DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Władze Tajwanu: chińskie władze prześladują katolików i ograniczają wolność religijną

Władze Tajwanu: chińskie władze prześladują katolików i ograniczają wolność religijną
fot. Thomas Peter / Reuters / FORUM

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu wydało dokument, w którym zwraca uwagę na nieustające prześladowanie katolików przez chińskie władze. MSZ podkreśla, że trwa „sinizacja religii” i represjonowanie oraz indoktrynowanie wierzących.

 

Władze Tajwanu wydały oficjalny dokument w sprawie przedłużenia o kolejne dwa lata tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich. MSZ Tajwanu ma nadzieję, że przyczyni się do poprawy pogarszającej się sytuacji w dziedzinie wolności religijnej. Podkreślono, że sytuacja katolików w Chinach jest bardzo trudna, a wszelkie wolności religijne coraz bardziej ograniczane.

 

„Jako państwo w pełni szanujące wolność religijną, Tajwan ma nadzieję, że pomoże to poprawić pogarszającą się sytuację w dziedzinie wolności religijnej w Chińskiej Rrepublice Ludowej. Niestety, gdy rząd Chin nasilił działania w prześladowaniu lokalnych wspólnot katolickich, takie jak: jeszcze większe represjonowanie wierzących, opierających się kontroli ze strony Komunistycznej Partii Chin i zmuszanie wielu biskupów do wstąpienia do kontrolowanego przez nią Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, przestrzeganie wolności religijnej i praw człowieka w Chinach stale się pogarsza” – napisano.

 

„Tak zwana „sinizacja religii” w Chinach stała się „nacjonalizacją religii”, charakteryzującą się wszechstronną indoktrynacją. Wraz z decydowaniem o wszystkich sprawach, katolicy w Chińskiej Republice Ludowej stoją w obliczu poważnych wyzwań dla swej wiary i sumień” – głosi oświadczenie tajwańskiego MSZ.

 

Przypomina ono, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego „wszyscy biskupi Kościoła katolickiego na całym świecie są mianowani przez papieża”, a „władzom cywilnym nie można przyznać żadnych praw czy przywilejów w wyborze, nominacji, przedstawianiu czy wyznaczaniu biskupów”. Ochrona papieskiej władzy mianowania biskupów „ostatecznie służy zagwarantowaniu wolności religijnej”. Kościół katolicki jako niezależny i powszechny, nie powinien podlegać „presji lub przymusowi ze strony żadnego rządu, partii politycznej czy ugrupowań”.

 

Ministerstwo spraw zagranicznych zapowiada, że będzie z bliska śledzić rozwój sytuacji. „Tajwan nadal będzie zacieśniał współpracę ze Stolicą Apostolską i z Kościołem katolickim, by wspólnie chronić podstawowe wartości wolności religijnej i wspierać tych, którzy są prześladowani za swą wiarę, jak również by stale wzmacniać swe długoletnie, oparte na wartościach partnerstwo dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską” – zapewniono w oświadczeniu.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2020-10-24 10:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Takie relacje gdzie nie można prowadzić własnej polityki to wiklanie w obcą politykę.
1 miesiąc temu / n
 
prezydent tajwanu za kwacha oskarżała Polaków o antysemityzm!!!!! dlatego fajna?
1 miesiąc temu / NO?
 
Podpisali porozumieie z Watykanem,więc teraz mogą już bez przeszkód prześladować katolików.
1 miesiąc temu / DNA
 
Tajemne porozumienie Watykanu z Chinami DZIAŁA. Boże ratuj chińskich wyznawców Chrystusa.
1 miesiąc temu / m.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.