DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Włochy: katolicy za Salvinim, episkopat „gotowy do dialogu”

Włochy: katolicy za Salvinim, episkopat „gotowy do dialogu”
Fot. Reuters / Forum

Kościół prowadzi dialog ze wszystkimi. Oczywiście, nie może milczeć, kiedy działania polityczne są sprzeczne z Ewangelią – powiedział przewodniczący Episkopatu Włoch w wywiadzie dla dziennika „Avvenire”. W ten sposób kardynał Gualtiero Bassetti po raz pierwszy ustosunkował się do wniosku o dialog episkopatu z Matteo Salvinim, liderem prawicowej Ligi. Na konieczność takiego dialogu wskazał kard. Camillo Ruini, który przez 17 lat kierował włoskim episkopatem.

 

Salvini jest otwarcie krytykowany przez wielu biskupów za jego antymigracyjną politykę i ostentacyjne afiszowanie się ze swą wiarą. Paradoks polega jednak na tym, że to właśnie na jego partię najchętniej głosują katolicy we Włoszech, a popularność Salviniego stale rośnie, zwłaszcza wśród katolików praktykujących. 51 proc. z nich ocenia go pozytywnie, między innymi ze względu na jego jasne stanowisko w sprawie migracji i bezpieczeństwa – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut IPSOS. Ostatnio prawica wygrała też wybory regionalne w tradycyjnie lewicowej Umbrii, gdzie biskupem jest właśnie kard. Bassetti.

Włoski purpurat zapewnia, że episkopat nie popiera żadnego rządu i do nikogo nie jest w opozycji. Odnosząc się jednak do faktu, że w czasie wyborów europejskich większość praktykujących katolików we Włoszech wstrzymała się od głosu, stwierdził, że chrześcijanie zachowują się tak, jakby wyciągnęli wiosła z wody. Interesujemy się kwestiami społecznymi, być może uczestniczymy w debacie publicznej, ale nie jesteśmy w stanie sprawić, by nasz głos był brany pod uwagę – mówi kard. Bassetti. Dlatego wnioskuje on o nową obecność katolików we włoskiej polityce.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 


DATA: 2019-11-11 16:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro określasz art.843 KKK jako bezsensowny ale mający sens, to zgadza się, nic nie rozumiesz i dlatego bezsensownie interpretujesz. To jednak nie upoważnia cię do kłamania jakoby dawał komukolwiek prawo do czczenia pogańskich bóstw czy do synkretyzmu. Jeśli ktoś tak czyni, robi to wbrew KKK.
4 miesiące temu / @Mirek
 
Nic nie rozumiesz . Określiłem ten artykuł jako bezsensowny , ale on ma sens . Jego treść , tak jak ją zinterpretowałem poniżej, mówi nam , co bedzie sie działo w Niemczech po rozwaleniu koscioła w grudniu bieżącego roku . Oni zmierzaja najpierw do pozaewangelicznego synkretyzmu protestancko-katolickiego , a następnie dołaczą do tego islam. Pózniej wszystko jak tam leci .
4 miesiące temu / Mirek
 
Uporczywie szukasz dziury akurat tam gdzie jej nie ma. Bóg pragnie by wszyscy ludzie byli zbawieni, czyli będzie ludziom ułatwiał, a nie utrudniał, poznanie Go. Dlatego łatwiejsza jest ewangelizacja tych którzy poszukują Boga, niż tych którzy wolną wolą Boga odrzucają. Ostatnie twe zdanie jest bez sensu, bo to że inne religie poszukują Boga, nie daje Franciszkowi prawa do uczczenia Pachamamy, gdyż w ten sposób, być może nieświadomie, fałszywie sugeruje on poganom "znaleźliście wystarczająco dużo, nie musicie dalej szukać". A nie takie jest przesłanie KKK, więc te działania Franciszka nie są zgodne z KKK. Tak jak wcześniej przytoczyłem, w tej kwestii przesłanie KKK brzmi: poza Kościołem nie ma zbawienia - nagłówek przed art.846, a zwłaszcza koniec art.848. Popełniasz ten sam błąd co Second i wielu heretyków: wydłubywanie pojedynczych fraz i analizowanie ich na różne sposoby, jednak bez znajomości szerokiego KONTEKSTU w jakim te frazy zostały wbudowane.
4 miesiące temu / @Mirek
 
Z faktu ,że Bóg "pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni" wcale nie wynika , że "inne religie poszukują po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń Boga ". Człowiek ma wolna wole ,a to oznacza również prawo do stworzenia czy wyznawania religii , której celem nie jest poszukiwanie Boga. Deterministyczne założenie , że inne religie poszukuja Boga daje Franciszkowi prawo do uczczenia np Paczamamy.
4 miesiące temu / Mirek
 
Ależ już uznaję za rzecz oczywistą twoje zamiłowanie do urojonych nonsensów, skoro po przeczytaniu choćby art.843 wnioskujesz że nonsensem jest istnienie Boga który m.in. "pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni". A żeby wysnuć wniosek jakoby art.843 odnosił się do religii Azteków i satanizmu, musiałbyś podać co w tych religiach "znajduje się dobrego i prawdziwego". Ja nic takiego w nich nie widzę, gdyż jeśli jakieś elementy z nich są prawdziwe, np. uznanie istnienia szatana, to nie są one dobre. Z kolei jeśli jakieś elementy stwarzają pozór dobra, np. pozornie dobre bóstwa jak jakaś bogini Kali, to nie są one prawdziwe, gdyż "wszyscy bogowie pogan to ułuda" Ps96,5. Czyli art.843 nie daje nikomu prawa do czczenia bogini Kali. Dlatego skłamałeś w słowach: "To ten artykuł pozwala Franciszkowi z czystm sumieniem uczcić brazylijska odmianę bogini Kali".
4 miesiące temu / @Mirek
 
Rozumiem,że jakiś powód nie pozwala ci na uznanie rzeczy oczywistej. Jeszcze raz przeczytałem artykuły dotyczące niechrześcijan i powtwierdzam one wszystkie sa nonsensowne. Najbardziej zaskakuje praktyka podpierania wątpliwych tez - mówiąc delikatnie-dokumentami II Soboru Watykańskiego, bo te dokumenty same mają treść co namniej oderwaną od realiów. Artykuł 843 :Kościół uznaje, że inne religie poszukują "po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń" Boga nieznanego, ale bliskiego, ponieważ to On daje wszystkim życie, tchnienie i wszystkie rzeczy oraz pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni. W ten sposób to wszystko, co znajduje się dobrego i prawdziwego w religiach, Kościół uważa "za przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który każdego człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie".Ten artykuł odnosi sie również do religii Azteków i satanizmu,prawda? To ten artykuł pozwala Franciszkowi z czystm sumieniem uczcić brazylijska odmianę bogini Kali.
4 miesiące temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.