DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Włochy: Biskup zrezygnował z chrzestnych. Nie będzie ich w całej diecezji

Włochy: Biskup zrezygnował z chrzestnych. Nie będzie ich w całej diecezji
fot. pixabay.com/Creative Commons CC0/Rosangelaresende

Włoski biskup uznał, że nie sposób dziś znaleźć dla dziecka chrzestnych spełniających warunki wyznaczone przez Katechizm. W związku z tym zdecydował o usunięciu tego powołania w swojej diecezji na trzy lata.

 

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że człowiek przyjmujący chrzest powinien mieć, o ile to tylko możliwe, chrzestnego. Może to być jedna osoba lub dwoje osób. Chrzestni winni „pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki” (por. KKK 872-873). Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach w Europie nawet to nauczanie Kościoła odchodzi już do lamusa.

 

Biskup Michele Fusco z Sulmony na południu Italii podjął decyzję o... rezygnacji z chrzestnych. Jak stwierdził, wątpi, by miało to nadal sens, bo większość ludzi zgłaszanych jako chrzestni nie wie w ogóle, czego się podejmuje, co całkowicie odbiera sens ich misji. Według biskupa zadanie towarzyszenia ochrzczonemu w życiu chrześcijańskim nie odgrywa już w większości wypadków żadnej roli ani w wybieraniu chrzestnych przez rodziców, ani w decyzji samych chrzestnych. Co więcej, podkreślił biskup, wiele osób przynoszących do chrztu dzieci i zgłaszanych jako chrzestni żyje w „złożonych sytuacjach rodzinnych”.

 

 Wobec tego bp Fusco uznał, że na okres trzech lat próby urząd chrzestnego zostanie usunięty. Decyzja została uprzednio przedyskutowana ze świeckimi współpracownikami w parafiach i zaakceptowana przez radę kapłańską diecezji. Hierarcha stwierdził przy tym, że Kodeks Prawa Kanonicznego wyznacza konkretne warunki powoływania chrzestnych i nie uznaje tego urzędu za niezbędny dla ważności chrztu. Powołał się też na deklarację Konferencji Episkopatu Włoch z 2003 roku, w której wskazano, że chrzestni muszą być osobami o dojrzałej wierze i być w stanie religijnie wspierać dziecko.

 

Źródło: Katholisch.de

 

Pach


DATA: 2020-07-18 08:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I bardzo dobrze. Nigdy nie zrozumiem po co komu chrzestny jest potrzebny. Przychodzi czas chrzcić dziecko i jest mus kogoś szukać na chrzestnego, co jest bardzo uciążliwe jak się ma małą bliską i dalszą rodzinę. Mam troje dzieci i był u nas problem , bo nie mieliśmy przy drugim i trzecim dziecku kogo wziąć na chrzestnych, masa stresu z szukaniem i tyle.
4 miesiące temu / W.
 
chrzest osób dorosłych i bez chrzestnych
4 miesiące temu / lil
 
Po co w ogóle chrzcić dzieci skoro nie potrafi się wychować ich po katolicku?
4 miesiące temu / Gość
 
Popieram, choć to smutna sytuacja. Szukanie chrzestnych,także w Polsce jest nieraz bardzo uciążliwe Dodatkowo bycie chrzestnym zwyczajowo wiąże się z dawaniem droższych prezentów przy okazji różnych uroczystości. Stąd też, jak ktoś się na chrzestnego w pełni nadaje, to odmawia, bo ma już np.3 chrześniaków. Sama mam 1 chrześnicę, którą codziennie omadlam. A może wystarczyłby 1 chrzestny, podobnie jak świadek przy bierzmowaniu?
4 miesiące temu / Karina
 
Nie chce brać protestantów na chrzestnych. Trudna decyzja ale zgodna z rzeczywistością niestety
4 miesiące temu / Andreas
 
czyli uczestniczenie w sakramentach nie ma większego sensu, skoro zakłada się, ze sakramenty nie maja wpływu na uczestniczące w nim osoby. Biedny Kościół i po co nam tacy biskupi niech idą szparagi zbierać.
4 miesiące temu / justus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.