DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Włochy: mafia prowadziła jeden z największych ośrodków dla imigrantów. Aresztowano 70 osób

Włochy: mafia prowadziła jeden z największych ośrodków dla imigrantów. Aresztowano 70 osób
fot. REUTERS/Marko Djurica/FORUM

Jeden z największych ośrodków imigracyjnych we Włoszech, który zajmował się świadczeniem szeroko pojętych usług dla uchodźców, był prowadzony przez mafię. Policja właśnie aresztowała 68 osób, które pomagały imigrantom dostać się do Italii i przy okazji „załatwiały interesy”. Mafiosi między innymi szmuglowali broń.

 

Aresztowani, których służby zatrzymały w poniedziałek należeli do klanu Arena, będącego częścią mafii Ndrangheta z Kalabrii. Rodzina miała zarobić miliony euro dzięki zaangażowaniu w prowadzenie ośrodka dla migrantów w Isola di Capo Rizzuto w Kalabrii. To jeden z największych tego typu ośrodków w kraju.

 

W operacji aresztowania podejrzanych uczestniczyło ponad 500 agentów. Zatrzymany zarzuca się przemyt i nielegalny handel bronią, wymuszenia, oszustwa na szkodę państwa, kradzieże, przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej etc.

 

Ośrodek w Isola di Capo Rizzuto mieścił około 1 tys. 500 imigrantów i był kontrolowany przez mafię od co najmniej od 10 lat. Policja aresztowała m.in. Leonardo Sacco, szefa stowarzyszenia Catholic Misericordia, który oficjalnie prowadził centrum. Trzydziestopięciolatek szczycił się powiązaniami z wysokimi postaciami świata polityki. Zatrzymano także lokalnego księdza Edoardo Scordio.

 

Wg agentów, to dzięki Sacco mafia wygrała kontrakty na świadczenie gastronomicznych i innych usług na rzecz centrum, które było utrzymywane z funduszy unijnych przeznaczonych na opiekę nad imigrantami.

 

Klan świadczył również usługi w centrum przyjmującym na wyspie Lampedusa, która od kilku lat zmaga się z kryzysem humanitarnym w związku z napływem imigrantów.

 

Szefowa krajowej komisji badającej powiązania mafijne, Rosy Bindi, stwierdziła, że ostatnia operacja policji i służb to „ważny wynik w walce z Ndrangheta i infiltracją mafii w zarządzaniu imigrantami”.

 

Około 175 tys. osób mieszka obecnie w centrach dla imigrantów. Rząd zapewnia im jedzenie, odzież, lekcje języka włoskiego, wsparcie psychologiczne, opiekę zdrowotną i niewielkie kieszonkowe.

 

Ministerstwo finansów we Włoszech zaplanowało w budżecie na bieżący rok kwotę ponad 3 miliardów euro na obsługę uchodźców. Kwota ta może ulec zwiększeniu w zależności od liczby imigrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym i przywiezionych do kraju.

 

Od początku roku przybyło do Italii ponad 45 tys. osób, co oznacza wzrost o 44 procent w tym samym okresie w porównaniu z rokiem 2016.

 

O nieprawidłowościach w centrum od dawna donosiły media. W roku 2015 włoski magazyn „L’Espresso” opublikował raport, wskazując, że menedżerowie ośrodka wykradli fundusze przeznaczone dla imigrantów.

 

Z kolei prefektura Crotone stwierdziła w roku 2014, że oficjalna liczba osób zarejestrowanych w ośrodku została znacząco zawyżona i administratorzy ośrodka wyłudzali miliony euro na „duchy”.

 

W roku 2013 inspekcja sanitarna ujawniła, że osoby ubiegające się o azyl otrzymywały nędzne porcje przeterminowanej żywności i centrum nie zapewniało właściwej opieki co najmniej 70 dzieciom bez rodziców, które chodziły boso i spały w hangarze z dwoma toaletami.

 

Źródło: thelocal.it

AS


DATA: 2017-05-17 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "51632"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.