie o Boga rozbrzmiewa jak u wszystkich innych”. Moia w swojej publikacji podważa nauczanie Kościoła Katolickiego dotyczące homoseksualizmu, zwracając uwagę na potrzebę ponownego odczytania i zrozumienia Objawienia.

 

Np. w przypadku pojęcia „czystość”, autor proponuje jego alternatywne zrozumienie. „Kiedy ktoś wspomina o obowiązku czystości, co to znaczy? Szacunek, wierność i zaangażowanie we wzajemną pomoc w związku lub absolutną abstynencję? (…) Czy zawsze mamy zarysowaną wyraźną różnicę między czystością a wstrzemięźliwością?” – pyta.

 

„Problemy, już i tak złożone w małżeństwie osób heteroseksualnych, są strasznie bardziej skomplikowane, gdy para – nawet stabilna i wierna – jest homoseksualna. W tym przypadku byłoby oczywiste, że zrozumienie czystości jest wykluczeniem jakiejkolwiek relacji seksualnej. Doktryna mówi wyraźnie – mówią ci, którzy stosują normy jako kamienie do rzucania w ludzi” – twierdzi autor. Tymczasem „normy”, o których mówi to nic innego jak nauka Kościoła zapisana w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

 

Moia twierdzi, że znaczenie pojęcia „czystość” jest otwarte do dyskusji, ponieważ zostało to już wspomniane w dokumentach przygotowawczych już dwóch Synodów ds. Rodziny – nawet, jeśli nie zostało poruszone w papieskiej adhortacji.

 

„Być może pragnienie odczytania problemu z innej perspektywy, otwarcia debaty, wysłuchania innej perspektywy wypłynie z przekonania, że nie wszystkie dyskusje na tematy doktrynalne, moralne lub duszpasterskie muszą być rozstrzygane przez interwencje Magisterium (Amoris Laetitia 3.)” – twierdzi autor, posiłkując się nauczaniem Franciszka.

 

Publikacja kończy się pytaniem Jezuity, ks. Giuseppe Pivy. „Czy jesteśmy za integracją osób homoseksualnych w naszych wspólnotach, która nie boi się, ale promuje szacunek dla ich orientacji jako czegoś, co – jak stwierdza magisterium – samo w sobie nie niesie ciężaru moralnego?”.

 

CNA zapytało Konferencję Biskupów Włoch o kwestię patronatu nad książką. Rzecznik odmówił wypowiedzi, argumentując, że książka „nie ma nic wspólnego z konferencją”, a wszystkie pytania należy kierować do dyrektora L’Avvenire, Marco Tarquinio, który wyraził swoją opinię w książce.

 

Źródło: catholicnewsagency.com
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 083 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram